Polska największym nabywcą złota na świecie! Czy obecnie to dobra inwestycja?

22.08.2024 13:18|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

Narodowy Bank Polski (NBP) w II kwartale br. zakupił 18,7 ton złota, stając się największym nabywcą na świecie przed Indiami i Turcją. W tym czasie cena króla metali przekroczyła rekordowy poziom 2500 dolarów za uncję. NBP zapowiedział także inwestycje w obligacje korporacyjne i zagraniczne akcje poprzez fundusze ETF, co może wskazywać na dążenie do dywersyfikacji rezerw i zwiększenia ich rentowności.

Spis treści:

  1. To jeszcze nie koniec zakupów złota!
  2. Czy to koniec wzrostów na złocie?

To jeszcze nie koniec zakupów złota!

Popyt na kruszec ze strony banków centralnych może się utrzymywać. Świadczy o tym m.in. zapowiedź prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego: Będziemy kontynuować zakupy złota. Marzymy o osiągnięciu 20-proc. udziału złota w naszych rezerwach". Obecnie udział kruszcu w rezerwach NBP stanowi 14,7 proc. i ciągle rośnie.

wykres rezerwy złota NBP

Źródło: Conotoxia opracowanie własne, dane NBP

Pod koniec II kw. br. zasoby rezerw złota w Polsce wzrosły do 377,4 ton, a tempo zakupów tego kruszcu, przetrzymywanego głównie w Londynie, w Banku Anglii, od kwietnia br. przerosło nawet największe gospodarki świata. Zgodnie z danymi World Gold Council (WGC) Polska była liderem na skalę światową w samym II kw. br., kupując 18,7 ton złota.

zakupy złota w II kwartale

 

Źródło: WGC

W II kw. 2024 r. globalny popyt na złoto, wyłączając inwestycje w transakcjach pozagiełdowych (OTC), spadł o 6 proc. w porównaniu do poprzedniego roku, osiągając 929 ton. Spadek ten wynika głównie z 19-proc. zmniejszenia konsumpcji biżuterii, co było odpowiedzią na rekordowo wysokie ceny króla metali. Jednakże, uwzględniając inwestycje OTC, całkowity popyt na złoto wzrósł o 4 proc. r/r, osiągając 1,258 ton, co stanowi najwyższy poziom od 2000 r. Znaczną część tego popytu wygenerowały banki centralne, które zwiększyły swoje zakupy o 6 proc., dodając 183 tony, głównie w celu ochrony i dywersyfikacji portfeli.

wykres zakupy złota

Źródło: WGC

Czy to koniec wzrostów na złocie?

Rynek złota, podobnie jak wiele innych, napędzają dwie siły: popyt i podaż. W kilku minionych kwartałach szczególnie widoczny był wzrost popytu. Inwestorzy i banki centralne chętnie kupują złoto, ponieważ jest ono postrzegane jako bezpieczna przystań, zwłaszcza w okresach niepewności ekonomicznej i geopolitycznej. Co więcej, dalsze osłabienie dolara może wskazywać, że złoto może w najbliższym czasie przewyższyć inne kluczowe aktywa. W scenariuszu bazowym Conotoxia Ltd. zakłada, że dynamika wzrostu cen złota może spowolnić do końca roku, z możliwą korektą, ale prawdopodobnie pozostanie powyżej poziomu 2500 dolarów za uncję.

wykres cena złota

Źródło: Conotoxia MT5, XAUUSD, Daily

 

Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione. Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wyników.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79,03 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

20 sie 2024 12:42

Superinwestorzy, w tym Warren Buffett i Michael Burry, wyprzedają akcje! 

14 sie 2024 9:23

Dlaczego OPEC nie widzi recesji w USA? Co dalej z ceną ropy?

8 sie 2024 16:35

Dlaczego Warren Buffett sprzedał akcje Apple’a?

7 sie 2024 15:05

Krajobraz po bitwie. Jak wyglądają rynki po „czarnym poniedziałku”?

31 lip 2024 14:52

Bank Japonii podnosi stopy procentowe do najwyższego poziomu od 16 lat!

31 lip 2024 9:55

Wpływ Igrzysk Olimpijskich na francuską gospodarkę i indeks CAC40

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.