W najnowszym raporcie OPEC zrewidowano w dół prognozy dotyczące popytu na ropę w 2025 r. Spowolnienie ma dotknąć dwa kluczowe regiony gospodarcze: Chiny i Bliski Wschód. Mimo to dane wyraźnie wskazują na oczekiwane globalne niedobory ropy naftowej, już teraz przekraczające poziom obserwowany po popandemicznym odmrożeniu w 2021 r., kiedy cena surowca odnotowała najszybszy wzrost od lat.
Spis treści:
Co napędza globalne wzrosty cen ropy?
Według OPEC globalna konsumpcja ma się zwiększyć w 2025 r. o 1,7 proc. Z drugiej strony, w przyszłym roku światowe wydobycie ma wzrosnąć o 1,1 proc., napędzane przez zwiększenie produkcji w Stanach Zjednoczonych o 2,3 proc. i w Ameryki Łacińskiej o 3,6 proc. Liderami wzrostu konsumpcji będą prawdopodobnie Indie, z prognozowaną dynamiką na poziomie 4,1 proc., oraz Chiny, gdzie w przyszłym roku wzrost wyniesie 2,4 proc.
Globalne niedobory na rynku ropy mogą przekroczyć 2 proc. wielkości popytu, czyli więcej niż w 2021 r., gdy cena ropy naftowej wzrosła o 53 proc.
Źródło: Opracowanie Własne Conotoxia, dane OPEC
Prognoza ceny ropy naftowej
Ceny na stacjach benzynowych w Polsce, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych znacząco spadły od maja – o 3,7 proc. w naszym kraju i na Wyspach oraz o 8,9 proc. w USA.
Możliwy wzrost cen rynkowych wpłynie na każde z tych państw w różnym stopniu, jednak kierunek zmian powinien pozostać jednolity dla wszystkich gospodarek. W przypadku zwiększonych cen surowca na rynkach finansowych najprawdopodobniej będziemy zatem płacić więcej za paliwo na stacjach.
Obecnie cena ropy odbija się do poziomu ok. 80 dolarów za baryłkę, a w krótkim terminie jest napędzana zarówno napiętą sytuacją geopolityczną na Bliskim Wschodzie, jak i spadkiem obaw o możliwą recesję w Stanach Zjednoczonych. W związku z tym w naszym bazowym scenariuszu zakładamy kontynuację podwyżek cen ropy, z możliwością przekroczenia pułapu 90 dolarów za baryłkę do końca bieżącego roku.
Źródło: Conotoxia MT5, XTIUSD, Daily
Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione. Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wyników.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79,03% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.