Dlaczego indeksy SPX i Nasdaq 100 spadają? 

25.07.2024 15:45|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

W środę, 24 lipca br. odbyła się jedna z najgorszych sesji giełdowych na rynku od wielu kwartałów. Główny indeks S&P 500 spadł o 2,3 proc., a technologiczny Nasdaq 100 obsunął się aż o 3,6 proc. Oba indeksy znajdują się obecnie o – odpowiednio – 4,3 proc. i 8 proc. poniżej swoich szczytów. Jeśli jednak spojrzymy na wyniki finansowe największych spółek za II kwartał br., zobaczymy, że 56 proc. z nich odnotowało większą sprzedaż od oczekiwań, a aż 78 proc. uzyskało lepszy zysk względem prognoz. Stąd obecny spadek wydaje się bardziej realizacją zysków w oczekiwaniach na wyniki niż powodem do głębszych obaw. Przyjrzyjmy się zatem sytuacji najciekawszych spółek, które do tej pory pokazały sprawozdania finansowe.

Spis treści:

  1. Sektor bankowy
  2. Google
  3. Tesla
  4. Wnioski

Sektor bankowy

Osiem największych banków Stanów Zjednoczonych wykazało wyższe od oczekiwań analityków zyski netto i przychody. W sześciu spośród nich obserwujemy wzrost zysków netto. Największy, bo aż 150-proc., wzrost zysków netto miał bank Goldman Sachs, którego akcje mimo to zaliczają prawie 5-proc. zjazd ze swoich szczytów.

wykres Goldman Sachs

Źródło: Conotoxia MT5, GS, Daily

Stosunek kapitałów własnych wielkich amerykańskich banków w relacji do kredytów i innych zobowiązań tzw. CET1 jest na względnie wysokich poziomach i nie schodzi poniżej 10 proc. Dla porównania, średnia wartość tego wskaźnika podczas kryzysu finansowego w 2008 r. wynosiła w granicach 5-5,5 proc. Co oznacza, że bezpieczeństwo sektora bankowego w Stanach Zjednoczonych jest względnie wysokie. 

Google

Jedną z najważniejszych publikacji finansowych w tym roku są wyniki finansowe giganta technologicznego Alphabet (Google). Dane wskazują na znaczący rozwój w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. Przychody firmy wzrosły o 14 proc. rok do roku. Marża zysku operacyjnego zwiększyła się z już wysokiego poziomu 29 proc. w ub.r. do 32 proc. Ostatecznie, wzrost zysku netto wyniósł 28 proc. Przychody z reklam w wyszukiwarce Google stanowiły aż 64 proc. przychodów z usług oferowanych przez firmę, podczas gdy przychody z reklam na YouTube wyniosły 11,6 proc. całkowitych przychodów. Mimo tego akcje Alphabet spadły ze swoich szczytów o prawie 10 proc.!

wykres Alphabet

Źródło: Conotoxia MT5, Alphabet, Daily

Warto zwrócić uwagę na koncentrację firmy na rozwoju sztucznej inteligencji (AI). Z raportu dowiedzieliśmy się, że Alphabet rozwija swoją strategię AI poprzez konsolidację zespołów zajmujących się budową modeli AI. Zespoły te, które wcześniej były częścią Google Research w segmencie Google Services, zostały teraz włączone do Google DeepMind. Celem jest przyspieszenie postępów w dziedzinie AI. Alphabet korzysta z długoterminowej strategii w zakresie infrastruktury oraz wewnętrznych zespołów badawczych, aby utrzymać silną pozycję w miarę rozwoju technologii AI.

Tesla

Chyba największym zaskoczeniem okazały się wyniki Tesli, której akcje po ogłoszeniu wyników finansowych spadły podczas środowej sesji o 12,3 proc. W II kw. 2024 r. zysk Tesli spadł o ponad 40 proc. w porównaniu do roku 2023, co odzwierciedla rosnącą konkurencję na rynku pojazdów elektrycznych (szczególnie z Chin) oraz spowolnienie wzrostu sprzedaży EV. Wyniki finansowe Tesli nie pokrywały się z prognozami analityków, którzy przeszacowali zysk wygenerowany przez spółkę w II kw. br. 

wykres Tesla

Źródło: Conotoxia MT5, Tesla, Daily

Elom Musk krytykuje jednak jakość pojazdów konkurencji, twierdząc, że są one tylko krótkoterminowym problemem dla spółki. Ogłosił również, że szczegóły dotyczące autonomicznych robotaxi zostaną ujawnione w październiku zamiast planowanego sierpnia. Musk nadal wierzy, że pełna autonomizacja pojazdów jest możliwa do końca tego roku lub na początku przyszłego. Przyznał przy tym, że jego wcześniejsze przewidywania były zbyt optymistyczne.

Wnioski

Obecnie nie widać większych problemów w większości amerykańskich spółek. Sektor finansowy, który jeszcze w zeszłym roku budził duże obawy, radzi sobie nadzwyczaj dobrze. Aż 78 proc. z największych firm opublikowało lepsze wyniki finansowe, niż prognozowano. W związku z tym obecne spadki na rynku mogą być reakcją na zeszłotygodniowy blackout systemów Microsoftu oraz realizacją części zysków przez inwestorów po długotrwałym wzroście indeksów.

 

Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione. Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wyników.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79,03 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

 

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

24 lip 2024 13:07

ETH ETF: debiut ETF-ów na Ethereum. Dlaczego rynek reaguje negatywnie?

19 lip 2024 9:09

Dlaczego spółki wycofują się z giełd?

16 lip 2024 15:12

Dolar, złoto, bitcoin, obligacje po zamachu Trumpa: czego się spodziewać?

4 lip 2024 13:48

Co może być lepszą inwestycją: złoto czy górnicy?

28 cze 2024 15:21

Po debacie w USA i przed wyborami we Francji – jak zmienia się sytuacja na rynkach

26 cze 2024 15:16

UE nie jest gotowa na kolejny kryzys gazowy – ostrzega Europejski Trybunał Obrachunkowy

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.