Co może być lepszą inwestycją: złoto czy górnicy?

04.07.2024 13:48|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

Obecnie obserwujemy ponad 30-procentowy rozjazd kursu akcji największych wydobywców złota w stosunku do samej ceny kruszcu za ostatnie 10 lat. Ta luka historycznie prawie zawsze była domykana. Czy jednak istnieją podstawy do takich rozbieżności oraz czy lepiej było inwestować w górników złota, czy też w sam kruszec?

Spis treści:

  1. Banki centralne spowalniają z zakupami złota
  2. Ceny wydobycia rosną wraz z ceną złota
  3. Czy warto inwestować w spółki zajmujące się wydobyciem złota?
  4. Co może być lepszą inwestycją: złoto czy górnicy?

Banki centralne spowalniają z zakupami złota

Według danych World Gold Council (WGC) największym nabywcą złota w maju był Narodowy Bank Polski (NBP), który zakupił ok. 10 ton tego kruszcu. Na drugim miejscu znalazła się Turcja (6 ton), a na trzecim Indie (4 tony). Całościowe zakupy kruszcu spadły jednak do najniższych poziomów od miesięcy.

Źródło: WGC

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku największego funduszu ETF na fizyczne złoto, czyli SPDR Gold Trust ETF (GLD), w którym od kwietnia 2022 roku obserwujemy rozbieżność między posiadanymi zapasami złota a ceną. Oznacza to, że inwestorzy wycofują swój kapitał z funduszu, mimo że trwa silny trend wzrostowy.

Źródło: MacroMicro

Ceny wydobycia rosną wraz z ceną złota

Ceny złota znajdują się w okolicach swoich historycznych szczytów, a mimo to cena funduszu VanEck Gold Miners ETF (GDX) od 2020 r. zauważalnie rozjechała się z ceną kruszcu.

Źródło: Tradingview

Całkowite koszty utrzymania wydobycia złota (AISC) w I kw. br. dla czołowych 25 spółek funduszu VanEck Gold Miners ETF (GDX) wynosiły średnio 1365 USD za uncję i regularnie rosną z roku na rok. Przez ten wzrost średnia marża ze sprzedaży uncji złota nieznacznie się zwiększa w ostatnich kwartałach, co tłumaczy, dlaczego akcje spółek wydobywczych złota nie radziły sobie, aż tak dobrze w tym czasie.

Źródło: Metals Focus Gold Mines Cost Service


W przeszłości wzrost cen złota powodował, że ceny akcji górników rosły szybciej niż samo złoto, ale w 2023 r. ten związek się rozłączył. Zdaje się, że podwyższona inflacja mocno utrudniła dynamiczny wzrost rentowności górników.

Czy warto inwestować w spółki zajmujące się wydobyciem złota?

Nie da się ukryć, że w przypadku inwestowania w spółki wydobywcze inwestorzy muszą wziąć pod uwagę wiele czynników. Wysokie koszty wydobycia, inflacja oraz zmieniające się ceny złota to tylko niektóre z wyzwań. Warto jednak zauważyć, że spółki te mają potencjał do znaczących zysków w przypadku dalszego wzrostu cen złota, zwłaszcza jeśli uda im się utrzymać koszty pod kontrolą i poprawić efektywność operacyjną. Kolejną zaletą górników jest wzrost wydobycia w I kw. br., który był największy w historii, zwiększając się o 4 proc. rok do roku. Przy obecnie wysokich marżach powoduje to, że sytuacja górników może w najbliższych miesiącach znacząco się poprawić.

Źródło: WGC

Co może być lepszą inwestycją: złoto czy górnicy?

Inwestowanie w złoto zarówno w formie fizycznej, jak i poprzez fundusze ETF, takie jak iShares Gold Trust (CHGLD), może być atrakcyjną opcją w obliczu niepewności gospodarczej i inflacji. Złoto, uważane za bezpieczną przystań, historycznie dobrze chroniło kapitał inwestorów przed inflacją i zmiennością rynków finansowych, rosnąc średniorocznie o 7,5 proc. od 1972 r. Osiągnęło zatem podobną stopę zwrotu co nominalnie główny amerykański indeks S&P 500.

Inwestycje w spółki przemysłowe, które teoretycznie powinny stanowić swego rodzaju dźwignię dla ceny złota, uzależnionej od kosztów wydobycia (AISC) na uncję, mogą być bardziej zmienne. O ile rzeczywiście zmienność akcji górników była wyższa od ceny złota, to sumarycznie od 2014 r., gdy powstał fundusz VanEck Gold Miners ETF (GDX), całkowita stopa zwrotu była gorsza od złota i wyniosła 44 proc. (uwzględniając dywidendy), w porównaniu z 77-procentowym wzrostem ceny złota. W najbliższych kwartałach spółki wydobywcze mogą jednak pozytywnie zaskoczyć wynikami, co może pozwolić domknąć powstałą lukę.

Źródło: Conotoxia MT5, GDX, Daily

 

Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione. Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wyników.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79,03% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

 

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

28 Jun 2024 15:21

Po debacie w USA i przed wyborami we Francji – jak zmienia się sytuacja na rynkach

26 Jun 2024 15:16

UE nie jest gotowa na kolejny kryzys gazowy – ostrzega Europejski Trybunał Obrachunkowy

11 Jun 2024 14:42

Nowa giełda w Teksasie: zmiana gry na amerykańskim rynku finansowym

5 Jun 2024 16:38

Top 5 najszybciej rosnących giełd 2024 r. Zobacz, co je czeka w przyszłości?

28 May 2024 15:07

Czego możemy dowiedzieć się o inwestowaniu od wybitnego polskiego matematyka finansowego z Oxfordu?

24 May 2024 11:13

ETF ETH ATH?

79.03% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79.03% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.