Wczoraj (23 maja) Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zatwierdziła utworzenie wszystkich 8 funduszy ETF opartych na ethereum, czyli drugiej wśród największych kryptowalut. Handel tymi funduszami, ze względów formalnych, rozpocznie się dopiero za kilka miesięcy, prawdopodobnie w lipcu lub sierpniu. Mimo pozytywnej decyzji kurs kryptowaluty, po 30-procentowym wzroście w maju, od wczoraj spadł o 5 proc. Zastanówmy się zatem, jaka będzie przyszłość ceny ethereum?
Spis treści:
Jaki wpływ może mieć ETF na ethereum?
Obecna sytuacja na rynku ethereum bardzo przypomina zachowanie ceny bitcoina w momencie zatwierdzania funduszy ETF. Od pierwszych wzmianek o prawdopodobnym zatwierdzeniu ETF-ów na bitcoina we wrześniu ubiegłego roku cena tej kryptowaluty wzrosła o 160 proc. Był to przełomowy moment dla rynku, który zapoczątkował napływ nowego kapitału. Ilość pieniądza na rynku kryptowalut, mierzona kapitalizacją stablecoinów, odwróciła wtedy swój negatywny trend, choć wciąż pozostaje o 11 proc. poniżej swoich historycznych szczytów.
Źródło: Defilama
Podobnie jednak jak dzieje się obecnie w przypadku ethereum, po zatwierdzeniu ETF-ów na bitcoina 11 stycznia kurs tej kryptowaluty doświadczył gwałtownej wyprzedaży, spadając o 18,4 proc. Zdaje się, że jest to potwierdzenie słynnego rynkowego powiedzenia „kupuj plotki, sprzedawaj fakty”.
Źródło: Conotoxia MT5, BTCUSD, H4
Inwestorom wypada zwracać uwagę na mierzalne czynniki, które wpływają na rynki, by nie popadać w emocjonalny roller coaster. W przypadku funduszy ETF na bitcoin, od dnia pierwszych notowań napłynęło do nich 45,9 miliarda dolarów podczas debiutu oraz kolejne 13,3 miliarda dolarów od tego czasu, co stanowi łącznie 4,3 proc. kapitalizacji bitcoina. Podobny scenariusz jest teraz oczekiwany przez inwestorów ethereum.
Źródło: Farside
Czego możemy spodziewać w notowaniach ethereum?
Obecnie kursu ethereum zdaje się powielać zachowanie bitcoina w momencie zatwierdzania funduszy ETF. Oznaczałoby to, że wyprzedaż na drugiej co do wielkości kryptowalucie może być kontynuowana w najbliższych tygodniach. Jednak długoterminowo, jeszcze w tym roku, prawdopodobnie zobaczymy nowe All Time High (ATH) na ethereum.
Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione. Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wyników.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71,48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.