Cena złota na szczytach. Kiedy koniec wzrostów?

22.05.2024 14:55|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

Cena złota wzrosła o 18 proc. od początku roku. Mimo to obecne tempo wzrostu cen złota nie przekracza znacząco jego historycznej średniej. Jakie czynniki wpływają obecnie na wzrosty cen złota? Czy powinniśmy oczekiwać kontynuacji wzrostów w najbliższym czasie, czy też może wkrótce zacznie się wyprzedaż?

Spis treści:

  1. Czy obecne wzrosty są nadzwyczajne?
  2. Jakich cen złota możemy się spodziewać?

Czy obecne wzrosty są nadzwyczajne?

Od 1971 r., po odejściu od standardu złota, roczny wzrost cen tego metalu wynosił średnio 7,5 proc., co jest porównywalne z nominalnymi zyskami głównego amerykańskiego indeksu S&P 500 w tym samym okresie. Wzrosty cen złotego kruszcu w ostatnim czasie są w dużej mierze spowodowane trzema czynnikami: 

  • wzrostem napięć geopolitycznych w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie, w tym niespodziewaną śmiercią prezydenta Iranu, 
  • słabością dolara od ostatnich 2 lat,

wykres indeks dolara

 Źródło: Tradingview

  • zakupami ze strony banków centralnych.

wykres popyt na złoto

Źródło: WGC

Warto przypomnieć, że jeszcze w tym stuleciu było siedem lat, kiedy złoto zyskało ponad 20 proc. rocznie, nie tylko podczas okresów kryzysowych. W związku z tym obecny wzrost na poziomie 18 proc. nie wydaje się wyjątkowy.

wykres zmiana cen złota

Źródło: Conotoxia opracowanie własne

Jakich cen złota możemy się spodziewać?

Biorąc pod uwagę brak czynników negatywnie wpływających na cenę złota oraz możliwe „czarne łabędzie” na horyzoncie, wzrost powyżej 20 proc. w tym roku wydaje się prawdopodobny, co mogłoby oznaczać dalsze wzrosty cen tego metalu w 2024 r., nawet powyżej poziomu 2500 USD za uncję.

wykres XAUUSD

Źródło: Conotoxia MT5, XAUUSD, Daily

Eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie niekoniecznie może oznaczać drastyczny wzrost cen króla metali. Na podstawie konfliktów zbrojnych z minionych 50 lat trudno jednoznacznie stwierdzić, że złoto może być „bezpieczną przystanią” podczas takich wydarzeń. Spośród 16 dużych konfliktów, które wystąpiły w tym czasie, w zaledwie 44 proc. przypadków cena złota osiągnęła pozytywną stopę zwrotu po trzech miesiącach od ich wybuchu.

wykres cena złota a wojna

Źródło: Conotoxia analiza własna

 

Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione. Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wyników.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71,48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

15 maj 2024 14:49

OpenAI przedstawia GPT-4o. Ta branża zyskuje najwięcej na rozwoju AI

14 maj 2024 14:36

OPEC utrzymuje prognozy niedoborów na rynku ropy

9 maj 2024 9:16

Luki cenowe i jak możemy je zastosować w tradingu?

8 maj 2024 9:49

Strategia inwestycyjna Buffetta: ostrożność w obliczu przyszłości i gigantyczne rezerwy gotówki

6 maj 2024 9:44

Jak wykorzystać zmienność na rynkach? Analiza strategii małych kroków

25 kwi 2024 14:16

Te produkty drożeją najszybciej! Czy warto inwestować w akcje ich producentów?

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.