Cena złota wzrosła o 18 proc. od początku roku. Mimo to obecne tempo wzrostu cen złota nie przekracza znacząco jego historycznej średniej. Jakie czynniki wpływają obecnie na wzrosty cen złota? Czy powinniśmy oczekiwać kontynuacji wzrostów w najbliższym czasie, czy też może wkrótce zacznie się wyprzedaż?
Spis treści:
Czy obecne wzrosty są nadzwyczajne?
Od 1971 r., po odejściu od standardu złota, roczny wzrost cen tego metalu wynosił średnio 7,5 proc., co jest porównywalne z nominalnymi zyskami głównego amerykańskiego indeksu S&P 500 w tym samym okresie. Wzrosty cen złotego kruszcu w ostatnim czasie są w dużej mierze spowodowane trzema czynnikami:
- wzrostem napięć geopolitycznych w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie, w tym niespodziewaną śmiercią prezydenta Iranu,
- słabością dolara od ostatnich 2 lat,
Źródło: Tradingview
- zakupami ze strony banków centralnych.
Źródło: WGC
Warto przypomnieć, że jeszcze w tym stuleciu było siedem lat, kiedy złoto zyskało ponad 20 proc. rocznie, nie tylko podczas okresów kryzysowych. W związku z tym obecny wzrost na poziomie 18 proc. nie wydaje się wyjątkowy.
Źródło: Conotoxia opracowanie własne
Jakich cen złota możemy się spodziewać?
Biorąc pod uwagę brak czynników negatywnie wpływających na cenę złota oraz możliwe „czarne łabędzie” na horyzoncie, wzrost powyżej 20 proc. w tym roku wydaje się prawdopodobny, co mogłoby oznaczać dalsze wzrosty cen tego metalu w 2024 r., nawet powyżej poziomu 2500 USD za uncję.
Źródło: Conotoxia MT5, XAUUSD, Daily
Eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie niekoniecznie może oznaczać drastyczny wzrost cen króla metali. Na podstawie konfliktów zbrojnych z minionych 50 lat trudno jednoznacznie stwierdzić, że złoto może być „bezpieczną przystanią” podczas takich wydarzeń. Spośród 16 dużych konfliktów, które wystąpiły w tym czasie, w zaledwie 44 proc. przypadków cena złota osiągnęła pozytywną stopę zwrotu po trzech miesiącach od ich wybuchu.
Źródło: Conotoxia analiza własna
Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione. Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wyników.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71,48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.