Te produkty drożeją najszybciej! Czy warto inwestować w akcje ich producentów?

25.04.2024 14:16|Dział Doradztwa Inwestycyjnego, Conotoxia Ltd.

W ostatnich latach obserwowaliśmy wyraźne zmiany cen wielu produktów w Europie i na świecie. Przyjrzyjmy się zatem trendom cenowym od 2008 r., aby dowiedzieć się, które produkty i kategorie doświadczyły największych wzrostów cen. Postarajmy się odpowiedzieć na pytanie, czy inwestycje w najbardziej inflacyjne sektory oferują atrakcyjne możliwości inwestycyjne.

Spis treści:

  1. Z czego wynika inflacja?
  2. Inflacja w Europie i Polsce. Te produkty drożeją najszybciej!
  3. Czy warto inwestować w branże inflacyjne?

Z czego wynika inflacja?

Inflacja, szczególnie mocno odczuwalna w ostatnich latach, to wzrost ogólnego poziomu cen produktów i usług w gospodarce. Prowadzi to do spadku siły nabywczej pieniądza. Jest to skomplikowany proces, którego przyczyny mogą być różnorodne i wielowymiarowe. Oto kilka kluczowych czynników wpływających na inflację:

  1. Podaż pieniądza: Zwiększenie ilości pieniądza w obiegu przez bank centralny, bez towarzyszącego wzrostu gospodarczego, prowadzi do wyższych cen, gdy więcej pieniędzy odpowiada tej samej ilość towarów i usług.
  2. Warunki zewnętrzne: Faktory zewnętrzne, jak wahania kursów walutowych, polityka handlowa czy kryzysy globalne (np. wojny czy pandemie), również mogą wpływać na inflację. Przykładem może być osłabienie waluty krajowej, które zwiększa ceny importowanych towarów.
  3. Polityka fiskalna i monetarna: Decyzje dotyczące stóp procentowych, podatków i wydatków publicznych bezpośrednio wpływają na inflację. Na przykład niskie stopy procentowe mogą pobudzać gospodarkę, zwiększając popyt i ceny.

W obecnej rzeczywistości gospodarczej, w której waluty nie są powiązane ze złotem, prawie wszystkie banki centralne ustalają cel rocznej inflacji na ok. 2 proc. Oznacza to, że pieniądz w obecnych warunkach praktycznie stracił jedną ze swoich trzech historycznych funkcji, jaką jest zachowanie wartości w czasie. W związku z tym praktycznie każdy, kto nie inwestuje swoich oszczędności, jest narażony na pewną utratę wartości swojego majątku.

Inflacja w Europie i Polsce. Te produkty drożeją najszybciej!

W ciągu minionych 16 lat ceny w Europie zwiększyły się średnio o 39,7 proc. Największe wzrosty zanotowano w cenach mieszkań, gazu i prądu, które podrożały o 53,3 proc. Na drugim miejscu znalazła się kategoria żywności i napojów bezalkoholowych, ze wzrostem cen średnio o 51,6 proc.

grafika zmiana cen EU

Źródło: Conotoxia analiza własna, dane EBC

Jeśli przyjrzymy się poszczególnym produktom, to zobaczymy, że zdecydowanie najmocniej urosły w Europie ceny energii, łącznie o 107 proc., na drugim miejscu znalazły się oleje i tłuszcze, które podrożały o 102 proc., a podium zamknęły produkty tytoniowe, czyli papierosy ze 101,6 proc. wzrostu.

wykres zmiana cen produktów EU

Źródło: Conotoxia analiza własna, dane EBC

Na przykładzie Polski, kraju, który doświadczył jednej z największych inflacji w Europie w ostatnich latach, zauważymy, że największy wzrost cen od 2008 r. miał miejsce w sektorze górnictwa, gdzie ceny wzrosły ponad dwukrotnie, o 159 proc., obejmując węgiel kamienny i rudy metali. Na drugim miejscu pod względem wzrostu znalazły się ceny prądu, gazu i wody, które zdrożały o 152 proc. Na końcu listy znajdują się ceny trzody chlewnej i drobiu, ze wzrostem o 150 proc. Interesujące jest to, że możemy również zaobserwować wpływ otwarcia rynków europejskich na zboże z Ukrainy, co mimo wysokiej inflacji doprowadziło do spadku cen pszenicy o 11 proc. i żyta o 18 proc. od 2008 r.

Zmiana cen PL

Źródło: Conotoxia analiza własna, dane GUS

Warto jednak zauważyć, że inflacja nie była jednolita na przestrzeni całego omawianego okresu i zaczęła znacząco rosnąć dopiero od początku 2020 r. Do tego czasu rzadko przekraczała poziom 3 proc. rocznie. Analizując pięć kategorii najbardziej podatnych na inflację, zauważamy, że jedynie ceny produktów tytoniowych wzrastały regularnie.

wykres dynamika zmian cen

Źródło: Conotoxia analiza własna, dane EBC

Czy warto inwestować w branże inflacyjne?

Ceny surowców energetycznych były zdecydowanym liderem wzrostów. Porównując wyniki funduszu Energy Select Sector SPDR Fund (XLE) z wynikami głównego indeksu S&P 500 (US500), zauważymy, że pomimo wyjątkowo dobrego okresu dla producentów energii ich wzrost akcji są praktycznie identyczne jak wyniki indeksu S&P 500.

wykres XLE

Źródło: Tradingview

W kontekście regularnie rosnących cen tytoniu i wyrobów tytoniowych przyjrzenie się sytuacji jednego z największych producentów w branży, jakim jest British American Tobacco, ujawnia, że mimo wzrostu cen produktów, nie była to najlepsza faza dla firmy. Akcje spółki odnotowały 31-procentowy spadek od roku 2020. Należy jednak zwrócić uwagę, że na wyroby tytoniowe regularnie nakładane są dodatkowe opłaty i podatki, które znacząco przyczyniają się do wzrostu cen m.in. papierosów.

wykres BATobacco

Źródło: Tradingview

Choć niektóre branże doświadczające wysokiej inflacji mogą na pierwszy rzut oka wydawać się atrakcyjne dla inwestorów, konieczna jest głęboka analiza i ostrożność, ponieważ wzrost cen nie zawsze idzie w parze z korzystnymi wynikami akcji spółek z tych sektorów.

 

Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71,48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

23 kwi 2024 15:46

Najlepsi zyskują tu ponad 200 proc.! Poznaj liderów branży konopnej

18 kwi 2024 13:51

Drony Shahed i nie tylko. Jak inwestować w rynek militarny i czy Europa powinna produkować drony?

17 kwi 2024 12:13

Czym jest Żelazna Kopuła Izraela i czy mogłaby się sprawdzić w Europie?

16 kwi 2024 13:33

Złoto czy bitcoin – co będzie lepszą inwestycją na wypadek eskalacji konfliktu Izraela z Iranem?

11 kwi 2024 9:38

Bartosz Sawicki z Cinkciarz.pl ponownie najskuteczniejszym analitykiem walutowym na świecie!

10 kwi 2024 12:28

TSMC na czele rewolucji półprzewodnikowej dzięki miliardowemu wsparciu z USA

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.