Złoto czy bitcoin – co będzie lepszą inwestycją na wypadek eskalacji konfliktu Izraela z Iranem?

16.04.2024 13:33|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

Złoto, uznawane za tzw. bezpieczną przystań w czasach niepewności, czy też bitcoin, który ze względu na swoją anonimowość oraz ograniczoną podaż zyskał miano złota nowych czasów? Po ataku Iranu na Izrael inwestorzy przechodzą przez czas poważnej próby. Zastanówmy się zatem, które z dwóch wskazanych aktywów jest lepszym zabezpieczeniem w razie eskalacji konfliktu.

Spis treści:

  1. Jak zachowały się ceny złota (XAU) i bitcoina (BTC) po ataku rakietowym na Izrael?
  2. Wybuch wojny w Ukrainie a cena XAU i BTC
  3. Banki centralne przygotowują się na wojnę?
  4. Złoto nie jest dobrym zabezpieczeniem na czas wojny?
  5. Czego możemy spodziewać się w najbliższych miesiącach?

Jak zachowały się ceny złota (XAU) i bitcoina (BTC) po ataku rakietowym na Izrael?

W nocy z soboty na niedzielę Iran przeprowadził bezprecedensowy bezpośredni atak na Izrael. Drony i rakiety dalekiego zasięgu zostały wystrzelone jako odwet za rzekomy izraelski atak na konsulat Iranu w Damaszku, gdzie zginęli wysocy rangą irańscy dowódcy.

Po piątkowej zapowiedzi irańskiego odwetu cena obu aktywów (na wykresie linia czerwona) – bitcoina i złota – drastycznie spadła. Bitcoin pod koniec piątkowej sesji stracił ponad 5 proc., a złoto 2 proc. Sam atak nastąpił jednak w sobotni wieczór, gdy rynek kryptowalut pozostaje otwarty. Tuż po ataku (linia niebieska) bitcoin stracił kolejne 7,7 proc.

wykres BTC XAU konflikt Izrael

Źródło: Tradingview

Wybuch wojny w Ukrainie a cena XAU i BTC

Podczas ataku Rosji na Ukrainę (24 lutego 2022 r.) cena złota w ciągu tygodnia wzrosła o ponad 8 proc. W tym czasie bitcoin po chwilowym wzroście o 16 proc. wahał się w okolicach swojej równowagi. Kiedy jednak uwzględnimy okres trzech miesięcy po wybuchu konfliktu oba aktywa znalazły się pod kreską: złoto straciło zaledwie 2,5 proc., podczas gdy bitcoin obsunął się o ponad 20 proc.

wykres BTC XAU wojna Ukraina

Źródło: Tradingview

Wygląda na to, że inwestorzy postrzegają bitcoina bardziej jako aktywo spekulacyjne niż zabezpieczenie kapitału. W związku z tym, gdy wybucha wojna, wielu inwestorów przechodzi w stan „risk-off”, co prowadzi do ucieczki kapitału z bardziej ryzykownych inwestycji.

Banki centralne przygotowują się na wojnę?

Obecnie największymi rezerwami złota mogą się wykazać Stany Zjednoczone, które posiadają, aż 25,4 proc. światowych rezerw tego surowca, na drugim miejscu znajdują się Niemcy z udziałem 10,5 proc., a podium zamykają Włochy z udziałem 7,6 proc. globalnych rezerw.

wykres rezerwy złota

Źródło: Conotoxia analiza własna

Dlaczego jest to ważne? Ponieważ cena złota, podobnie jak cena każdego innego aktywa, zależy od popytu i podaży. W przypadku króla metali podaż jest jednak znacząco ograniczona, a do głównych kupujących należą przede wszystkim banki centralne, które szczególnie w ostatnich latach zwiększyły swój apetyt na złoto. Historycznie, banki centralne intensyfikowały zakupy tego kruszcu w okresach przygotowań na takie sytuacje jak wojna czy kryzysy, aby w czasie konfliktu wymieniać je na broń i inne niezbędne zasoby.

wykres popyt na złoto

Źródło: WGC

Złoto nie jest dobrym zabezpieczeniem na czas wojny?

Od uwolnienia kursu złota w 1971 r. doszło do 16 poważnych konfliktów zbrojnych. Analiza zmian cen kruszcu w ciągu 90 dni od wybuchu każdego z nich pokazuje, że złoto nie zawsze bywało idealnym zabezpieczeniem kapitału. W zaledwie 44 proc. przypadków osiągnęło pozytywną stopę zwrotu po trzech miesiącach. Mimo to średnia stopa zwrotu w tym okresie wynosiła 2 proc.

wykres wpływ wojny na złoto

Źródło: Conotoxia analiza własna

Czego możemy spodziewać się w najbliższych miesiącach?

Zarówno w przypadku złota, jak i bitcoina na kurs znaczący wpływ mają oczekiwania inwestorów. Chociaż obecnie notowania BTC wiążą się z nadchodzącym halvingiem, niespodziewane wybuchy konfliktów zazwyczaj negatywnie wpływały na jego cenę, co może sugerować, że kryptowaluta jest postrzegana bardziej jako aktywo ryzykowne niż zabezpieczenie kapitału inwestorów. Tymczasem cena złota rosła głównie z powodu wzmożonego popytu ze strony banków centralnych, które poszukują zabezpieczenia na niepewne czasy.

Na podstawie ostatnich konfliktów zbrojnych trudno jednoznacznie stwierdzić, że zarówno złoto, jak i bitcoin mogą być „bezpieczną przystanią” podczas takich wydarzeń. Obecne tempo wzrostu cen złota nie przekracza znacząco jego historycznej średniej, która przez 50 minionych lat wynosiła 7,5 proc. rocznie. Ostatnie podwyżki cen złota w dużej mierze spowodowane są zakupami ze strony banków centralnych, które prawdopodobnie będą kontynuowane. Warto przypomnieć, że jeszcze w tym stuleciu było siedem lat, kiedy złoto zyskało ponad 20 proc. rocznie, nie tylko podczas okresów kryzysowych. W świetle braku czynników negatywnie wpływających na cenę złota oraz możliwości eskalacji konfliktu w Izraelu, wzrost nawet powyżej 20 proc. w tym roku wydaje się prawdopodobny. Mogłoby to oznaczać nawet przebicie poziomu 2450 USD za uncję.

 

Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71,48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

 

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

11 Apr 2024 9:38

Bartosz Sawicki z Cinkciarz.pl ponownie najskuteczniejszym analitykiem walutowym na świecie!

10 Apr 2024 12:28

TSMC na czele rewolucji półprzewodnikowej dzięki miliardowemu wsparciu z USA

4 Apr 2024 14:53

Bitcoin i ethereum czy altcoiny: co wybrać?

29 Mar 2024 12:47

Jak decyzja BoJ wpłynie na kurs Nikkei 225 i USDJPY?

27 Mar 2024 13:46

Trump Media i Reddit na giełdzie: Początek nowej ery IPO?

12 Mar 2024 15:53

Halving bitcoina. Czy cena kryptowaluty przebije 100 tys. USD?

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.