W świecie kryptowalut, gdzie bitcoin (BTC) i ethereum (ETH) od dawna są postrzegane jako złoto i srebro tej cyfrowej domeny, coraz częściej pojawiają się informacje typu „te trzy kryptowaluty wkrótce przewyższą bitcoina". To prowokuje pytania o sens inwestowania w alternatywne tokeny, znane jako altcoiny. Przyjrzymy się zatem bliżej największym 100 altcoinom, ich zaletom i wadom, aby lepiej zrozumieć, co może być dla nas lepszym wyborem.
Spis treści:
- Hossa na rynku kryptowalut
- Możliwość dywersyfikacji względem BTC i ETH
- Najmocniej zyskujące altcoiny
- Czy warto inwestować w altcoiny?
Hossa na rynku kryptowalut
Odkąd bitcoin przebił swoje historyczne szczyty, w ruch za nim poszybowało wiele altcoinów. Czy mamy już do czynienia z bańką podobną do tych widzianych w latach 2019 i 2021?
Źródło: Conotoxia MT5, BTCUSD, Daily
Jeśli spojrzymy na ilość pieniądza na rynku kryptowalut mierzoną kapitalizacją stablecoinów, to do poziomów z ostatniej bańki spekulacyjnej jeszcze trochę brakuje – obecnie ok. 19 proc. względem szczytów.
Źródło: Analiza własna Conotoxia, dane Defilama
Możliwość dywersyfikacji względem BTC i ETH
Technicznie rzecz biorąc, każdą kryptowalutę, która nie jest bitcoinem ani ethereum, nazywamy altcoinem. Stanowią one około jednej trzeciej kapitalizacji całego rynku kryptowalut.
Źródło: Conotoxia opracowanie własne
Aby inwestycja przyniosła korzyści w postaci dywersyfikacji naszego portfela kryptowalut, powinna charakteryzować się niską korelacją z bitcoinem. Jednak średnia korelacja 100 największych altcoinów z bitcoinem od początku 2023 r. wynosi 0,5, co wskazuje na znaczną zależność od tej największej kryptowaluty. Dla porównania, średnia korelacja na rynku akcji wynosi ok. 0,25, co może sugerować, że spadki wartości bitcoina z dużym prawdopodobieństwem powodują wyprzedaże altcoinów.
Najmocniej zyskujące altcoiny
Wśród 100 największych altcoinów, które najlepiej radziły sobie podczas obecnej hossy bitcoina (zysk BTC od początku 2023 r. to 319 proc.), znajdują się:
- Solana (SOLUSD) +1829%
- CFX (CFXUSD) +1707%
- Stacks (STXUSD) +1596%
Pomimo imponujących wyników tylko 38 z 100 największych altcoinów zdołało przewyższyć stopę zwrotu bitcoina. Mediana stóp zwrotu z altcoinów w tym okresie wyniosła 199 proc., co oznacza, że połowa altcoinów zanotowała stopę zwrotu wyższą niż 199 proc. Z tego względu rekomendowana była wysoka dywersyfikacja między różnymi altcoinami, nawet ponad 30 różnymi tokenami.
Źródło: Conotoxia opracowanie własne
Czy warto inwestować w altcoiny?
Inwestycja w altcoiny często wiąże się z potencjałem większych stóp zwrotu, lecz także średnio ponad dwukrotnie wyższym ryzykiem niż w przypadku bitcoina i ethereum. Stąd zasadne wydaje się dokładne przeanalizowanie decyzji oraz zachowanie ostrożności. Jeśli mimo wszystko zdecydujemy się zainwestować, skuteczną strategią przy wyborze altcoinów może okazać się wysoka dywersyfikacja i rozłożenie kapitału na możliwie największą liczbę pozycji. Należy jednak pamiętać, że rynki kryptowalut charakteryzują się wysokim ryzykiem systematycznym, co oznacza, że wyniki większości altcoinów są zależne od sukcesu bitcoina, nie zaś odwrotnie. Kolejnym problemem większości kryptowalut jest brak fundamentalnej wartości wewnętrznej, którą posiadają inne aktywa, takie jak akcje czy surowce. Wydaje się, że pozytywne przyjęcie ETF-ów na bitcoina przez inwestorów potwierdza użyteczność kryptowalut jako narzędzia inwestycyjnego, a nie tylko jako metody płatności.
Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71,48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.