OPEC podnosi prognozy wydobycia. Mimo to dane są zaskakujące!

14.02.2024 13:39|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

OPEC zaktualizował prognozy dotyczące średniego globalnego wydobycia ropy na lata 2024-2025, przy zachowaniu niemal niezmienionych oczekiwań wobec popytu. Przyjrzymy się aktualnej sytuacji na rynku ropy naftowej oraz zastanówmy się, jaka może być przyszłość ceny tego surowca.

Spis treści:

  1. Narastające niedobory ropy na rynku
  2. Zapasy ropy naftowej na najniższym poziomie od 1985 r.!
  3. Największe wydobycie w historii USA
  4. Jakie prognozy dla cen ropy naftowej?

Narastające niedobory ropy na rynku

Zakładając, że OPEC utrzyma obecne poziomy wydobycia, a prognozy wydobycia z Rosji i Stanów Zjednoczonych wzrosną, nadal przewiduje się niedobór surowca, który ma osiągnąć ok. 1,3 proc. globalnego popytu w 2024 r. Dla porównania, podobne poziomy niedoboru zaobserwowano w 2021 r., kiedy ceny surowca wzrosły o 49 proc., a niedobór wtedy wyniósł 1,7 proc. globalnego popytu. W całym roku 2023 zaobserwowano ochłodzenie na rynku ropy naftowej, gdzie ceny spadły o 10,3 proc., a poziom niedoboru zmalał do 0,38 proc.

wykres niedobory na rynku ropy

Źródło: Conotoxia analiza własna, Dane OPEC

Zapasy ropy naftowej na najniższym poziomie od 1985 r.!

Kontynuacja niedoborów ropy na rynku zmusza państwa do korzystania ze swoich zapasów tego surowca. Wskazuje to na utrzymanie się trendu spadku zapasów ropy, które już w Stanach Zjednoczonych osiągają najniższy poziom od 1985 r.! Całkowite zapasy w USA w ciągu ostatnich 12 miesięcy zmniejszyły się łącznie o 5 proc. 

Brak odpowiednich zapasów ropy naftowej może prowadzić do szeregu negatywnych konsekwencji. Może to skutkować wzrostem cen energii, co bezpośrednio wpłynie na koszty życia dla konsumentów i koszty dla przedsiębiorstw. Zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego jest kolejnym poważnym ryzykiem, ponieważ w przypadku zakłóceń w dostawach, brak zapasów może skutkować niedoborami paliw. To z kolei może wpłynąć negatywnie na gospodarkę i bezpieczeństwo narodowe, a nawet prowadzić do recesji gospodarczej z powodu wzrostu kosztów produkcji i transportu. Co więcej, kraje bez wystarczających rezerw mogą stać się bardziej zależne od importu, co czyni je bardziej podatnymi na zmiany cen i politykę eksportową innych państw.

Utrzymanie strategicznych rezerw ropy naftowej jest zatem rozważane jako kluczowy element polityki energetycznej i bezpieczeństwa narodowego przez wiele państw, mając na celu zapewnienie stabilności i niezależności energetycznej w obliczu nieprzewidywalnych wydarzeń na rynku globalnym.

wykres zapasy ropy

Źródło: Conotoxia analiza własna, dane EIA

Największe wydobycie w historii USA

Spadek zapasów ropy naftowej nastąpił mimo rekordowego poziomu wydobycia tego surowca. Stany Zjednoczone, będące największym pojedynczym producentem ropy naftowej i odpowiadające za 20,5 proc. światowego wydobycia, obecnie wykorzystują prawie całą swoją zdolność produkcyjną. To mocno ogranicza możliwości dalszego zwiększania wydobycia.

wykres produkcja ropy

Źródło: Conotoxia analiza własna, dane EIA

Jakie prognozy dla cen ropy naftowej?

Zgodnie z prognozami przedstawionymi w rocznym raporcie Conotoxia na koniec 2023 r., wydaje się, że możliwości Stanów Zjednoczonych do oddziaływania na obniżanie cen tego surowca są praktycznie wyczerpane. Według danych Energy Information Administration (EIA) Stany Zjednoczone zanotowały historycznie duży wzrost wydobycia, wykorzystując aż 94 proc. swojej zdolności produkcyjnej oraz najniższy poziom zapasów tego surowca od 1985 r. To – w połączeniu z narastającymi niedoborami, które analitycy OPEC przewidują na poziomach porównywalnych do tych z 2021 r., gdy ceny ropy wzrosły o 49 proc., oraz oczekiwaniami dotyczącymi ożywienia gospodarczego – może doprowadzić do wzrostu ceny ropy naftowej, przekraczając nawet poziom 100 USD za baryłkę.

wykres WTIUSD

Źródło: Conotoxia MT5, WTIUSD, Daily

 

Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

13 Feb 2024 12:55

Rewolucja AI napędza boom na półprzewodniki. Czy to już szczyt, czy dopiero początek nowego wzrostu?

2 Feb 2024 13:39

Indie przebijają kapitalizacją giełdę w Hongkongu! Czy warto inwestować w Indiach?

31 Jan 2024 16:08

Jak decyzja ws. stóp procentowych wpłynie na kurs EUR/USD i SPX? Na co zwracać uwagę przed posiedzeniem FOMC?

29 Jan 2024 14:17

Wpływ Księżyca na inwestycje w SPX, złoto i EUR/USD: mit czy faktyczny trend?

24 Jan 2024 14:29

Czy warto inwestować w akcje po przebiciu historycznych szczytów (ATH) na indeksach SPX, Nasdaq 100 i DAX 40?

22 Jan 2024 13:38

Czy akcje Tesli to dobra inwestycja? Jak duży sukces wycenia rynek?

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.