Czy akcje Tesli to dobra inwestycja? Jak duży sukces wycenia rynek?

22.01.2024 13:38|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

Elon Musk w niedzielę 21 stycznia przyleciał do Polski. Wizyta nie ma charakteru biznesowego, ale skoncentrujmy się się na jego firmie Tesla, dostarczającej popularne samochody elektryczne, w tym m.in. model Cybertruck. Aktualnie akcje Tesli notują 30-proc. spadek w stosunku do swoich historycznych maksimów, podczas gdy główny amerykański indeks giełdowy osiąga nowe rekordy. Czy z tego powodu akcje Tesli mogą stanowić atrakcyjną inwestycję? Aby to ocenić, warto skoncentrować się na obecnej wycenie, zgodnie z nauką profesora Aswath Damodarana, „keep your eyes on the price" (patrz na cenę) przed podjęciem decyzji inwestycyjnych.

Spis treści:

  1. Obecne sukcesy Tesli
  2. Rynkowe prognozy dla Tesli
  3. Czy akcje Tesli to dobra inwestycja?

Obecne sukcesy Tesli

Nie da się zaprzeczyć osiągniętemu sukcesowi spółki, której przychody w ciągu minionych 5 lat wzrosły o 447 proc., czyli w średniorocznym tempie 40 proc. Z ostatniego sprawozdania finansowego za III kw. 2023 r. wynika jednak, że dynamika spadła do 9 proc. rocznie.

Mimo spowolnienia marża zysku netto spółki wynosi 11 proc., co stanowi spadek z historycznego poziomu 15 proc. Warto tu zaznaczyć, że średnia branżowa to ledwie 3,5 proc. Rentowność kapitałów własnych spółki obecnie wynosi 21,5 proc., podczas gdy średnia w sektorze to 9,8 proc. Te wskaźniki jednoznacznie świadczą o silnej dominacji konkurencyjnej Tesli na rynku. Spółka wciąż się rozwija pomimo niekorzystnej sytuacji makroekonomicznej.

Sukces ten zdaje się wynikać z wysokiego poziomu reinwestycji. Tesla inwestuje aż 78,4 proc. wypracowanych zysków, a przy tym wskaźnik zadłużenia do kapitałów własnych (D/E) wynosi zaledwie 0,05. Kolejnym aspektem świadczącym o bezpieczeństwie sytuacji finansowej Tesli jest brak istotnych problemów z regulowaniem bieżących zobowiązań, ponieważ rygorystyczny wskaźnik płynności szybkiej (QR) wynosi 1,18. Oznacza to, że spółka byłaby w stanie utrzymać się tylko z posiadanych środków przez ponad rok.

Z ostatniego sprawozdania wiemy, że Tesla skupia się obecnie na redukcji kosztów per pojazd, maksymalizacji wolumenu dostaw oraz inwestycjach m.in. w sztuczną inteligencję. Zwiększono również zasoby obliczeniowe do szkolenia AI i rozbudowano projekt robota Optimus. Robot humanoidalny jest obecnie szkolony za pomocą sztucznej inteligencji do wykonywania prostych zadań, co idzie w parze z ulepszeniem jego osprzętu.

wykres przychody Tesli

Źródło: Macrotrends

Rynkowe prognozy dla Tesli

Bez względu na obecne sukcesy spółki, pamiętajmy, że inwestowanie polega na zakupie aktywów poniżej ich wartości wewnętrznej. Warto w tym kontekście przypomnieć definicję wartości z perspektywy finansowej. Wartość danego aktywa to obecna wartość wszystkich przyszłych zysków z tego aktywa dla inwestora. Obecnie oczekiwana stopa zwrotu (dyskontowa) dla Tesli wynosi 17,4 proc., a stopa reinwestycji utrzymuje się na poziomie 78,3 proc. w ciągu czterech minionych kwartałów. Mając te założenia na uwadze, obecna prognozowana roczna stopa wzrostu zysków Tesli przez rynek wynosi aż 64,8 proc. przez najbliższe 5 lat, po których zakładamy częściowe przesycenie się rynku samochodów elektronicznych i spadek stopy wzrostu do 4,9 proc.

Tebekla wycena Tesli

Źródło: Conotoxia analiza własna

Czy akcje Tesli to dobra inwestycja?

Mimo obecnych ogromnych sukcesów średnioroczna stopa wzrostu przychodów Tesli w ciągu minionych 5 lat wynosiła 40 proc. Aby ocenić, czy bieżąca wycena spółki jest adekwatna, musimy rozważyć, z jakim prawdopodobieństwem możemy prognozować średnioroczny wzrost zysków na poziomie ok. 65 proc. w ciągu najbliższych 5 lat. Odpowiedzi na to pytanie możemy spodziewać się w środę (24.01), kiedy to poznamy wyniki finansowe spółki za IV kw. 2023 r. W ocenie sukcesu spółki istotne jest także uwzględnienie narastającej konkurencji na rynku samochodów elektrycznych, szczególnie z Chin. Na przykład, chińska firma BYD w roku 2023 wyprodukowała więcej samochodów elektrycznych niż Tesla. Warto również zaznaczyć, że listopadowa wycena Tesli dokonana przez wcześniej wspomnianego profesora z Uniwersytetu Nowojorskiego Aswath Damodaran, zakładała wartość wewnętrzną akcji spółki na poziomie 180 USD, czyli ok. 15 proc. poniżej obecnej ceny.

wykres akcje Tesli

Źródło: Conotoxia MT5, Tesla, Daily

 

Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

17 Jan 2024 14:07

Gdzie płynie kapitał inwestycyjny? Analiza przepływu funduszy ETF

12 Jan 2024 15:24

Czy cena miedzi wzrośnie? Co kieruje ceną miedzi na rynkach?

10 Jan 2024 14:44

Demokratyzacja rynku: Jak ETF na bitcoina zmienia grę finansową

9 Jan 2024 12:43

Czy AI od Nvidii to dobra inwestycja? Jak duży sukces wycenia rynek?

4 Jan 2024 15:11

Średnie kroczące SMA: jak wykorzystać je w inwestycjach? Teoria powrotu do średniej

20 Dec 2023 10:34

Luki cenowe i jak możemy je zastosować w tradingu?

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.