Współczesne gospodarki są głęboko uzależnione od różnorodnych surowców, wśród których jednym z kluczowych jest miedź. Ten metal od wieków pełni niezastąpioną rolę w wielu dziedzinach życia, od przemysłu elektrycznego po budownictwo i technologie informatyczne. Mimo to cena miedzi w ciągu 2023 roku praktycznie się nie zmieniła. Przyjrzymy się bliżej temu, co kształtuje ceny miedzi, jakie czynniki mają największy wpływ na rynek miedziowy oraz czego możemy spodziewać się po cenie tego metalu w 2024 roku?
Spis treści:
- Jak wygląda globalny rynek miedzi?
- Co kieruje ceną miedzi?
- Jak może się kształtować cena miedzi w 2024 roku?
Jak wygląda globalny rynek miedzi?
Miedź to istotny metal, szeroko stosowany w różnych branżach ze względu na swoje unikalne właściwości chemiczne i przewodnictwo. W przeciwieństwie do wielu surowców nie jest ona gotowa do użycia, wymagając przeprowadzenia szeregu procesów obróbki, zanim zostanie ostatecznie wykorzystana. Na większości rynków finansowych mówimy o miedzi końcowego użytku (ang. End-Use). Z tego powodu wzrost wydobycia (podaży) niekoniecznie przekłada się na nagły i drastyczny spadek ceny miedzi na rynkach finansowych.
Z danych Międzynarodowego Stowarzyszenia Miedzi (ICA) za rok 2022 wynika, że sektor o największym zapotrzebowaniu na miedź to przemysł sprzętu użytkowego, obejmujący elektronikę przemysłową i komercyjną, komputery oraz telefony, co stanowi imponujące 32 proc. ogólnego zapotrzebowania. Na drugim miejscu plasuje się sektor budowlany, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów zasilania, uziemienia, oświetlenia oraz instalacji przewodowych, który odpowiada za 26,3 proc. całkowitego popytu. Trzecie miejsce na podium zajmuje sektor infrastruktury, koncentrujący się głównie na sieciach przesyłowych i dystrybucji mediów, z udziałem wynoszącym 17,3 proc.
Źródło: Conotoxia, Dane International Copper Association (ICA)
Największe zapotrzebowanie na miedź pochodzi z Chin, które absorbują aż 49,1 proc. globalnego popytu na ten surowiec. Na drugim miejscu plasuje się Unia Europejska wraz z Wielką Brytanią, odpowiedzialne za 12,1 proc., a podium zamyka Ameryka Północna, głównie poprzez popyt ze Stanów Zjednoczonych (8,2 proc.).
Źródło: Conotoxia, Dane International Copper Association (ICA)
Według danych Statista, największymi producentami tego surowca jest Chile, gdzie kopalnie odpowiadają za 31,8 proc. światowego wydobycia. Peru zajmuje drugie miejsce z udziałem 11,8 proc. Trzecie miejsce ex aequo zajmują Chiny i Demokratyczna Republika Konga, obie z 9,4 proc. udziałem w światowym wydobyciu.
Źródło: Conotoxia, Statista
Co kieruje ceną miedzi?
Ceną miedzi podobnie jak w przypadku każdego dobra kieruje zależność między popytem a podażą. Globalny rynek miedzi cechuje się wieloletnią stabilizacją. Z danych ICA wiemy, że całkowita podaż (wydobycie i odzysk z recyklingu) na tym rynku od 2012 roku nie przekraczała więcej niż 0,5 proc. wielkości popytu. Dla porównania, na rynku ropy prognoza kartelu OPEC na 2024 rok zakłada niedobór na poziomie aż 2,2 proc. wielkości popytu. Wyjaśniałoby to o wiele niższy poziom wahań ceny miedzi względem surowców energetycznych.
Źródło: Conotoxia, Dane International Copper Association (ICA)
Ostateczna dostępność rafinowanej miedzi w Stanach Zjednoczonych na koniec września 2023 roku wzrosła o 10 proc. w porównaniu do września 2022 r. Łączne zasoby na dwóch największych giełdach (COMEX i London Metal Exchange Ltd.) wzrosły o 34 proc. w ciągu jednego miesiąca (września). To sugeruje chwilową nadprodukcję tego surowca.
Źródło: Copper in September 2023, USGS
Mimo to od wielu lat obserwujemy stopniowy spadek ilości zapasów miedzi na największych giełdach surowców, co korzystnie wpływało na wzrost ceny tego surowca. Wydaje się, że przekroczenie poziomu 200 tys. ton zapasów miedzi na giełdach mogłoby stanowić jeden z pierwszych negatywnych sygnałów dla przyszłej ceny miedzi. Aby do tego doszło, ilość zapasów musiałaby wzrosnąć o ponad 60 proc., co nie wydaje się możliwe w najbliższych miesiącach.
Źródło: MacroMicro
Ze względu na to, że najważniejszymi graczami na tym rynku pod względem produkcji są Chile, Peru i Chiny (które razem stanowią 53 proc. światowego wydobycia), a pod względem konsumpcji praktycznie tylko Chiny z ich produkcją przemysłową (odpowiadające za 49,1 proc. światowego zapotrzebowania), głównie od sytuacji w tych krajach będzie zależała cena miedzi.
Globalne wydobycie i przetwarzanie miedzi pozostaje stosunkowo stabilne, rosnąc o 2,5 proc. rocznie od 2012 r. Prognozy danych z Mining Technology wskazują jednak, że światowa produkcja miedzi w 2024 roku wzrośnie o 4,8 proc. To może tłumaczyć chwilowe wzrosty zapasów na giełdach surowców. Większość inwestorów na tym rynku skupia wszakże swoją uwagę głównie na sytuacji w przemyśle chińskim, który słynie z dużych inwestycji infrastrukturalnych. Ten sektor wydaje się ponownie ożywiać, rosnąc po chwilowej stagnacji o 6,6 proc. r/r w listopadzie 2023 r.
Źródło: Tradingeconomics, Produkcja przemysłowa Chin
Jak może się kształtować cena miedzi w 2024 roku?
Aby miedź istotnie podrożała, musiałby wystąpić albo gwałtowny wzrost światowej produkcji, która po spowolnieniu spowodowanym pandemią powróciłaby do długoterminowego tempa wzrostu tego rynku, albo załamanie się produkcji. Oba te scenariusze w chwili obecnej wydają się mało prawdopodobne, ponieważ zarówno produkcja przemysłowa w Chinach, które generują aż 49,1 proc. światowego popytu na miedź, powróciła do swojego długoterminowego tempa wzrostu, jak i wydobycie utrzymuje tempo rozwoju. Dlatego w tej chwili brakuje istotnych czynników, które sugerowałyby drastyczną zmianę ceny w 2024 r. Niemniej jednak obecnie może to być jednostronna gra, ze względu na potencjalne zakłócenia w dostawach lub wydobyciu. W związku z tym prawdopodobnie będziemy świadkami stopniowych podwyżek cen tego surowca na giełdach towarowych, gdyż roczne tempo wzrostu produkcji przemysłowej w Chinach na poziomie średnio 6 proc. przerasta 2,5-proc. wzrost wydobycia. Co więcej, efektem ubocznym tego może być dalsze zwiększanie udziału Chin w światowym zapotrzebowaniu na miedź.
Źródło: Conotoxia MT5, XCUUSD, Daily
Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.