Czy AI od Nvidii to dobra inwestycja? Jak duży sukces wycenia rynek?

09.01.2024 12:43|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

Akcje spółki Nvidia zanotowały wzrost o 6,4 proc. po ogłoszeniu na targach technologicznych CES 2024 nowej serii procesorów graficznych (GPU) GeForce RTX 40 SUPER. Mają one poprawić wydajność w grach i generatywnej sztucznej inteligencji. Przykłady zastosowań AI do robotów firm Boston Dynamics i Collaborative Robots, zmieniających interakcje między ludźmi a robotami, zostały przedstawione przez wiceprezesa ds. robotyki w firmie Nvidia. Mimo że te informacje brzmią obiecująco, warto zastanowić się, czy akcje Nvidia nadal mogą być atrakcyjną inwestycją. Aby to ocenić, należy skoncentrować się na obecnej wycenie, ponieważ, zgodnie z nauką profesora Aswath Damodarana, „keep your eyes on the price” (z ang. patrz na cenę) przed podjęciem decyzji inwestycyjnych.

Spis treści:

  1. Obecne sukcesy Nvidii
  2. Jak duży sukces wycenia obecnie rynek dla Nvidii?
  3. Czy akcje Nvidia to dobra inwestycja?

Obecne sukcesy Nvidii

Nie da się zaprzeczyć osiągniętemu sukcesowi przez spółkę, co doskonale ilustrują rekordowe wyniki z ostatniego sprawozdania finansowego za III kw. 2023 r. Przychody osiągnęły imponującą wartość 18,12 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o 206 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim i o 34 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału. Zysk netto zanotował wzrost ponad 12-krotny w porównaniu z rokiem poprzednim oraz o 50 proc. w porównaniu z drugim kwartałem. To z kolei przyczyniło się do ustanowienia rekordowej marży zysku netto na poziomie 42 proc., co jest najwyższym wynikiem w historii spółki, w kontraście do średniej branżowej wynoszącej 17,3 proc. Rentowność kapitałów własnych spółki obecnie wynosi imponujące 70,4 proc., podczas gdy średnia w sektorze to 13 proc. Te wskaźniki świadczą jednoznacznie o silnej dominacji konkurencyjnej Nvidii na rynku.

Ten sukces miał miejsce pomimo spadku wskaźnika zadłużenia do kapitałów własnych (D/E), który zmalał z relatywnie bezpiecznego poziomu 0,45 do 0,25. Spółka nie wydaje się borykać z istotnymi problemami dotyczącymi uregulowania bieżących zobowiązań, ponieważ rygorystyczny wskaźnik płynności szybkiej (QR) wynosi 3,1. Oznacza to, że spółka byłaby w stanie utrzymać się tylko z posiadanych środków przez ok. 3 lata.

wykres przychody Nvidia

Źródło: Macrotrends

Jak duży sukces wycenia obecnie rynek dla Nvidii?

Bez względu na obecne sukcesy spółki pamiętajmy, że inwestowanie polega na zakupie aktywów poniżej ich wartości wewnętrznej. Warto w tym kontekście przypomnieć definicję wartości z perspektywy finansowej. Wartość danego aktywa to obecna wartość wszystkich przyszłych zysków z tego aktywa dla inwestora. Obecnie oczekiwana stopa zwrotu (dyskontowa) dla Nvidii wynosi 16,32 proc., a stopa reinwestycji utrzymuje się na poziomie 10,07 proc. w ciągu ostatnich czterech kwartałów. Oznacza to, że aż 89,93 proc. zysków spółki jest przekazywana akcjonariuszom w różnych formach. Mając te założenia na uwadze, obecna prognozowana roczna stopa wzrostu zysków Nvidii przez rynek wynosi aż 51,9 proc. przez najbliższe 5 lat, po których zakładamy częściowe przesycenie się rynku AI i spadek stopy wzrostu do 4,86 proc.

Tabela obecna wycena Nvidia

Źródło: Conotoxia analiza własna

Czy akcje Nvidia to dobra inwestycja?

Mimo ogromnego sukcesu, który obecnie obserwujemy, średnioroczna stopa wzrostu zysków Nvidii w ciągu ostatnich 10 lat wynosi 27 proc. Aby ocenić, czy obecna wycena spółki jest przewartościowana, musimy zastanowić się, z jak dużym prawdopodobieństwem możemy prognozować średnioroczny wzrost zysków na poziomie ok. 52 proc. w ciągu najbliższych 5 lat. Taki wzrost oznaczałby, że wycena Nvidii po 5 latach byłaby na poziomie ok. 18 bilionów dolarów, czyli ponad 6 razy więcej niż obecna wartość największej na świecie spółki Apple.

wykres Nvidia

Źródło: Conotoxia MT5, NVIDIA, Daily

 

Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

4 sty 2024 15:11

Średnie kroczące SMA: jak wykorzystać je w inwestycjach? Teoria powrotu do średniej

20 gru 2023 10:34

Luki cenowe i jak możemy je zastosować w tradingu?

18 gru 2023 14:58

Dlaczego cena palladu wzrosła o 23 proc.?

14 gru 2023 13:34

Cena ropy naftowej WTI może przekroczyć 100 USD w 2024 roku

13 gru 2023 13:32

Co wpływa na cenę złota? Czy złoto rzeczywiście zyskuje na wartości?

11 gru 2023 14:41

Trzy najmocniejsze trendy ostatniego tygodnia (11.12.2023)

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.