Jak głosi giełdowe przysłowie, „trend is your friend" (trend jest twoim przyjacielem). Wskazuje ono na to, że trendy na rynku mają tendencję do utrzymywania się zgodnie z tzw. strategią momentum. Dlatego przyjrzyjmy się trzem najmocniejszym trendom zeszłego tygodnia na rynkach finansowych. Postaramy się zrozumieć przyczyny tych ruchów giełdowych, by zbadać możliwość ich kontynuacji.
Spis treści:
Natural Gas (XNGUSD)
W kolejnym tygodniu z rzędu cena gazu ziemnego na rynkach kontynuowała drastyczny spadek, osiągając obniżkę już o 46,5 proc. od początku roku. W październiku znaczny poziom zgromadzonego gazu w magazynach Zachodniej Europy wyniósł aż 95,99 proc. dostępnej pojemności. Według danych S&P Global Commodity Insights na koniec 2023 r. obserwujemy równowagę między popytem a podażą. Taka sytuacja znacząco utrudnia ewentualne wzrosty ceny gazu, który w zeszłym tygodniu zaliczył 11,6-proc. spadek.
Źródło: Conotoxia MT5, XNGUSD, Daily
Srebro (XAGUSD)
Drastyczne obniżki cen złota, które miały miejsce w zeszły poniedziałek, przekroczyły w ciągu jednej sesji ruch o 100 USD, co zdarzyło się zaledwie 12 razy w historii. Skutkowało to również spadkiem cen srebra. Wynika to z silnej wzajemnej zależności kursów obu tych metali szlachetnych, przy czym długoterminowa korelacja między nimi wynosi aż 0,8. Malejące poziomy niepewności i rosnące oczekiwania dotyczące spadku inflacji nie przyczyniły się do poprawy cen tych dwóch kruszców.
Źródło: Conotoxia MT5, XAGUSD, Daily
Hang Seng (HK50)
Wśród rozwiniętych rynków największy spadek zanotowano na giełdzie w Hongkongu, gdzie główny indeks Hang Seng obniżył się o 2,5 proc. w ciągu minionego tygodnia. Kiedyś jedna z najbardziej atrakcyjnych dla inwestorów giełd na świecie obecnie znajduje się na rocznych minimach. Ten stan rzeczy może być rezultatem kolejnego negatywnego odczytu wskaźnika cen CPI, który wykazał deflację na poziomie -0,5 proc. rok do roku. Takie dane sugerują, że chińska gospodarka znalazła się już w recesji, co przejawia się spadkiem dynamiki wzrostu eksportu, osiągając zaledwie 0,5 proc. rok do roku.
Źródło: Conotoxia MT5, HK50, Daily
Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.95% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.