Stablecoiny to kryptowaluty, które mają odzwierciedlić wartość innych aktywów, np. dolarów amerykańskich, umożliwiając przechowywanie środków bez konieczności wypłacania ich z cyfrowych portfeli. Możemy je traktować jako formę gotówki do inwestycji na rynku kryptowalut. Patrząc na ich liczbę, jesteśmy w stanie ocenić, czy obecnie dostępne są większe środki do inwestycji na tym rynku, czy też nie. Liczba stablecoinów nieustannie malała od maja 2022 r., obniżając się o 33,6 proc. Listopad to jednak pierwszy miesiąc od 1,5 roku, w którym zauważamy ich wzrost o 3,4 proc. Jakie mogą być tego konsekwencje dla całego rynku kryptowalut?
Spis treści:
Co oznacza wzrost liczby stablecoinów?
Stablecoiny są często używane jako narzędzia do przeprowadzania transakcji na rynku kryptowalut, ponieważ ich stabilna wartość może pomóc uniknąć ryzyka związanego z dużymi wahaniami cen. Mogą również pełnić rolę środka do przechowywania kapitału, ponieważ ich wartość nie ulega znacznym zmianom w krótkim czasie.
Zwiększająca się ilość wirtualnych pieniędzy w systemie może skutkować tym samym, co dodruk pieniądza przez bank centralny dla systemu finansowego. Dotychczasowy brak nowej gotówki do wydania mógł prowadzić do niedostatku środków dostępnych do nowych inwestycji. To z kolei mogło powodować znaczne osłabienie rynku, co objawiało się obniżonymi obrotami na giełdach kryptowalut. Obecne odbicie może oznaczać pierwszy napływ nowych środków na ten rynek od 1,5 roku. Historycznie na rynku giełdowym wzrost ilości pieniądza w obiegu miał bardzo pozytywny wpływ na wycenę aktywów.
Źródło: Btctools
Rosną szanse na rozpoczęcie nowej hossy na BTC
Cena bitcoina od początku roku wzrosła aż o 120 proc., przekraczając poziom 38 000 USD. Mimo to wciąż brakuje nam 45 proc. do osiągnięcia historycznych szczytów. W przeciwieństwie do wielu innych klas aktywów, trudno tak naprawdę przewidzieć konkretne poziomy, jakie osiągnie bitcoin, mimo że prognoz pojawia się bardzo wiele. Obecne momentum, po raz pierwszy od dłuższego czasu potwierdzone napływem nowych środków na ten rynek, może zwiększać szanse na kontynuację obecnego trendu.
Warto przypomnieć, że obecnie bitcoin stanowi 53 proc. całkowitej kapitalizacji rynku kryptowalut, a na drugim miejscu znajduje się ethereum z udziałem 17,6 proc. Średnia zależność 100 największych kryptowalut, mierzona korelacją z bitcoinem, wynosi 0,7. Oznacza to, że bez wzrostu wartości bitcoina, trudno oczekiwać wzrostu wartości pozostałych kryptowalut.
Źródło: Conotoxia MT5, BTCUSD, Daily
Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.95% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.