Z najnowszego raportu 13F, publikowanego co kwartał i przedstawiającego zmiany w portfelach największych zarządzających funduszami inwestycyjnymi ze Stanów Zjednoczonych, dowiedzieliśmy się, jakie decyzje podjęli najbardziej znani inwestorzy: Warren Buffett, Michael Burry czy Bill i Melinda Gates. Przyjrzyjmy się ich wyborom w III kw. br. i zastanówmy się, jakie mogli mieć motywacje.
Spis treści:
- Na co stawiali superinwestorzy w III kw. br.?
- Jak inwestował Warren Buffett i jego Berkshire Hathaway?
- Jak inwestował Michael Burry, Scion Asset Management?
- Jak inwestowali Bill & Melinda Gates, Foundation Trust?
Na co stawiali superinwestorzy w III kw. br.?
Jeśli spojrzymy na wielkość netto zmian w poszczególnych sektorach w III kw. br., to większość superinwestorów była zdecydowanie nastawiona na niedźwiedzi rynek. Najczęściej sprzedawanymi akcjami były papiery wartościowe z sektora technologii informacyjnych oraz sektora technologicznego, gdzie łącznie superinwestorzy zmniejszyli wielkość swoich pozycji o 1,3 proc. Z drugiej strony najczęściej kupowali akcje spółek z sektorów: surowcowego, dóbr konsumenckich oraz przemysłowego. Łącznie ich udziały wzrosły o 0,66 proc. Pokazuje to, jak mocno wyprzedawali superinwestorzy akcje w III kw. Należy jednak zauważyć, że raport 13F ogranicza się tylko do akcji na rynku amerykańskim. Stąd jeśli któryś z funduszy skupuje przykładowo akcje na europejskich giełdach, nie są one uwzględniane w raporcie.
Źródło: Dataroma
Jak inwestował Warren Buffett i jego Berkshire Hathaway?
Warren Buffett jest znany ze swojego długoterminowego podejścia inwestycyjnego w spółki o solidnych fundamentach. W III kw. br. jego fundusz inwestycyjny wyraźnie opowiadał się po stronie sprzedawania akcji, redukując aż o 1,72 proc. swojego portfela na amerykańskim rynku. Wśród trzech największych transakcji znajduje się obniżenie udziału w gigancie paliwowym Chevron Corp. o 10,45 proc., kompleksowa sprzedaż akcji Activision Blizzard, które – jak zaznaczył sam Buffett – były podejmowane w kontekście ewentualnego przejęcia spółki przez Microsoft oraz całkowite pozbycie się akcji giganta motoryzacyjnego General Motors. W III kw. br. do portfela dodano jedynie trzy nowe spółki: holding medialny Liberty Media Corporation, wraz z symbolicznym pakietem akcji Atlanta Braves, który należy do tego samego holdingu, czy symboliczny na tle całego portfela zakup dostawcy kanałów radiowych Sirius XM Holdings.
Źródło: Dataroma
Obecnie Buffett dysponuje największym w historii funduszu zapasem wolnej gotówki o łącznej wartości 151,97 mld USD. Redukcje w akcjach firmy Chevron, która nadal zajmuje piąte miejsce w portfelu Buffetta, można tłumaczyć jednym z pierwszych kroków w realizacji zysków oraz malejącymi oczekiwaniami co do przyszłości sektora energetycznego. Sprzedaż akcji Activision Blizzard wydaje się związana z udanym wyjściem z zakładu na przejęcie spółki przez giganta technologicznego Microsoft, gdyż obecna cena oscyluje już w okolicach ceny przejęcia. Z powodów regulacyjnych proces ten się przedłużał. Z kolei decyzję o pozbyciu się akcji General Motors Buffett często uzasadniał sugestiami o pogarszających się prognozach dla branży motoryzacyjnej na nadchodzące lata.
Źródło: Gurufocus
Źródło: Conotoxia MT5, Blizzard, Daily
Jak inwestował Michael Burry, Scion Asset Management?
Analizowanie historii zawieranych pozycji przez Michaela Burry'ego, który zasłynął z przewidzenia kryzysu w 2008 r., jest obarczone pewnym stopniem trudności, ponieważ ten inwestor słynie z częstych zmian w swoim portfelu inwestycyjnym. Jego słynny zakład pod II kw. br., o wartości rynkowej 1,6 mld USD, gdy postawił na spadek indeksu S&P 500 oraz Nasdaq na poziomie aż 93,6 proc. wartości portfela, został zamknięty w III kw. Po gwałtownym wzroście indeksów szacuje się, że na tej transakcji Burry mógł stracić ok. 26,5 mln USD.
Źródło: Whalewisdom
Zaledwie 1,5 miesiąca po zakończeniu tej transakcji, pod koniec III kw. Burry otworzył nowy zakład (ponownie za pomocą opcji) na spadek akcji z sektora półprzewodnikowego, obstawiając spadki funduszu iShares Semiconductor ETF (SOXX) o wartości 47 mld USD, co stanowiło aż 47,86 proc. wartości całego portfela. Zakupił też opcje na spadek Booking Holdings Inc. o wartości 7,7 mln USD, co stanowiło 7,79 proc. wartości portfela.
Inwestycja obliczona na spadek sektora półprzewodnikowego wydaje się związana z narastającymi oczekiwaniami rozwoju sztucznej inteligencji. Dużą część funduszu SOXX stanowią akcje AMD, Broadcom czy Nvidii, które bezpośrednio są zaangażowane w rozwój tej technologii, co odbiło się na ponad 50-procentowym wzroście wartości tego funduszu w ciągu roku. Burry prawdopodobnie oczekuje realizacji zysków przez rynek w najbliższym czasie. Nie wiemy jednak, czy jeszcze ma on otwarte te pozycje na rynku.
Zaloguj się i wykorzystaj okazję!
Źródło: Conotoxia MT5, SOXX, Daily
Jak inwestowali Bill & Melinda Gates, Foundation Trust?
W przeciwieństwie do Buffetta fundacja Billa i Melindy Gates zdecydowała się na drobne zakupy, sprzedając przy tym jedynie 10 proc. posiadanych akcji Berkshire Hathaway, czyli funduszu inwestycyjnego Warrena Buffetta, co stanowiło 2,35 proc. wartości ich portfela. Fundacja dokonała zakupu aż 54 nowych pozycji, ale ich łączna wartość wyniosła jedynie 0,5 proc. W rezultacie Bill Gates wraz z byłą żoną znacznie więcej sprzedawali, niż kupowali. Ruch ten może być próbą dywersyfikacji portfela inwestycyjnego względem mocno skoncentrowanego funduszu Buffetta.
Obecnie największą inwestycją funduszu są darzone dużym sentymentem przez Gatesa akcje Microsoft Corp., które stanowią 31,88 proc. portfela. Drugie miejsce wciąż okupuje fundusz inwestycyjny Buffetta z udziałem 20,3 proc., a na trzecim miejscu znajduje się jedna z największych kanadyjskich spółek transportowych – Canadian National Railway Co., stanowiąc 15,3 proc. całego portfela. Dodać tutaj należy, że Bill Gates jest jednocześnie największym posiadaczem gruntów rolnych w Stanach Zjednoczonych, czego raport nie uwzględnia.
Źródło: Dataroma
Źródło: Conotoxia MT5, BerkshireHa, Daily
Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.95% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.