Cena ropy naftowej Brent i WTI spada, oddalając się od fundamentów. Rosnące oczekiwania niedoborów na rynku.

14.11.2023 14:24|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

Cena ropy naftowej na światowych rynkach spadła o 8,8 proc. w ciągu ostatniego miesiąca, pomimo wcześniejszych obaw o możliwe zakłócenia w dostawach z Bliskiego Wschodu związane z konfliktem w Palestynie. Niemniej jednak, obecnie nie zanotowano żadnych zakłóceń w dostawach. Aby lepiej zrozumieć sytuację na rynku ropy, skoncentrujmy się na najnowszym raporcie kartelu OPEC. Możemy się z niego dowiedzieć, jak kształtuje się obecnie rynek, oraz zapoznać się z prognozami produkcji i wydobycia ropy naftowej na całym świecie.

Spis treści:

  1. Sytuacja na rynku ropy naftowej
  2. Czy narastające niedobory na rynku ropy naftowej doprowadzą do wzrostów cen?

Sytuacja na rynku ropy naftowej

Kartel krajów Bliskiego Wschodu wraz z m.in. Rosją (tzw. OPEC+) w ciągu 3 ostatnich kwartałów zmniejszył wydobycie ropy naftowej o 4,5 proc. Przypomnijmy, że sam OPEC stanowi 32,6 proc. światowej produkcji tego surowca, a wraz z Rosją aż 43,3 proc. Sprawia to, że ich decyzje są kluczowe dla cen ropy naftowej. Mimo to wciąż największym pojedynczym producentem są Stany Zjednoczone, które odpowiadają za 20,8 proc. światowego wydobycia tego kluczowego surowca. 

Wykres kołowy struktury producentów ropy naftowej

Źródło: Conotoxia, Dane OPEC

Jednak ciężko analizować rynek ropy naftowej bez patrzenia na jego popyt. Tutaj wyróżniają się Stany Zjednoczone, odpowiadając za 19,4 proc. światowej produkcji, Chiny (15,8 proc.) oraz Unia Europejska – 12,9 proc. Stąd sytuacja w tych podmiotach ma kluczowe znaczenie na światowy popyt. Obecnie analitycy OPEC prognozują, że popyt w USA, Chinach i UE w najbliższym roku się nie zmieni. Jednak całościowy popyt globalny wzrośnie o 2,2 proc. napędzany przez rozwój Indii i pozostałych państw azjatyckich.

Czy narastające niedobory na rynku ropy naftowej doprowadzą do wzrostów cen?

Arabia Saudyjska i Rosja ogłosiły w ubiegłym tygodniu, że utrzymają dodatkowe dobrowolne cięcia produkcji ropy do końca roku, kontynuując tym samym obecny trend. Przy obecnych poziomach produkcji, deficyt ropy może sięgnąć 3,3 proc. wielkości popytu w bieżącym kwartale oraz średnio 2,2 proc. przez cały przyszły rok. To relatywnie zbliżony poziom niedoborów do tych, które obserwowaliśmy w 2021 r., gdy obserwowaliśmy nieprzerwane wzrosty tego surowca.

wykres niedobory na rynku ropy naftowej

Źródło: Conotoxia, Dane OPEC

Według danych OPEC, możemy oczekiwać narastającej presji na zwiększanie produkcji, spowodowanej rosnącym deficytem. W związku z tym cena ropy naftowej w nadchodzących miesiącach może doświadczyć gwałtownego wzrostu, przekraczając nawet poziom 100 USD za baryłkę.

Za to prognoza Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych (EIA) zakłada, że światowa produkcja paliw płynnych zwiększy się o 1 milion baryłek dziennie w 2024 r. (wzrost o około 1 proc.). Według analityków trwające cięcia OPEC+ mają na celu zrównoważenie wzrostu produkcji spoza OPEC, co może pomóc utrzymać stosunkowo stabilny globalny rynek ropy. Mimo że obecnie konflikt między Izraelem a Hamasem nie wpłynął na fizyczną podaż surowca to niepewność związana z wojną na Bliskim Wschodzie i innymi globalnymi warunkami podaży może naciskać na wzrost cen ropy naftowej w nadchodzących miesiącach, podkreśla EIA. Prognozuje się, że w 2024 r. cena ropy Brent wzrośnie do przeciętnie 93 USD za baryłkę.

Zaloguj się i wykorzystaj okazję!

wykres notowania ropy naftowej

Źródło: Conotoxia MT5, XTIUSD, Daily

 

Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.95% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

7 Nov 2023 16:41

Jaka jest wartość indeksu SPX i Nasdaq 100?

30 Oct 2023 13:38

Wpływ Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) na region i kursy walut: EUR/PLN, EUR/CZK oraz EUR/HUF

27 Oct 2023 11:44

Sytuacja w Strefie Gazy. Jaki wpływ może mieć wojna w Izraelu na notowania ropy naftowej?

26 Oct 2023 9:39

ETF na bitcoina blisko realizacji: jakie to niesie możliwości dla rynku kryptowalut?

25 Oct 2023 10:36

Jak inwestować w obligacje, gdy rentowności są najwyższe od roku 2007?

18 Oct 2023 14:17

Wojna w Izraelu i jej wpływ na światowe rynki

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.