ETF na bitcoina blisko realizacji: jakie to niesie możliwości dla rynku kryptowalut?

26.10.2023 09:39|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

Notowania bitcoina zyskały na wartości ponad 26 proc. w ciągu zaledwie dwóch tygodni, przekraczając 35 000 USD. Głównym czynnikiem, który napędził ten wzrost, jest pojawienie się funduszu ETF związanego z bitcoinem na stronie Depository Trust & Clearing Corporation (DTCC) o nazwie ISHARES BITCOIN TR SHS (IBTC), zarządzanego przez firmę BlackRock. Oficjalne zatwierdzenie tego funduszu przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) nadal jest w toku, ale sprawa wydaje się jedynie kwestią czasu. Przyjrzyjmy się teraz, dlaczego jest to istotne i jak może wpłynąć na notowania kryptowaluty.

Spis treści:

  1. Bitcoin ETF co to jest?
  2. Jaki wpływ będzie miało wprowadzenie ETF-u na kurs bitcoina?

Bitcoin ETF co to jest?

Wprowadzenie ETF na bitcoina byłoby pierwszym funduszem, który umożliwiłby inwestowanie w tę kryptowalutę na rynku spot (bazowym). Dzięki takiemu funduszowi można by inwestować np. w bitcoina bez zakładania konta kryptowalutowego, albo też transakcji na giełdzie kryptowalutowej. To informacja o kluczowym znaczeniu, ponieważ otworzyłaby możliwość ekspozycji wielu instytucji na ten rynek. Aktualna sytuacja w SEC w kontekście kryptowalutowego ETF-u wydaje się o tyle istotna, że pierwsze notowania tego rodzaju funduszu mogą być tuż za rogiem, co potwierdza wpisanie na listę Depository Trust & Clearing Corporation (DTCC). Gdy DTCC dodaje ETF na swoją stronę internetową, oznacza to, że informacje o tym konkretnym funduszu są publicznie dostępne dla inwestorów, maklerów i innych instytucji finansowych. To część procesu rejestracji i rozliczeń funduszy ETF. Dlatego też rosną nadzieje na ostateczną decyzję dotyczącą tego funduszu.

Według danych Statista wartość aktywów w funduszach ETF wynosiła aż 9,5 tryliona dolarów, a wartość tego rynku rośnie średniorocznie o 22 proc. Udział wartości ETF-ów w światowym rynku z najnowszego raportu Ishares wynosi ok. 5 proc., co może obrazować potencjał, jaki tkwi w tym rynku.

wykres wartość rynku funduszy ETF

Źródło: Statista

Jaki wpływ będzie miało wprowadzenie ETF-u na kurs bitcoina?

W poprzednim naszym artykule na temat bitcoina zwróciliśmy uwagę na podejrzane zakupy tej kryptowaluty. Mogą one być wynikiem działań osób, które miały dostęp do informacji o stanie zaawansowania wprowadzenia emisji ETF-u. Niestety, ze względu na brak regulacji na rynku kryptowalut takie działania pozostają możliwe i zdarzają się co jakiś czas w przypadku różnych kryptowalut. Niemniej jednak nie mamy jeszcze ostatecznej decyzji odnośnie do ETF-u, dlatego tego rodzaju przypuszczenia musimy traktować jako spekulację.

Warto tutaj przypomnieć giełdowe powiedzenie kupuj plotki, sprzedawaj fakty," które mówi, że gdy większość uczestników rynku oczekuje danego wydarzenia, takiego jak np. wprowadzenie ETF-u na bitcoina, to istnieje tendencja do przecenienia tych oczekiwań. Nawet jeśli oczekiwane wydarzenie faktycznie nastąpi, może to prowadzić do znaczącego spadku cen. Dlatego istnieje możliwość, że przed wprowadzeniem ETF-u na bitcoina, jego cena będzie rosła, a po wprowadzeniu tego produktu zobaczymy realizację zysków przez inwestorów. Niemniej jednak długoterminowy wpływ wprowadzenia ETF-u może być korzystny dla rynku, co obserwowaliśmy w przypadku choćby akcji czy spółek, które dołączyły do głównych indeksów.

wykres kurs BTCUSD

Źródło: Conotoxia MT5, BTCUSD, Daily

Ponadto narzędzie oparte na sztucznej inteligencji od firmy Sentistocks, która specjalizuje się w badaniu aktualnych emocji na rynku kryptowalut, przewiduje, że kurs bitcoina może nadal rosnąć w najbliższej przyszłości. Zauważalny wzrost poziomu optymizmu może świadczyć o wysokim poziomie oczekiwań związanych z tym wydarzeniem na rynku. Warto jednak obserwować na bieżąco, jak zmieniać będą się te oczekiwania i emocje.

grafika emocje na rynku BTC

Źródło: https://sentistocks.com/predictions/

 

Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.95% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

25 Oct 2023 10:36

Jak inwestować w obligacje, gdy rentowności są najwyższe od roku 2007?

18 Oct 2023 14:17

Wojna w Izraelu i jej wpływ na światowe rynki

17 Oct 2023 12:28

BTC niespodziewanie przebija poziom 30 tys. USD. Czy SEC zatwierdza ETF na Bitcoin?

13 Oct 2023 10:26

Jak wyniki wyborów parlamentarnych w Polsce mogą wpłynąć na USD/PLN i WIG20?

12 Oct 2023 9:10

Amerykańskie obligacje wieszczą kryzys na Zachodzie? Wzrost rentowności i konsekwencje

10 Oct 2023 12:56

Dlaczego Narodowy Bank Polski zwiększa zakupy złota?

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.