BTC niespodziewanie przebija poziom 30 tys. USD. Czy SEC zatwierdza ETF na Bitcoin?

17.10.2023 12:28|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

Przez moment bitcoin przekroczył poziom 30 000 USD, notując wzrost o 10 proc. w ciągu jednego dnia, aby następnie spaść w okolicę 28 000 USD. W minionych miesiącach obserwujemy tego rodzaju niestabilność na rynku kryptowalut, co sugeruje, że najwięksi gracze tzw. wieloryby mogą regularnie dokonywać zakupów tej waluty cyfrowej. Może to być wynikiem przygotowań na nadchodzący halving lub oczekiwania na wprowadzenie pierwszego ETF na BTC. Jakie wnioski możemy wyciągnąć z obecnej sytuacji rynkowej?

Analiza zakupów BTC

Jeśli przyjrzymy się zmianom cen bitcoina, zauważymy charakterystyczne wzrosty cen, które często idą w parze z wyraźnym zwiększeniem wolumenu obrotu. Po nich następują natychmiastowe spadki. To zjawisko ma miejsce, gdy na rynek wprowadzane są duże ilości bitcoinów w sytuacji niskiej płynności. Może to sugerować, że ktoś regularnie nabywa znaczące ilości tej kryptowaluty. Możliwe, że jest to związane z oczekiwaniami związanymi z uruchomieniem pierwszego funduszu ETF na Bitcoina, co mogłoby spowodować napływ kapitału z wielu nowych źródeł.

Wykres BTC dzienny

Źródło: BTCUSD, H4

Halving bitcoina już za pół roku

Halving bloków polega na systematycznym zmniejszaniu tempa produkcji nowych kryptowalut. W szczególności dotyczy to okresowych zdarzeń, w których zmniejszane są nagrody przyznawane tzw. górnikom za rozwiązywanie bloków. Halvingi odgrywają kluczową rolę w ramach ekonomicznych kryptowalut, ponieważ gwarantują spójną emisję monet, zgodnie z przewidywalnym malejącym tempem. To kontrolowane podejście do inflacji monetarnej stanowi podstawową różnicę między kryptowalutami a konwencjonalnymi walutami fiducjarnymi, które zasadniczo mają nieograniczoną podaż.

Zegar Halving Bitcoina

Źródło: Nicehash

Dlaczego to jest tak istotne dla całego rynku kryptowalut? Ponieważ historycznie każdy halving inicjował kolejny długoterminowy cykl wzrostu wartości kryptowaluty poprzez drastyczne zmniejszenie podaży nowo wydobywanych monet o połowę. Sam bitcoin stanowi 51 proc. kapitalizacji całego rynku kryptowalut. Czy i tym razem ujrzymy rajd kryptowaluty?

BTC ETF co z nim?

Opisywany wystrzał kryptowaluty rozpoczął się po opublikowaniu na platformie X informacji, że Komisja Papierów Wartościowych i Giełd Stanów Zjednoczonych (SEC) zatwierdziła fundusz inwestycyjny iShares spot Bitcoin lub ETF firmy BlackRock. Szybko jednak okazało się, że to tylko fake news, co skutkowało powrotem do poprzednich poziomów. 

Jaka jest sytuacja w SEC odnośnie kryptowalutowego ETF? Starania o wprowadzenie amerykańskiego ETF-a inwestującego bezpośrednio w bitcoina przeszły kolejny etap, gdy organ regulacyjny zdecydował się nie odwoływać od orzeczenia sądu, które uznawało jego wcześniejszą odmowę zezwolenia na przekształcenie funduszu Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) o wartości 16,7 miliarda dolarów w ETF. Decyzja ta wydaje się zwiększyć szanse na zatwierdzenie takiego ETF, stąd mogą wynikać oczekiwania inwestorów. Inne firmy, w tym BlackRock, Fidelity, Ark Invest i wiele innych, także zgłosiły wnioski o spot Bitcoin ETF, a procesy zatwierdzania zdają się trwać. Ostateczna decyzja SEC może otworzyć drogę do wprowadzenia nowych ETF-ów inwestujących w BTC. Zdaje się, że może to być czynnik, który rozpocznie nową hossę dla całego rynku kryptowalut. Kiedy to się stanie? Wprawdzie trudno wskazać konkretny termin, ale można oględnie orzec, że dojdzie do tego… prędzej niż później.

 

Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.95% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

13 Oct 2023 10:26

Jak wyniki wyborów parlamentarnych w Polsce mogą wpłynąć na USD/PLN i WIG20?

12 Oct 2023 9:10

Amerykańskie obligacje wieszczą kryzys na Zachodzie? Wzrost rentowności i konsekwencje

10 Oct 2023 12:56

Dlaczego Narodowy Bank Polski zwiększa zakupy złota?

5 Oct 2023 14:04

OPEC+ trzyma klucz do równowagi rynku. Co przyniesie przyszłość?

4 Oct 2023 15:03

5 spółek z najlepszą rentownością wolnych przepływów pieniężnych, czyli jak oceniać potencjał inwestycyjny?

3 Oct 2023 9:17

Czy bitcoin po cichu rozpoczyna kontynuację hossy?

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.