Czy bitcoin po cichu rozpoczyna kontynuację hossy?

03.10.2023 09:17|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

Sir John Templeton stwierdził kiedyś, że hossa rodzi się z pesymizmu, rozwija w sceptycyzmie, dorasta w optymizmie i umiera w euforii („Bull markets are born on pessimism, grow on skepticism, mature on optimism, and die on euphoria"). Wydaje się, że od pewnego czasu obserwujemy niepewność na rynku krypto, wynikającą z malejącego zaufania do największych giełd. Przykładem jest spadek udziału Binance w rynku giełd kryptowalutowych – z 73 do ok. 50 proc. Mimo to notowania bitcoina rosną do poziomu 28 000 USD od momentu osiągnięcia minimum w okolicach 15 000 USD. Czy obecnie widzimy koniec korekty trendu wzrostowego? 

Problemy prawne Binance

Od kilku miesięcy giełda Binance jest w centrum uwagi regulatorów na całym świecie. W kwietniu 2023 r. amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wytoczyła pozew przeciwko Binance, oskarżając ją o prowadzenie nieuregulowanej działalności na terenie Stanów Zjednoczonych. W maju 2023 r. giełda została ukarana grzywną w wysokości 3,3 miliona funtów przez brytyjski organ nadzoru finansowego FCA za prowadzenie działalności w Wielkiej Brytanii bez wymaganej licencji.

Te wydarzenia przyczyniły się do spadku udziałów Binance na rynku kryptowalutowym. W styczniu 2023 r. Binance dominowała, odpowiadając za 72,7 proc. całkowitych obrotów poza amerykańskim rynku kryptowalutowym – według danych serwisu THE BLOCK. Jednak we wrześniu jej udział spadł do ok. 50 proc.

Źródło: https://www.theblock.co/post/253132/binance-market-share-non-usd-exchanges

W odpowiedzi na te wyzwania Binance podjęła szereg działań w celu poprawy swojej sytuacji. W lipcu 2023 r. ogłoszono plan stopniowego wycofywania produktów i usług, które mogłyby budzić wątpliwości regulatorów. W sierpniu 2023 r. uruchomiono Binance.US, giełdę w Stanach Zjednoczonych podlegającą regulacjom SEC. Tymczasem całkowity obrót na giełdach kryptowalutowych spadł o 60 proc. od początku roku.

Źródło: https://www.theblock.co/data/crypto-markets/spot

Niski wolumen obrotu charakteryzuje się tym, że każda większa transakcja powoduje znaczne wahania na rynku, co stało się zauważalne w ostatnich tygodniach. Nagły wzrost ceny w ciągu kilku minut, niwelowany później przez brak popytu, jest doskonałym przykładem takiej sytuacji (patrz strzałki na wykresie). Inwestorzy posiadający duży kapitał, zwani często wielorybami", obecnie inwestują w największą kryptowalutę, która stanowi 46 proc. całkowitej kapitalizacji rynku walut cyfrowych.

Źródło: Conotoxia MT5, BTCUSD, H4

Postępujący ubytek pieniędzy na rynku krypto

Jednym z sposobów określenia, czy obecnie napływają nowe środki do inwestycji na rynku kryptowalut, jest analiza kapitalizacji stablecoinów. Dzięki temu możemy dostrzec, że od początku roku kapitał na rynku kryptowalut stopniał o 11,5 proc., a ten trend spadkowy trwa nieprzerwanie od maja 2022 r. Wydaje się, że bez napływu nowego kapitału może być trudno o wyraźne ożywienie rynku kryptowalut.

Źródło: https://btctools.io/stats/market-cap

Jest tak źle, że gorzej być nie może?

Z przedstawionych danych wynika, że sytuacja na tym rynku jest obecnie mało zachęcająca, a zainteresowanie nim wyraźnie maleje. Niemniej jednak notowania bitcoina i innych czołowych kryptowalut wciąż rosną. Czy stoi za tym gra spekulacyjna dużego kapitału? To pytanie wydaje się szczególnie ważne, biorąc pod uwagę, że żadna z kryptowalut nie ma wartości wewnętrznej. Dlatego analizując ten rynek, musimy zwrócić uwagę na zupełnie inne czynniki, które wydają się wpływać na jego odrodzenie, ale w dłuższej perspektywie czasowej, niż moglibyśmy zakładać.

 

Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73.02% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

28 wrz 2023 14:25

Polska na liście wyjątków: ceny paliw najniższe w Unii Europejskiej, ale na jak długo?

27 wrz 2023 14:49

Dlaczego większość zarządzających funduszami ma gorszy wynik od średniej? Słowo o „grubych ogonach"

25 wrz 2023 14:24

Giełdowe sektory niedowartościowane i pełne potencjału inwestycyjnego – gdzie szukać okazji?

20 wrz 2023 15:05

Rosnące koszty kredytu: amerykański sen czy powtórka z kryzysu 2008 roku?

19 wrz 2023 12:54

Handel ropą naftową: Co mówią nam odczyty poziomu zapasów?

5 wrz 2023 10:58

Wyniki spółek detalicznych: pozytywne zaskoczenie w drugim kwartale

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.