Od początku roku główny amerykański indeks S&P 500 wzrósł o ponad 13 proc., niemal osiągając swoje historyczne szczyty. Co napędza rynek w ostatnich latach i które sektory są historycznie uważane za najbardziej niedowartościowane?
Czy obecnie rynek jest przewartościowany?
Do historycznego porównania wycen posłużymy się podstawowym wskaźnikiem cena do przyszłorocznego (prognozowanego) zysku netto (forward C/Z). Zanim jednak to zrobimy, wskażemy najważniejszą wadę tego parametru. Opiera się on na zyskach z przeszłości, podczas gdy rynkowa cena akcji zawiera w sobie prognozę na kolejne miesiące. Oczywiście, trzeba tutaj pamiętać, że korzystanie z prognoz dotyczących zysków jest obarczone pewnym ryzykiem, a prognozy będą się między sobą różnić. Niemniej jednak wykorzystanie prognoz przybliża nas do rzeczywistości znacznie bardziej niż wyłącznie analiza historycznych danych.
Źródło: https://www.multpl.com/s-p-500-pe-ratio
Obecnie podstawowy wskaźnik C/Z dla indeksu S&P 500 wynosi 24,8. W ponad 100-letniej historii amerykańskiej giełdy był tylko o 8 proc. wyższy. Jednak jeśli spojrzymy na wartości tego wskaźnika od początku 2000 r., to wyższy był on już w 36 proc. lat. Czy to oznacza, że obecnie mamy okres przewartościowania na rynku?
Źródło: Conotoxia analiza własna
Źródło: Conotoxia analiza własna
Jeśli jednak uwzględnimy prognozy dotyczące zysków, okaże się, że indeks S&P 500 jest daleki od stanu przewartościowania. Aktualna wartość wskaźnika przyszłych cen do zysków (C/Z) wynosi 23, według danych Gurufocus, a prognozą na koniec roku 2024 zakłada, że przy obecnych poziomach indeksu spadnie on do 19,1, co praktycznie znajduje się w środku zakresu mediany wynoszącej 18. Podsumowując, możemy stwierdzić, że obecnie jesteśmy daleko od kryzysów, takich jak bańka technologiczna (2000 r.), kryzys finansowy (2008 r.) czy nawet poziomy po kryzysie pandemicznym (2020 r.). Jednak wysokie obecne wartości wskaźnika C/Z odzwierciedlają niski poziom zysków, który jest wynikiem spowolnienia gospodarczego.
Źródło: https://www.gurufocus.com/economic_indicators/6061/sp-500-pe-ratio-with-forward-estimate
Sektory w większości mogą się cieszyć dobrymi wynikami
Jeśli przyjrzymy się stopom zwrotu sektorów w porównaniu rok do roku, zauważymy wyraźną dominację dwóch sektorów: technologicznego oraz usług komunikacyjnych, które osiągnęły odpowiednio 24,1 i 22 proc. W dużej mierze jest to wynikiem potencjału rozwoju sztucznej inteligencji (AI), a kluczową rolę odgrywają tu firmy Nvidia czy Cosco, na temat których przygotowaliśmy raport.
Najgorzej radziły sobie sektory nieruchomości i usług komunalnych, które zanotowały spadki wynoszące odpowiednio 10,8 i 13,5 proc. Szczególnie w przypadku sektora nieruchomości ten spadek nie musi być zaskoczeniem, ponieważ rynek ten jest szczególnie wrażliwy na wysokie poziomy stóp procentowych.
Źródło: https://finviz.com/groups.ashx
Sektory najbardziej wrażliwe na cykle nie są tanie
Na cykle gospodarcze narażone są przede wszystkim sektor dóbr konsumpcyjnych (Consumer Discretionary) oraz technologiczny (Information Technology). Ich wskaźniki przyszłego C/Z wynoszą obecnie 25. Mimo że te wartości nie są najniższe w ostatnich latach (szczególnie w porównaniu do okresu przed kryzysem w 2008 r.), trudno dziś mówić o nadchodzącym kryzysie. Warto również zauważyć, że porównując obecne wskaźniki C/Z do okresu bańki technologicznej z 2000 r., gdy sięgały one nawet 45, trudno uznać, że obecnie mamy do czynienia z bańką w sektorze technologicznym. W związku z tym, jeśli sztuczna inteligencja miałaby wywołać podobne poruszenie jak rozwój internetu, to możemy oczekiwać kontynuacji wzrostów, w tym na indeksie Nasdaq (US100).
Źródło: https://www.yardeni.com/
Źródło: Conotoxia MT5, US100, Daily
Czy bezpieczne równa się tanie?
Najmniej podatne na cykle gospodarcze są sektory dóbr podstawowych (Consumer Staples), ochrony zdrowia (Health Care) oraz finansów (Financials). Wydają się one stosunkowo stabilne niezależnie od koniunktury gospodarczej, ponieważ istnieje stała potrzeba zakupu podstawowych produktów, opieki zdrowotnej i korzystania z usług finansowych.
Gdy jednak spojrzymy na ich wyceny w kontekście historycznym, zauważymy, że sektor dóbr podstawowych utrzymuje się na wyższym poziomie, ale nie przekracza normy (wskaźnik przyszłego C/Z wynosi 19,1). Sektor ochrony zdrowia jest daleko od poziomów z 2000 r. (wskaźnik przyszłego C/Z wynosi 17,2), a sektor finansów pozostaje na swoim naturalnym poziomie, mimo kryzysu bankowego na początku tego roku (wskaźnik przyszłego C/Z wynosi 13,5), i jest daleki od stanu sprzed kryzysu finansowego z 2008 r.
Źródło: https://www.yardeni.com/
Kombinacja wysokiego potencjału wzrostu i historycznie niskiej wyceny może korzystnie wpłynąć na wyniki funduszu Health Care Select Sector SPDR Fund (XLV).
Źródło: Conotoxia MT5, XLV, Daily
W przypadku sektorów usług komunikacyjnych (Communication Services) oraz usług komunalnych (Utilities) również trudno mówić o przewartościowaniu. Wskaźnik cen do przyszłego stosunku zysków (przyszłe C/Z) wynosi obecnie 16,8 dla usług komunikacyjnych i 16,2 dla usług komunalnych. Jednak, podobnie jak w przypadku sektora ochrony zdrowia, sektor usług komunalnych ma znacznie większy potencjał wzrostu, ponieważ jest poniżej poziomów z trzech ostatnich kryzysów. To może być korzystne dla notowań funduszu Communication Services Select Sector SPDR Fund (XLC).
Źródło: https://www.yardeni.com/
Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73.02% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.