Według danych przedstawionych przez magazyn „Forbes” ogólny majątek Taylor Swift obecnie szacowany jest na około 740 milionów dolarów amerykańskich. Niemniej istnieje możliwość, że te liczby są niedoszacowane, zwłaszcza biorąc pod uwagę ostatnią trasę koncertową artystki. Przyjrzyjmy się bliżej jej aktywności biznesowej i zastanówmy się, jak duży jest jej majątek. Porównajmy go z wartością spółek, kryptowalut, poszczególnych akcji notowanych na giełdzie oraz najwyższymi wygranymi w loteriach.
Inwestycje Taylor Swift
Taylor Swift, znana gwiazda muzyczna ma majątek rzędu 740 milionów dolarów. Osiągnęła to dzięki kombinacji rekordowych sprzedaży biletów na koncerty, albumów, rozwoju swoich studiów muzycznych, a także nieruchomości. W związku z jej trwającą trasą „The Eras tour” przyjrzyjmy się jej inwestycją i biznesom.
Na start musimy jednak patrzeć na wszelkie dane majątku piosenkarki z przymrużeniem oka, gdyż jej zestawienie majątkowe nie jest dostępne publicznie.
Big Machine Records zdobyła uwagę głównie dzięki podpisaniu umowy z Taylor Swift na początku jej kariery. Swift wydała swoje pierwsze albumy studyjne, takie jak „Taylor Swift", „Fearless", „Speak Now" i „Red" pod skrzydłami tej wytwórni. Jednakże w 2019 r. Swift ogłosiła, że nie zamierza przedłużać swojej umowy z Big Machine Records, ponieważ firma planowała sprzedać jej wcześniejsze nagrania wraz z wytwórnią. Było to źródłem kontrowersji i sporu pomiędzy Swift a wytwórnią oraz ich nowym właścicielem Scooterem Braunem.
Pod Republic Records Taylor Swift kontynuowała wydawanie swoich albumów, w tym „Lover" „Folklore", „Evermore", „Fearless (Taylor’s Version)", „Red (Taylor’s Version)" oraz inne. Przenosiny do Republic Records przyniosły jej również sukcesy komercyjne i artystyczne. Albumy „Folklore" i „Evermore". Produkcja muzyki oraz prowadzenie trasy koncertowej to główne źródła przychodów artystki. Przykładowo ostatnia trasa „Reputatio” przyniosła znaczące 345 miliona dolarów ze sprzedaży biletów.
Taylor Swift ma również nieruchomości i apartamenty, które według WSJ są obecnie warte powyżej 150 mln USD.
Źródło: Forbes
Majątek Taylor Swift a loterie
Okazuje się, że mimo imponującego majątku, który udało się zgromadzić piosenkarce, w porównaniu z największą wygraną w historii – 1,5 miliarda dolarów w loterii Powerball w Stanach Zjednoczonych w 2016 r. – jej majątek stanowiłby tylko połowę tej sumy. Trochę inaczej przedstawia się sytuacja, jeśli porównamy jej majątek do największej wygranej w Polsce w loterii Eurojackpot o wartości 213 milionów złotych (ok. 51 milionów dolarów) w 2022 r. W tym przypadku wygrana stanowiłaby niecałe 7 procent majątku Taylor Swift.
Mimo że to zestawienie jest porównaniem nie do końca adekwatnym, można je traktować jako interesującą perspektywę skalową. Następnie możemy się zastanowić, czy Taylor Swift może być określana mianem „Barbie"? Okazuje się, że przychody ze sprzedaży biletów do kina prawie dwukrotnie przewyższają majątek piosenkarki. Według danych udostępnionych przez Statista łączne przychody ze sprzedaży filmu wyreżyserowanego przez Gretę Gerwig wynoszą aż 1,3 mld dolarów.
Przejdźmy jednak do świata finansów
Gdy mowa o pieniądzu, nie można pominąć inwestycji, który zdaje się być dla aktorki bardziej znaczący, niż mogłoby się wydawać. Warto wspomnieć tutaj historię związaną z upadkiem giełdy kryptowalut FTX.
W 2022 r. firma FTX podjęła próbę nawiązania współpracy sponsorskiej z Taylor Swift na kwotę 100 milionów dolarów. Jak jednak donoszą świadkowie, po dokładnym zbadaniu oferty, Swift podjęła decyzję o jej odrzuceniu. Adam Moskowitz, jeden z prawników prowadzących grupowy pozew przeciwko FTX, powiedział w kwietniu 2023 roku w podcaście „The Scoop" że to właśnie Taylor Swift była osobą, która zadała kluczowe pytanie, zapobiegając utracie środków: „Czy możesz mi potwierdzić, że nie są to niezarejestrowane papiery wartościowe?".
Porównując jej majątek do wartości poszczególnych kryptowalut, obecnie zajęłaby ona 47. miejsce pod względem wartości rynkowej, znajdując się obok kryptowalut takich jak Stacks, Algorand czy MultiversX.
Przenosząc się z obszaru kryptowalut do rynku giełdowego, wyobraźmy sobie Taylor Swift jako spółkę notowaną na giełdzie. W takim przypadku zajęłaby ona ok. 1600. miejsce pod względem kapitalizacji na amerykańskiej giełdzie (NYSE), znajdując się obok firm takich jak dystrybutor paliw CrossAmerica Partners, sieć kasyn Bally’s Corporation czy dostawca technologii paliwowych TETRA Technologies. Patrząc na polską giełdę (GPW), jej majątek można by porównać do wartości holdingu medialnego Wirtualnej Polski, sklepu odzieżowego CCC czy dewelopera mieszkaniowego Atal.
Nie wszystkie akcje są dostępne dla każdego, nawet jeśli są notowane na giełdach. Czasami zdarza się, że spółka ustala cenę jednej akcji bardzo wysoko w celu przyciągnięcia głównie różnego rodzaju instytucji finansowych, zamiast szerokiego grona klientów. Przykładem tego w Polsce są akcje dystrybutora odzieży LPP, do którego należą marki takie jak Reserved, Sinsay czy Mohito. Cena jednej niepodzielnej akcji LPP wynosi aż 13,7 tys. złotych. Jest to najmniejszy fragment, za który można nabyć udział w zyskach spółki. Niemniej jednak ta kwota jest nadal stosunkowo niewielka w porównaniu z najdroższą nominalnie akcją, należącą do funduszu inwestycyjnego Berkshire Hathaway. Jedna akcja tej spółki jest warta aż 547 tys. USD. Oznacza to, że posiadając zaledwie jedną akcję w Polsce, stałoby się milionerem. Cały majątek Taylor Swift wystarczyłby na zakup ok. 1350 akcji Berkshire Hathaway.
Źródło: Tradingview
Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73.02% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.