Ceny ropy na wzrostowym szlaku: oto, co pokazuje raport OPEC

14.08.2023 14:42|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

Ceny ropy naftowej WTI przekroczyły swój tegoroczny szczyt. osiągając poziom 83,5 USD za baryłkę. Wydaje się, że jest to przede wszystkim rezultat mniejszego tempa globalnego spowolnienia gospodarczego, niż wcześniej przewidywano. Potwierdzeniem tego faktu może być nowy raport OPEC, który prezentuje oparte na wieloletnich umowach i nowych zamówieniach prognozy dotyczące popytu i produkcji surowca. Przyjrzyjmy się danym zawartym w tym raporcie i zastanówmy się, jaki wpływ może to mieć na cenę ropy naftowej oraz na globalne rynki.

Niedobory ropy do końca 2024 roku?

Analizując prognozy produkcji, zauważamy, że w przypadku braku zmiany w wielkości wydobycia przez OPEC od III kw. br. do końca 2024 r. istnieje możliwość utrzymania stałych niedoborów. To zaś miałoby potencjalnie wpływ na kontynuację wzrostu cen. Pierwszy niedobór mogliśmy zaobserwować już w II kw. br. Ważne jest podkreślenie, że produkty naftowe wykazują niską elastyczność popytu, co oznacza, że wzrost cen surowca niekoniecznie skutkuje spadkiem popytu na niego. Z tego powodu ceny ropy na rynkach są podatne na znaczące wahania.

Źródło: Dane OPEC

Źródło: Conotoxia MT5, XTIUSD, Daily

Oczekiwane globalne ożywienie gospodarcze?

Głównym czynnikiem potencjalnych niedoborów jest wzrost oczekiwań dotyczących przyszłego popytu na najbliższe kwartały. Możemy zauważyć, że analitycy OPEC już teraz prognozują ożywienie gospodarcze. Warto odnotować, że jedynym regionem, w którym przewiduje się spadek popytu w 2023 r., jest Europa (z oczekiwanym spadkiem o 0,6 proc. rok do roku). Co ciekawe, analitycy prowswswsgnozują spowolnienie w krajach zachodnich pomimo ożywienia w pozostałych częściach świata. Na przykład: przewidywany wzrost popytu na ropę w Stanach Zjednoczonych wynosi odpowiednio 0,5 proc. i 0,7 proc. w 2023 i 2024 r. W tych samych okresach popyt w Chinach może wzrosnąć kolejno o 6,2 proc. i 3,7 proc. Ze względu na związek między rozwojem gospodarczym a konsumpcją produktów naftowych analitycy przewidują istnienie wyraźnej dysproporcji w rozwoju między Wschodem a Zachodem świata. To z kolei może korzystnie wpłynąć na notowania chińskich indeksów, w tym na indeks Hang Seng 50 (HK50) notowany na giełdzie w Hongkongu.

Źródło: Dane OPEC

Źródło: Conotoxia MT5, HK50, Daily

 

Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73.02% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

10 sie 2023 14:38

Narodowy Bank Polski znacząco wzmacnia złote rezerwy – trendy zakupów złota w 2023

9 sie 2023 12:39

Ożywienie gospodarcze po danych o zatrudnieniu – perspektywy inwestycyjne

8 sie 2023 13:59

Stablecoin od PayPal – czy to dobry moment na inwestycję?

2 sie 2023 15:28

Przegląd najciekawszych ETF-ów na dziś

31 lip 2023 15:37

Bank Japonii nie zmienia poziomu stóp, ale zapowiada ...

26 lip 2023 9:23

Barbiehaimer: Sukces filmu „Oppenheimer" na rynku finansowym – jak zainwestować w branżę kinową?

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.