Firma PayPal wprowadza do swojej oferty stabilny token kryptowalutowy. Staje się tym samym pierwszym dużym instytucjonalnym podmiotem, który rozszerza na taką skalę płatności kryptowalutowe. Decyduje się na to mimo zaostrzenia w ostatnim czasie kontroli nad aktywami cyfrowymi przez amerykańskich regulatorów. Firma ogłosiła uruchomienie stablecoina o nazwie PayPal USD (PYUSD), który będzie powiązany z dolarem amerykańskim. W związku z tym spójrzmy dokładniej, co wiemy o nowej kryptowalucie. Zastanówmy się też, jaki może ona mieć mieć wpływ na cały rynek krypto oraz na akcje samego PayPala.
PayPal USD i rynek stablecoinów
Stablecoin PayPal USD (PYUSD) jest oferowany za pośrednictwem Paxos, dostawcy usług związanych z kryptowalutami i technologią blockchain. Paxos ma doświadczenie w podobnych usługach, oferując już inne stablecoiny, takie jak Binance USD (BUSD) i Pax Dollar (USDP). Współpracuje także z Mastercard przy pośrednictwie w zakupie kryptowalut.
Niestety, Binance BUSD doświadczył problemów regulacyjnych, które ograniczyły jego zasięg. Paxos zakończył także partnerstwo z Binance, co wpłynęło negatywnie na kapitalizację tego stablecoina.
PYUSD działa na sieci Ethereum i korzysta z technologii smart kontraktu. Jest zgodny ze standardem ERC20, umożliwiając podstawowe operacje, takie jak przesyłanie i sprawdzanie stanu konta. Kontrola podaży PYUSD oparta jest na rezerwach dolara amerykańskiego przechowywanych przez Paxos Trust Company, a jednoznaczny adres „supplyController" pozwala na emisję i unieważnienie tokenów w oparciu o rzeczywisty ruch gotówki.
Sam rynek stablecoinów od 2 lat zdaje się zamierać, a w każdym razie jego całkowita wartość nieprzerwanie spada o 14,6 proc. w relacji rok do roku. Wprowadzenie PayPal USD może nie mieć na to znacznego wpływu, ponieważ w przypadku konwersji na PYUSD wszystkich kryptowalut, które mają klienci PayPal, kapitalizacja rynku stablecoinów wzrosłaby zaledwie o 0,7 proc.
Źródło: https://www.theblock.co/data/decentralized-finance/stablecoins
Stablecoiny mają szczególne znaczenie dla całego rynku kryptowalut, ponieważ odzwierciedlają one ilość pieniądza na tym rynku. Jeśli liczba stablecoinów maleje, możemy obserwować spadek dostępnych środków w obiegu, co ma negatywny wpływ na m.in. potencjał do wzrostów bitcoina. Zmiana tej tendencji może być silnym wskaźnikiem do rozpoczęcia nowej hossy.
Źródło: Conotoxia MT5, BTCUSD, Daily
Czy PayPal Holdings jest obecnie dobrą inwestycją?
PayPal to globalna firma zajmująca się płatnościami online. Umożliwia przesyłanie pieniędzy (przekazy międzynarodowe), płacenie za zakupy w sklepach internetowych, opłacanie rachunków czy otrzymywanie płatności za usługi czy produkty.
Aktualnie akcje spółki znajdują się na najniższym poziomie od 6 lat. Sytuacja finansowa spółki jest silnie uzależniona od popytu klientów indywidualnych, co sprawia, że jest podatna na cykle gospodarcze. Mimo relatywnie niskiej wyceny akcji przychody spółki rosną stale o 17 proc. średniorocznie. Jednak marża zysku netto PayPal (14 proc.) jest znacznie niższa niż u jednego z głównych konkurentów – Mastercard (43 proc.). Rentowność kapitałów własnych PayPala wynosi 20 proc., podczas gdy u Mastercard jest to aż 172 proc. Kluczowe znaczenie ma jednak przyszły wskaźnik C/Z (czyli cena do przyszłego zysku). Obecnie wydaje się on atrakcyjny, biorąc pod uwagę potencjał rozwoju usług kryptowalutowych związanych z własnym stablecoinem oraz całkowity brak zadłużenia. Przyszły C/Z dla PayPal wynosi 11,4, a dla Mastercard 27,3 co może oznaczać, że PayPal w najbliższych miesiącach prawdopodobnie rozpocznie nową tendencję wzrostową.
Źródło: Conotoxia MT5, PayPal, Daily
Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73.02% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.