Ostatni odczyt inflacji ze Stanów Zjednoczonych okazał się lepszy od prognoz większości analityków, co spowodowało nagłe osłabienie dolara. Na podstawie obecnych trendów ekonomicznych przeanalizujmy, jak mogą się zmieniać notowania głównych par walutowych z dolarem oraz jakie wydarzenia mogą wpływać na potencjalne zmiany.
Co ma wpływ na inflację w USA?
Głównym czynnikiem napędzającym dezinflację w Stanach Zjednoczonych są spadki cen energii, zwłaszcza surowców paliwowych (spadek o 36,6 proc. w stosunku rocznym). W związku z tym notowania cen ropy naftowej stanowią kluczowy czynnik wpływający na przyszłą inflację w tej gospodarce. Inflacja konsumencka CPI wyniosła zaledwie 3 proc., a inflacja bazowa, która nie uwzględnia cen energii i żywności, spadła do poziomu 4,8 proc. Oznacza to, że Rezerwa Federalna (Fed) zbliża się coraz bardziej do swojego długoterminowego celu inflacyjnego, który wynosi 2 proc.
Źródło: Tradingeconomics
Spadek inflacji ma istotny wpływ na politykę monetarną Rezerwy Federalnej (Fed), która głównie koncentruje się na rynku pracy, a następnie na stabilności amerykańskiej waluty. Szybszy od oczekiwań spadek inflacji może przyspieszyć zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych. Tym samym mogłoby to być czynnikiem dalszego osłabienia się dolara amerykańskiego. Jeśli spojrzymy na oczekiwania dotyczące wysokości stóp procentowych, możemy być niemal pewni kolejnej podwyżki na najbliższym posiedzeniu, tj. w przyszłą środę (26 lipca) o 25 punktów bazowych. Prawdopodobieństwo takiego ruchu wynosi bowiem 96 proc. Rynek oczekuje, że po tym zakończy się cyklu podwyżek.
Dezinflacyjny wyścig z Europą
Podczas gdy głównym czynnikiem spadku inflacji w Stanach Zjednoczonych wydają się przeceny ropy naftowej, to z najnowszych odczytów inflacyjnych dotyczących strefy euro na poziomie 6,1 proc. dowiedzieliśmy się, że głównymi czynnikami redukcji inflacji na starym Kontynencie są spadające ceny energii elektrycznej, nieruchomości (z 23,2 proc. do 4,1 proc.) i kosztów transportu (z 14,6 proc. do 0,1 proc.). Inflacja w strefie euro spada nieco wolniej niż w Stanach Zjednoczonych, a analitycy oczekują najbliższego odczytu (w środę) na poziomie 5,5 proc. Gdyby dane okazały się niższe od oczekiwań, mogłoby to doprowadzić do spadku notowań pary EUR/USD. Na taki trop zdaje się naprowadzać deflacja indeksu cen producenckich (PPI). Jej majowy odczyt to minus 0,5 proc., podczas gdy w USA odnotowano 0,1 proc.
Źródło: Tradingeconomics
Długoterminowe trendy pokazują jednak kontynuację trendu wzrostowego na tej parze walutowej. Analizując oczekiwane przyszłe rentowności obligacji skarbowych, które tworzą tzw. krzywą rentowności obligacji, odzwierciedlającą przyszłe poziomy stóp procentowych, można dostrzec rozbieżność między prognozami inwestorów i analityków. Inwestorzy oceniają, że w strefie euro nie będzie już kolejnych podwyżek stóp procentowych do końca roku. Natomiast analitycy przewidują co najmniej dwie podwyżki o 25 pb do września bieżącego roku. Kolejne podwyżki stóp procentowych przez EBC prowadziłyby do umocnienia się euro w stosunku do dolara amerykańskiego.
Źródło: Conotoxia MT5, EURUSD, Daily
Złoty wciąż zależny od EUR/USD
Notowania złotego w dużej mierze zależą od sytuacji na europejskim rynku walutowym, ponieważ Polska jest gospodarką opartą na eksporcie, a jej głównymi partnerami handlowymi są kraje europejskie (89 proc. eksportu). W związku z tym każde umocnienie się euro w stosunku do dolara powoduje umocnienie się złotego. Korelacja pary walutowej USD/PLN względem pary EUR/USD wynosi -0,84, co oznacza bardzo silną zależność. Dlatego notowania pary USD/PLN są głównie uzależnione od pary EUR/USD, co pokazuje odwrócenie się trendu na tych dwóch parach w tym samym momencie.
Skoro notowania pary USD/PLN są ściśle powiązane z sytuacją na rynku euro, nadchodzące dane dotyczące inflacji w Europie mogą zaważyć na kursie PLN. Jeżeli odczyty te okażą się niższe od oczekiwań, możliwe są chwilowe wzrosty na USD/PLN nawet powyżej poziomu 4,00. Niemniej jednak średnioterminowy trend wydaje się być kontynuowany.
Źródło: Conotoxia MT5, USDPLN, Daily
Jen wrażliwy na zmiany stóp procentowych w Stanach
Japoński jen jest jedną z walut, które są najbardziej wrażliwe na możliwe zmiany stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych oraz działania banków centralnych. Ze względu na to, że Japonia pozostała jedyną gospodarką, która utrzymuje ujemne stopy procentowe (minus 0,1 proc.), w momencie oczekiwanych dalszych podwyżek w Stanach Zjednoczonych para USD/JPY ma tendencję do wzrostów. Kapitał ma bowiem tendencje do przepływania z miejsc, w których są niskie stopy, do miejsc z wyższym poziomem stóp. W przypadku zatrzymania się trendu wzrostu stóp procentowych w USA możliwe jest rozpoczęcie wyceny pierwszych obniżek oraz zmiany trendu na USD/JPY.
Źródło: Conotoxia MT5, USDJPY, Daily
Jednak bank Japonii (BoJ) zdaje się nie pozostawać bezczynny na działania Fedu, wyprzedając masowo od czerwca ubiegłego roku rezerwy obcych walut, co doprowadziło do spadku na parze USDJPY.
Źródło: Tradingeconomics, Japońskie rezerwy walutowe
Czy wciąż wysoka inflacja w Wielkiej Brytanii będzie umacniać funta?
Wielka Brytania obecnie zmaga się z jednym z najwyższych poziomów inflacji wśród rozwiniętych gospodarek. Otuchy nie dodaje ostatni odczyt za maj, który wykazał utrzymanie się inflacji na poziomie 8,7 proc. Obecnie analitycy przewidują symboliczny spadek inflacji do poziomu 8,2 proc. Jeżeli inflacja okazałaby się niższa od oczekiwań, mogłoby to skutkować korektą spadkową na parze GBP/USD. Niemniej jednak ogólny trend wzrostowy, nawet powyżej poziomu 1,15, wydaje się kontynuowany.
Źródło: Conotoxia MT5, GBPUSD, Daily
Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73.02% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.