Wygląda na to, że kurz po weekendowym zamieszaniu w Rosji opadł. Ceny ropy naftowej i gazu ziemnego wzrosły w poniedziałek, podczas gdy ceny pszenicy na chwilę skoczyły, reagując na krótkotrwały incydent, po czym nieustannie spadają. Większość rynków wydaje się powracać do stanu sprzed tego wydarzenia. Warto zastanowić się, jak sytuacja w Rosji może wpływać na notowania głównych surowców?
Czy Europa jest dalej zależna od Rosji?
Wygląda na to, że sytuacja w Rosji może jeszcze bardziej pogorszyć relacje między tym krajem a światem zachodnim. Szczególnie teraz, gdy Unia Europejska wprowadza jedenastą serię środków sankcyjnych, które mają na celu wzmocnienie i uszczelnienie dotychczasowych, co ma przyczynić się do osłabienia tego kraju. Jeśli spojrzymy na najnowsze dane, to wartość eksportu Rosji spadła do poziomu sprzed wybuchu konfliktu, a ten spadek wynika głównie z obniżenia cen surowców.
Źródło: https://www.bruegel.org/dataset/russian-foreign-trade-tracker
Nie można jednak zaprzeczyć, że udział Europy w zakupie rosyjskich surowców paliwowych spadł w ciągu roku z 47 proc. do 17 proc. W rezultacie maleje wpływ konfliktu w Ukrainie na notowania surowców paliwowych. Rosnący udział sprzedaży surowców energetycznych do krajów azjatyckich, a szczególnie do Chin (wzrost do 35 proc.) oraz Indii (wzrost do 18 proc.) zdaje się pokazywać, że wydobywane surowce zawsze znajdą klienta końcowego, niezależnie od ich pochodzenia. Z tego powodu, dopóki Rosja kontynuuje wydobycie surowców, dopóty może liczyć na ich zbyt.
Źródło: https://www.bruegel.org/dataset/russian-foreign-trade-tracker
Czy obecny status quo na surowcach jest podejrzany?
Jeśli spojrzymy na notowania globalnych surowców, zobaczymy, że po weekendowej próbie puczu w Rosji największe wahania wynosiły w granicach 5 proc. w notowaniach cen gazu ziemnego, co zakończyło się 2-procentowym spadkiem. Na głównych surowcach energetycznych nie zauważyliśmy ani podwyższonej zmienności, ani zmiany obecnie trwającego trendu bocznego. Może to oznaczać, że wpływ sytuacji w Rosji coraz mniej wpływa na światowe notowania surowców.
Źródło: Conotoxia MT5, XNGUSD, Daily
Źródło: Conotoxia MT5, XBRUSD, Daily
Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73.18% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.