Czy to będzie pierwszy raz, kiedy odwrócona krzywa rentowności obligacji nie przewidziała nadchodzącej recesji? Pełną odpowiedź na to pytanie prawdopodobnie poznamy już w piątek, wraz z danymi dotyczącymi zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA, ale już dziś zastanówmy się, czego możemy się spodziewać po najbliższych odczytach oraz jaki jest rzeczywisty stan rynku pracy w Stanach Zjednoczonych.
Nowe oferty pracy w serwisie Indeed w Stanach Zjednoczonych
Serwis Indeed to jedna z największych platform rekrutacyjnych na świecie. Internetowa platforma umożliwia zarówno pracodawcom, jak i osobom poszukującym pracy łatwe i efektywne nawiązywanie kontaktów w procesie rekrutacyjnym.
Indeed działa jako agregator ofert pracy, zbierając i prezentując ogłoszenia o pracę z różnych źródeł, takich jak strony internetowe firm, portale z ofertami pracy, agencje rekrutacyjne itp. Użytkownicy mogą przeglądać ogłoszenia, wyszukiwać oferty pracy według różnych kryteriów, takich jak lokalizacja, branża czy poziom doświadczenia, a także składać aplikacje bezpośrednio lub poprzez platformę Indeed.
W tym roku całkowita ilość ofert na platformie Indeed w Stanach Zjednoczonych spadła o 27 proc. r/r., a ilość nowych ogłoszeń spadła o 17,5 proc. względem poprzedniego roku.
Źródło: Fred, dane Indeed
Największy spadek liczby ofert pracy odnotowano w trzech zawodach: programistach (spadek o aż 60 proc. w porównaniu do poprzedniego roku), marketingowców (spadek o 44,6 proc. r/r) oraz w sektorze bankowym (spadek o 44,2 proc. r/r). Interesujący wydaje się fakt, że sektor budowlany, który – jak można by przypuszczać – będzie szczególnie dotknięty rosnącymi stopami procentowymi, odnotował stosunkowo niewielki spadek – o 5,9 proc. r/r. Niemniej jednak we wszystkich sektorach można zauważyć widoczny spadek liczby ofert zatrudnienia. Czy może to być związane z przesyceniem na amerykańskim rynku pracy?
Źródło: Fred, dane Indeed
Spadek liczby ofert w sektorze informatycznym może być związany z rozwojem sztucznej inteligencji. Jednak spadek liczby ofert pracy w sektorze bankowym i medialnym może rzeczywiście wynikać z gorszych perspektyw na najbliższą przyszłość. W rezultacie wyniki funduszu Financial Select Sector SPDR Fund (XLF) mogą nie być zachwycające w najbliższej przyszłości.
Źródło: Conotoxia MT5, XLF, Daily
Czy sytuacja w Stanach Zjednoczonych jest rzeczywiście tak dobra?
Porównajmy teraz sytuację w sektorze pozarolniczym dotyczącą zatrudnienia w porównaniu do innych gospodarek. Należy jednak zauważyć, że standardy klasyfikacji zatrudnienia różnią się między krajami. Na przykład obecnie często podaje się, że stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych wynosi 3,7 proc. Jeśli jednak przyjmiemy europejską metodologię (tzw. Agregat U-6), to okaże się, że majowa stopa bezrobocia wyniosłaby już 6,7 proc.
Spróbujmy teraz porównać trzy znaczące światowe gospodarki: Stany Zjednoczone, Niemcy i Japonię. Wprawdzie w Europie i w Japonii o wiele trudniej (niż w USA) jest zwolnić pracownika ze względu na obowiązujące przepisy. Widać to na przykładzie sytuacji z 2020 roku, gdy w trakcie pandemii koronawirusa i lockdownu stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych wzrosła do ponad 20 proc.
Rynek pracy w USA jest bardziej elastyczny i szybciej dostosowuje się do zmieniającej się sytuacji gospodarczej. Z tego powodu trudno na podstawie danych o zatrudnieniu stwierdzić na przykład, że Stany Zjednoczone radzą sobie gorzej od Europy. Niemniej jednak sytuacja na rynku pracy, uwzględniając historyczne dane, wydaje się korzystna i nie wykazuje oznak zmiany trendu. Może to świadczyć o braku wpływu obecnego spowolnienia gospodarczego na ostateczne zatrudnienie, co – jak się wydaje – może tworzyć środowisko do rozpoczęcia kolejnej hossy na rynkach.
Źródło: Fred
Źródło: Conotoxia MT5, US500, Daily
Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73.02% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.