Przegląd najciekawszych ETF-ów na dziś

02.08.2023 15:28|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

W obecnym świecie inwestycji mamy dostęp do ogromnej liczby różnorodnych dziedzin, wszystko pod ręką. Oczywiście, nie jesteśmy w stanie skorzystać z wszystkich możliwości, jakie daje nam rynek. Skoncentrujmy się zatem na tych, które mają interesującą strukturę oraz wykazują perspektywy wzrostu w najbliższym czasie. Przyjrzyjmy się także czynnikom, które wpływają na wzrost danego funduszu.

Stopy procentowe a Inflacja

Mimo że inflacja w USA wydaje się zbliżać do 2-procentowego celu (obecnie spada w okolice 3 proc.), to najbliższa spodziewana obniżka stóp procentowych, według narzędzia CME FedWatch, najprawdopodobniej nastąpi w maju 2024 r. Narzędzie to ocenia to na podstawie wycen kontraktów terminowych.

Źródło: https://www.cmegroup.com/markets/interest-rates/cme-fedwatch-tool.html?redirect=/trading/interest-rates/countdown-to-fomc.html

Spadające stopy procentowe mają szczególny wpływ na wzrost wycen obligacji, które muszą dostosować swoje rentowności do nowych warunków gospodarczych. Historycznie: im dłuższy termin do wykupu obligacji, tym obligacja miała większą wrażliwość na drastyczne zmiany stóp procentowych (tzw. duration). Z tego też powodu regulacje stóp mogłyby wpływać na notowania funduszu iShares 20+ Year Treasury Bond ETF (TLT). Obejmuje on obligacje skarbowe USA o długim okresie zapadalności, co oznacza, że mają one termin płatności po upływie co najmniej 20 lat od daty emisji.

Obligacje skarbowe USA są uznawane za jedne z najbezpieczniejszych aktywów na rynku. Emituje je rząd Stanów Zjednoczonych, a ich ryzyko kredytowe jest uważane za bardzo niskie. Długoterminowe obligacje skarbowe często są poszukiwane przez inwestorów, którzy szukają bezpiecznych aktywów i stabilnego dochodu odsetkowego.

Źródło: Conotoxia MT5, TLT, Daily

Wysoka pewność wśród konsumentów

Okazuje się, że – patrząc na odczyty indeksu CB Consumer Confidence – zaufanie wśród amerykańskich konsumentów prawie wróciło do poziomów sprzed pandemii. Oznacza to, że coraz chętniej deklarują oni skłonność do kolejnych zakupów i coraz mniej obawiają się o swoją przyszłość finansową.

Źródło: https://www.conference-board.org/topics/consumer-confidence

Rosnące zaufanie konsumentów wpływa na notowania spółek z sektora dóbr konsumpcyjnych, które często (właśnie z tego powodu) są nazywane cyklicznymi. Przykładem funduszu inwestycyjnego, który pozwala zainwestować w tego typu spółki, jest Consumer Discretionary Select Sector SPDR Fund (XLY). Sektor dóbr konsumpcyjnych obejmuje firmy, które oferują dobra i usługi uznawane za luksusowe lub niezbędne, gdy konsumenci mają podwyższoną zdolność wydawania pieniędzy (tzw. wydatki na zachcianki). Przykłady takich spółek to firmy z branży handlu detalicznego, rozrywki, turystyki czy producentów samochodów. Obecnie, w warunkach spadających obaw inflacyjnych, nawracającego tempa wzrostu PKB i rosnącego zaufania konsumentów wydaje się, że istnieje idealne środowisko dla spółek oferujących dobra konsumpcyjne.

Źródło: Conotoxia MT5, XLY, Daily

Rosnąca infrastruktura energetyczna Stanów Zjednoczonych

Interesującą opcją wydaje się też inwestycja w amerykańską infrastrukturę przesyłową, szczególnie w przesył rurociągowy węglowodorów. Z uwagi na ciągły wzrost i stabilne zużycie energii, zwłaszcza gazu, przez Stany Zjednoczone inwestycja w infrastrukturę przesyłową wydaje się mieć potencjał wzrostu, przy jednoczesnym ograniczonym ryzyku spowodowanym możliwymi wahaniami kursów surowców. 

Źródło: https://www.eia.gov/energyexplained/us-energy-facts/

Inwestycja w fundusz ALERIAN MLP ETF Alerian (AMLP) umożliwia dostęp do indeksu MLP Infrastructure, stworzonego przez firmę Alerian. Specjalizuje się ona w analizach i tworzeniu indeksów dla branży energetycznej. Indeks ten skupia się na spółkach z branży infrastruktury energetycznej MLP, które zajmują się transportem, przechowywaniem i przetwarzaniem surowców energetycznych, takich jak ropa naftowa i gaz ziemny. Inwestowanie w ALERIAN MLP ETF pozwala inwestorom uczestniczyć w wynikach tych firm związanych z infrastrukturą energetyczną. Fundusz ten umożliwia zdywersyfikowaną ekspozycję na branżę energetyczną i wydaje się ciekawą alternatywą, która pozwala czerpać korzyści bez ryzyka wahań cen surowców. Niemniej jednak zdaje się, że jest on w dużej mierze cykliczny, z tego też względu podobnie jak w przypadku branży dóbr konsumpcyjnych może zyskiwać na wartości wraz z polepszającymi się oczekiwaniami gospodarczymi.

Źródło: Conotoxia MT5, AMLP, Daily

Inwestowanie w momentum

iShares Edge MSCI USA Momentum Factor ETF (MTUM) to konkretny fundusz inwestycyjny, który jest związany z ideą strategii momentum. Strategia momentum w przypadku tego funduszu polega na zakupie akcji firm, które wykazały silne wzrosty cen w przeszłości, a unikaniu akcji, których cena spadała. Fundusz regularnie dostosowuje swoje portfele, aby odzwierciedlać zmiany w momentum na rynku.

Inwestorzy, którzy wierzą w kontynuację wzrostu cen akcji z silnym momentum, mogą rozważyć inwestycję w ten fundusz. Jednak patrząc na historyczne wyniki działania funduszu, można zauważyć, że nie różnią się one znacząco od notowań indeksu S&P 500. Paradoksalnie mimo to większy wzrost cen w ostatnim czasie wykazuje indeks S&P 500.

Źródło: Tradingview

Spółki technologiczne z Chin

Rozpoczął się światowy wyścig związany ze sztuczną inteligencją, a jednym z najbardziej aktywnych uczestników tego wyścigu są Chiny. Wyraźnie zadeklarowały one swoje ambicje i chcą stać się liderem tego rynku do 2030 r. Choć dążą do dominacji w dziedzinie AI, stoją przed wieloma wyzwaniami, które mogą ograniczyć ich potencjał. Przepisy regulujące AI w kraju mogą ograniczyć rozwój technologii, a różne czynniki gospodarcze i polityczne mogą utrudnić generowanie zysków z produktów AI. Mimo to według danych World Intellectual Property Organization (WIPO) Chiny są przodownikiem jeśli chodzi ilość zgłaszanych patentów w sektorze technologii komputerowych.

Źródło: https://www.wipo.int/en/ipfactsandfigures/patents

Przykładem inwestycji pośredniej w chińskie spółki powiązane z rozwojem sztucznej inteligencji jest fundusz KraneShares CSI China Internet ETF (KWEB). Warto zauważyć, że inwestowanie w spółki z sektora internetowego w Chinach, wiąże się z ryzykiem walutowym, politycznym i regulacyjnym.

Źródło: Conotoxia MT5, KWEB, Daily

Światowa wojna o półprzewodniki

Rozwój technologii AI wymaga ogromnej mocy obliczeniowej, która jest zapewniana dzięki wykorzystaniu półprzewodników. Półprzewodniki są ważnymi komponentami w produkcji elektronicznych urządzeń i technologii, takich jak komputery, smartfony, układy elektroniczne czy nawet samochody. Ich znaczenie dla rozwoju technologii AI jest ogromne. Sektor półprzewodników od wielu lat dynamicznie się rozwija, co widać w rosnącej liczbie nowych zamówień, a to z kolei jest niezbędne do dalszego rozwój technologii AI.


Źródło: https://en.macromicro.me/collections/4345/mm-semiconductor/59247/global-semiconductor-billings-single-month

Fundusz iShares PHLX Semiconductor ETF (SOXX) umożliwia inwestorom udział w potencjalnym wzroście cen akcji firm z sektora półprzewodników ze Stanów Zjednoczonych. Warto jednak zauważyć, że ten sektor jest często uważany za cykliczny, co oznacza, że jego wydajność może być związana z cyklami koniunktury gospodarczej. Obecny spadek zamówień zdaje się być wynikiem spowolnienia gospodarczego, co w ostatnim czasie potwierdzają wskaźniki, takie jak PKB, spadająca inflacja oraz rosnące nastroje konsumenckie. Sugerują one zmianę etapu cyklu z okresu spowolnienia na okres ożywienia gospodarczego.

Źródło: Conotoxia MT5, SOXX, Daily

Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73.02% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

31 lip 2023 15:37

Bank Japonii nie zmienia poziomu stóp, ale zapowiada ...

26 lip 2023 9:23

Barbiehaimer: Sukces filmu „Oppenheimer" na rynku finansowym – jak zainwestować w branżę kinową?

25 lip 2023 11:08

Worldcoin – nowa era tożsamości cyfrowej czy utopia dla kryptowalut?

21 lip 2023 13:20

„Hej, jestem Barbie. Zostańmy przyjaciółkami na zawsze!

18 lip 2023 10:59

Wyścig dezinflacyjny: Kto będzie królem na rynku walutowym?

4 lip 2023 15:51

Czego możemy spodziewać się po danych o zatrudnieniu w Stanach Zjednoczonych? Najważniejsze wykresy oraz wpływ na rynek finansowy

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.