Na piątkowym posiedzeniu Banku Japonii podjęto decyzję o prowadzeniu bardziej elastycznej kontroli krzywej dochodowości. Bank utrzymuje bardzo luźną politykę monetarną i skupuje obligacje skarbowe, aby zachować rentowność 10-letnich obligacji skarbowych na poziomie ok. 0 proc. Istnieją znaczne niepewności dotyczące gospodarki i cen, ale Bank zdecydował się cierpliwie kontynuować politykę, adekwatnie reagując na zmieniające się warunki. Celem Banku jest osiągnięcie stabilnego celu inflacyjnego na poziomie 2 proc. w sposób zrównoważony, nie wykluczając dodatkowych działań łagodzących w przyszłości. Zastanówmy się zatem, jaki to będzie miało wpływ na jena japońskiego oraz japońskie aktywa?
Czego dowiedzieliśmy się na posiedzeniu?
Bank ustalił następujące wytyczne dotyczące kontroli krzywej dochodowości i zakupów aktywów:
Kontrola krzywej dochodowości:
- Stawka krótkoterminowych stóp procentowych wciąż wynosi minus 0,1 proc.
- Bank będzie nadal skupował japońskie obligacje skarbowe w ilościach niezbędnych, aby utrzymać rentowności 10-letnich obligacji na poziomie około 0 proc. Jednak tym razem pozostawia ich wycenę bardziej rynkowi.
Zakupy aktywów:
- Bank Japonii będzie skupował fundusze ETF i fundusze inwestycyjne w japońskie nieruchomości
- Bank będzie utrzymywał ilość komercyjnych papierów wartościowych na poziomie ok. 2 bilionów jenów. Zakupy obligacji korporacyjnych będą kontynuowane z tempem zbliżonym do tego przed pandemią COVID-19, co oznacza spadek tempa skupu obligacji.
Źródło: Tradingeconomics, Skup Japońskich Obligacji Skarbowych
Bezpośredni wpływ ograniczenia skupu obligacji skarbowych można już zauważyć w spadku cen tych obligacji, co prowadzi bezpośrednio do wzrostu ich rentowności. Obecnie rentowność 10-letnich obligacji Japonii wzrosła z 0,5 proc. do 0,6 proc., a istnieje możliwość dalszych wzrostów. Jest to najwyższy poziom od 9 lat.
Źródło: Stooq
Teoria mówi, że waluty z wyższymi stopami procentowymi lub szybszym tempem ich wzrostu mają tendencję do umacniania się. Brak decyzji ws. zmiany stóp procentowych doprowadził do dalszego osłabienia się jena, co można obecnie zaobserwować w notowaniach pary USD/JPY, która już rośnie o 0,8 proc. Niemniej jednak ten trend może zostać odwrócony, gdyż wzrost rentowności obligacji danego państwa zwiększa jego atrakcyjność inwestycyjną.
Źródło: Conotoxia MT5, USDJPY, Daily
Wydawałoby się, że dodatkową presję na Bank Japonii wciąż wywiera inflacja CPI wynosząca 3,3 proc. Po raz pierwszy od 8 lat inflacja w Japonii jest wyższa niż w USA. Trzeba jednak zaznaczyć, że inflacja w większości państw azjatyckich, w tym Japonii, ma inne podłoże. Inflacja na Zachodzie jest spowodowana głównie znacznym wzrostem dodruku pieniądza, na co wskazuje pomiar agregatem M2. W przypadku Japonii wzrost ilości pieniądza tylko nieznacznie odbiegał od wieloletniej tendencji. Problem z inflacją zdaje się tu wynikać bardziej z charakterystyki importowej gospodarki, co w przypadku osłabienia jena prowadzi do naturalnego wzrostu cen produktów importowanych. Powoduje to, że coraz mocniej Bank Japonii może być zmuszony do ratowania wartości swojej waluty. Czy takie kroki zobaczymy już na następnym posiedzeniu?
Źródło: Tradingeconomics, Stany Zjednoczone agregat M2
Źródło: Tradingeconomics, Japonia agregat M2
Mimo zapowiedzi osłabienia skupu obligacji, zwłaszcza tych korporacyjnych, stopa procentowa pozostała wciąż na poziomie minus 0,1 proc. Co jak najbardziej oznacza kontynuację sielanki bardzoJednak c taniego kredytu i może być pozytywnie odbierane dla rynku akcji przynajmniej do następnego posiedzenia, które odbędzie się 21 września.
Źródło: Conotoxia MT5, JP225, Daily
Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73.02% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.