Według danych World Gold Council Polska w pierwszym półroczu 2023 roku zajęła trzecie miejsce pod względem ilości nabytego złota – zakupiła łącznie 48,41 ton. Na czele zestawienia znajdują się Chiny, które nabyły 102,95 ton złota, a na drugim miejscu plasuje się Singapur z wynikiem 71,62 ton. W drugim kwartale tego roku tempo zakupów złota przez Polskę przewyższyło nawet chińskie zakupy, osiągając 48,41 ton (w porównaniu do 45,1 ton nabytych przez Chiny). Z najnowszych danych za lipiec wynika, że Polska zwiększyła swoje zasoby o około 22 tony złota. Niemal połowa z tej ilości jest przechowywana w skarbcach Polskiego Banku Centralnego, a pozostała część znajduje się w Banku Anglii w Londynie.
Gdzie jest przechowywane polskie złoto?
Praktycznie całe złoto posiadane przez Narodowy Bank Polski zostało nabyte w kilku transzach od 2019 roku. Po ostatnim zakupie złoto stanowi obecnie 10% całkowitych rezerw NBP. Wydaje się, że obecne zakupy są realizacją zapowiedzi prezesa Adama Glapińskiego, który na początku swojej kadencji, po pierwszych zakupach, zapowiadał pozyskanie kolejnych 100 ton do końca 2022 roku. Obecnie jesteśmy już niemal w połowie tej drogi, co sugeruje, że w najbliższych miesiącach możemy spodziewać się kolejnych zakupów tego surowca.
Źródło: NBP
Dlaczego Polska kupuje złoto?
Główną motywacją Narodowego Banku Polskiego do zakupu złota jest zwiększenie stabilności polskiego systemu finansowego oraz wzmocnienie zaufania inwestorów zagranicznych. To ostatnie zostało wyraźnie nadszarpnięte przez wysoką inflację (w szczytowym momencie 18,4%) oraz gwałtowne osłabienie polskiej waluty (złotego), która w ostatnich miesiącach zaczęła odrabiać straty. Dodatkowym powodem jest wzrost bezpieczeństwa narodowego. Polska jest jednym z największych dostawców broni na Ukrainę, co znajduje odzwierciedlenie w zwiększonych napięciach między Polską a Rosją i Białorusią, z którymi graniczy. Jak to ujął Glapiński: "Wbrew temu, co niektórzy mówili w czasie tej wojny, tego kryzysu, okazało się, że agencje ratingowe i świat bardzo mocno biorą pod uwagę rezerwy złota, bo one są tak bezpieczne, elastyczne, łatwe w użyciu. Wiąże się z tym szacunek dla nas i naszej pozycji, zaufanie".
Źródło: Conotoxia MT5, USDPLN, Daily
Kto jeszcze skupuje złoto w Europie?
Praktycznie jedynymi nabywcami złota w Europie poza Polską były Czechy, które w pierwszym półroczu zakupiły 7,6 ton tego surowca. Co ciekawe, najwięcej złota sprzedały pańtwa: Rosja (3,11 tony), Niemcy (2,49 tony) oraz Grecja (1,93 tony). Pozostałe banki centralne praktycznie nie zmieniły swoich stanów posiadania złota.
Źródło: Conotoxia MT5, XAUUSD, Daily
Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73.02% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.