Rosyjska waluta ponownie osiągnęła historycznie słaby poziom, drugi raz od wybuchu wojny w Ukrainie przekraczając barierę 100 rubli za dolara. Obecne spadki zdają się być spowodowane głównie przez dwa czynniki: ceną ropy Urals, która podskoczyła powyżej poziomu 70 USD za baryłkę, oraz zmniejszającym się wydobyciem produktów ropopochodnych. Według analiz OPEC może ono w tym roku spaść o 5,9 proc. r/r. Bank Centralny Rosji interweniuje, by wzmocnić notowania rubla. Zastanówmy się, jakie mogą być tego konsekwencje.
Spadek produkcji rosyjskiej ropy elementem planu OPEC+
Z najnowszego raportu kartelu OPEC dowiedzieliśmy się, że drugi i trzeci kwartał bieżącego roku mają być najtrudniejszym okresem dla producentów surowca w ciągu ostatnich lat. Największy kwartalny spadek produkcji ma wynieść 14,4 proc. rok do roku, ale do końca 2024 r. planowana jest odbudowa wydobycia na poziomie o 5,9 proc. niższym niż przed wybuchem wojny. To może być sygnał, że Moskwa dotrzymuje słowa w kwestii obiecanego zmniejszenia dostaw, współpracując jednocześnie Arabią Saudyjską jako liderem OPEC. Główni producenci ropy, włącznie z Rosją, już od listopada ograniczają dostawy, aby zapobiec spadkom cen.
Źródło: OPEC
Wydobycie surowców ropopochodnych ma szczególne znaczenie dla rosyjskiej gospodarki, stanowiąc aż 43 proc. eksportu. Spadek wartości rubla teoretycznie powinien mieć związek z rynkowymi cenami surowców energetycznych.
Co to może znaczyć dla rubla?
Mimo ostatniego umocnienia cen rosyjskiej ropy Urals powyżej poziomu 70 USD za baryłkę nie obserwujemy odzwierciedlenia tego we wzmocnieniu rubla. Może to być spowodowane tym, że rosyjskie firmy eksportowe nie wymieniają m.in. juanów czy indyjskich rupii, co utrzymuje stałą deprecjację rubla. Z tego właśnie powodu na ostatnim posiedzeniu Banku Centralnego Rosji zaobserwowaliśmy podwyżkę stóp procentowych wyższą od oczekiwań i sięgającą poziomu 12 proc. Pojawiają się także opinie, że rząd rosyjski może zmusić krajowych eksporterów do sprzedaży zagranicznych walut, co w połączeniu z działaniami banku centralnego oraz wzrostem cen ropy może rzeczywiście prowadzić do znacznego umocnienia rubla w krótkim terminie.
Źródło: Conotoxia MT5, XBRUSD, Daily
Źródło: Tradingview
Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73.02% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.