Spółki rozchwytywane przez superinwestorów. Raport 13F

24.08.2023 10:43|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

Z końcem każdego kwartału oczekujemy raportu 13F, który jest składany przez fundusze inwestycyjne w Stanach Zjednoczonych, pod warunkiem że kontrolują lub zarządzają aktywami o wartości co najmniej 100 milionów dolarów. Przyglądając się tym dokumentom, dowiedzmy się, jakie aktywa najczęściej kupowali czołowi graczy na rynku w II kw. br.

Czy superinwestorzy przewidują hossę?

Spośród 77 funduszy superinwestorów dokonano zakupu aż 964 różnych akcji i sprzedano aż 1047. Wydaje się zatem, że najwięksi inwestorzy nie tryskają optymizmem. Czy to oznacza, że ostatnie wzrosty indeksów nie miały większego znaczenia?

Źródło: Conotoxia MT5, US100, Daily

W czołowej piątce najbardziej rozchwytywanych spółek w funduszach superinwestorów znalazły się: Berkshire Hathaway A/B (stanowiące 3,7 proc. wszystkich portfeli), Alphabet A/B (Google) (3,6 proc.), Microsoft (2,7 proc.), Meta Platforms (Facebook) (2 proc.) oraz Amazon (1,8 proc.).

Analizując zgromadzone dane dotyczące preferencji superinwestorów, można dostrzec pewne zaskakujące trendy. Wydaje się, że sektor materiałowy cieszył się największym zainteresowaniem, zanotowawszy wzrost o 0,68 proc. wielkości portfeli superinwestorów. Niewiele gorzej wypadł sektor przemysłowy, zyskując o 0,42 proc. Co ciekawe, obserwuje się odwrotną sytuację w przypadku sektorów silnie związanych z technologią. Sektor technologiczny stracił 1,7 proc., natomiast sektor technologii informacyjnych spadł 1,16 proc., co jasno obrazuje pesymizm wśród inwestorów.

Źródło: https://www.dataroma.com/m/stats/stats.php?o=n

By określić, które spółki kupowano najczęściej, policzymy różnice w wielkości i liczby nabywców do wielkości i liczby sprzedawców. W ten sposób oddzielimy akcje spółek, które najczęściej były przedmiotem obrotu od tych, które rzeczywiście mogą mieć potencjał.

Największy popyt na Markel Group Inc. 

W II kw. br. aż pięciu superinwestorów kupiło akcje spółki Markel Corporation (MarkelCorp) o łącznej wartości 0,12 proc. wszystkich portfeli zarządzających. Co istotne, żaden z nich nie sprzedał akcji tej spółki. Markel Corporation to amerykańska firma specjalizująca się w sektorze ubezpieczeniowym i finansowym. Jej działalność obejmuje ubezpieczenia majątkowe, reasekurację oraz inwestycje. Spółka jest znana z oferowania spersonalizowanych rozwiązań ubezpieczeniowych dla klientów indywidualnych i korporacyjnych oraz zaangażowania w obszarze reasekuracji.

Źródło: Conotoxia MT5, MarkelCorp, Daily

Generac Holdings Inc.

Na drugim miejscu znalazła się, mogłoby się wydawać, niszowa spółka Generac Holdings Inc. (Generac), którą zakupiło aż 3 super inwestorów. Wśród nich znalazł się m.in. Michael Burry, który zasłynął trafną zapowiedzią kryzysu z 2008 r. Całkowite zakupy netto akcji Generac w II kw. wynosiły 0,1 proc. wszystkich portfeli zarządzających.

Generac to amerykańska firma specjalizująca się w dziedzinie produkcji i dostarczania rozwiązań związanych z energią. Jej główna działalność obejmuje projektowanie, produkcję i dystrybucję przenośnych i stacjonarnych generatorów prądotwórczych, które są wykorzystywane jako źródło zapasowego energii w przypadku awarii sieci energetycznej. Firma oferuje także systemy magazynowania energii i rozwiązania z zakresu zarządzania energią.

Źródło: Conotoxia MT5, Generac, Daily

Fidelity National Financial Inc.

Na trzecim miejscu znalazł się Fidelity National Financial Inc. (FIS), którą zakupiło trzech superinwestorów. Całkowite zakupy netto akcji Fidelity w II kw. stanowiły 0,08 proc. wszystkich portfeli zarządzających. 

Amerykańska firma Fidelity National Financial specjalizuje się w dziedzinie usług związanych z nieruchomościami i finansami. Jej główna działalność obejmuje świadczenie usług tytułowych, ubezpieczeń nieruchomości oraz rozwiązań technologicznych dla branży nieruchomości. Firma działa w obszarze zapewniania bezpieczeństwa tytułów nieruchomości, usług hipotecznych i innych aspektów związanych z transakcjami nieruchomościowymi. Zdaje się, że ostatnie zakupy mogą wieścić pierwsze oznaki nowego ożywienia na rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych.

Źródło: Conotoxia MT5, FIS, Daily

Taiwan Semiconductor Manufacturing Company

Pierwsze miejsce poza podium należy do największego światowego producenta półprzewodników Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TaiwanSemic). Jego akcje kupiło siedmiu superinwestorów, a czterech sprzedało. Łączna wartość netto zakupionych pozycji wyniosła 0,076 proc. wszystkich portfeli zarządzających. 

Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, wiodący na świecie producent półprzewodników i układów scalonych, specjalizuje się w zaawansowanych procesach technologicznych, wytwarzając mikroprocesory, układy graficzne, układy pamięci oraz inne komponenty elektroniczne dla szerokiego spektrum branż, w tym telekomunikacji, elektroniki użytkowej, samochodowej oraz innych sektorów przemysłu. TSMC odgrywa kluczową rolę w rozwijaniu nowych technologii półprzewodnikowych i dostarczaniu zaawansowanych produktów dla globalnej branży elektronicznej.

Źródło: Conotoxia MT5, TaiwanSemic, Daily

Advanced Micro Devices (AMD)

Na piątym miejscu w zestawieniu spółek, których akcje cieszyły się największym zainteresowaniem, znalazł się Advanced Micro Devices (AMD). Trzech superinwestorów kupiło akcje tej spółki, a łączna wartość netto zakupionych pozycji wyniosła 0,07 proc. wszystkich portfeli zarządzających. 

Advanced Micro Devices, Inc. to firma zajmująca się produkcją mikroprocesorów, układów graficznych oraz innych komponentów związanych z technologią komputerową. Spółka konkuruje z firmą Intel w dziedzinie procesorów oraz dostarcza zaawansowane karty graficzne dla sektora gier i zastosowań profesjonalnych. AMD dostarcza także innowacyjne rozwiązania w dziedzinie obliczeń, sztucznej inteligencji i technologii przyszłości.

Źródło: Conotoxia MT5, AMD, Daily

 

Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73.02% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

23 sie 2023 9:26

Lista ważnych problemów chińskiej gospodarki

18 sie 2023 9:29

Słaby rubel z możliwością odbicia?

14 sie 2023 14:42

Ceny ropy na wzrostowym szlaku: oto, co pokazuje raport OPEC

10 sie 2023 14:38

Narodowy Bank Polski znacząco wzmacnia złote rezerwy – trendy zakupów złota w 2023

9 sie 2023 12:39

Ożywienie gospodarcze po danych o zatrudnieniu – perspektywy inwestycyjne

8 sie 2023 13:59

Stablecoin od PayPal – czy to dobry moment na inwestycję?

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.