Handel ropą naftową: Co mówią nam odczyty poziomu zapasów?

19.09.2023 12:54|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

Ropa naftowa podrożała aż o 33 proc. od swoich czerwcowych dołków. Analizując ten rynek, często natrafiamy na udostępniane przez EIA odczyty zmian w stanach zapasów surowca w Stanach Zjednoczonych. Powszechność wykorzystania tego wskaźnika ekonomicznego rodzi pytanie o jego wpływ na notowania ropy naftowej.

Co mówi nam odczyt o zmianach zapasów ropy naftowej?

Całkowite zapasy ropy naftowej i produktów ropopochodnych z wyłączeniem zapasów strategicznych (tzw. SPR) to termin, który odnosi się do ogólnej ilości ropy naftowej i produktów naftowych znajdujących się w magazynach w Stanach Zjednoczonych. Główne elementy tego wskaźnika obejmują:

  • Ilość ropy naftowej dostępnej w magazynach i zbiornikach, która nie jest częścią rezerw strategicznych (SPR). Rezerwa ta stanowi strategiczny zasób ropy naftowej utrzymywany przez rząd Stanów Zjednoczonych w celu reagowania na nagłe zakłócenia dostaw energii.
  • Oprócz ropy naftowej ten wskaźnik uwzględnia także ilość różnych produktów naftowych, takich jak benzyna, olej opałowy, diesel, skroplony gaz ziemny (LNG), które są dostępne w magazynach.

Odczyt ten jest publikowany w każdą środę i na pierwszy rzut oka wydaje się wpływać na notowania ropy naftowej, szczególnie WTI z Teksasu. Może się wydawać, że wzrost zapasów oznacza nadmiar dostaw na rynku, co może prowadzić do obniżenia cen ropy. Takie nadwyżki muszą być przechowywane w magazynach. Z kolei spadek zapasów może sugerować niedobór, co zwykle skutkuje wzrostem cen ropy naftowej, ale czy na pewno tak jest?

Źródło: https://www.eia.gov/dnav/pet/hist/LeafHandler.ashx?n=PET&s=WCESTUS1&f=W

Czy rzeczywiście zmiany zapasów ropy naftowej mówią coś o sytuacji na tym rynku?

Okazuje się, że po zbadaniu zależności między okresem zmiany do następnego tygodnia a ostatnim odczytem zmiany zapasów ropy otrzymujemy korelację wynoszącą -0,1. Możemy uznać ten wynik za efekt czystego błędu statystycznego. Być może to odczyt stanu zapasów jest bardziej uzależniony od zmiany ceny ropy niż odwrotnie? Jednak i w tym przypadku nie jesteśmy w stanie stwierdzić żadnej istotnej zależności, ponieważ korelacja wynosi zaledwie -0,03. Głębsza analiza pozwala nam zauważyć, że najwyższa zależność występuje w przypadku zmiany po upływie 5 dni od publikacji wyników, a korelacja wynosi -0,19. Taką sytuację słynny statystyk finansowy Nassim Taleb określa jako fooled by randomness” (oszukany przez losowość).

Źródło: Conotoxia MT5, XTIUSD, Daily

Czy odczyty wpływają na zwiększoną zmienność?

Jeśli analizujemy zmienność w celu odpowiedzi na pytanie, czy stwarza ona okazje dla spekulantów, to warto zauważyć, że zmienność, mierzona jako średnie odchylenie dzienne od średniego wyniku (czyli odchylenie standardowe) wykazuje zdecydowanie większe wahania na początku tygodnia niż po środzie, kiedy to publikowane są dane (patrz tabela poniżej). Po publikacji danych rynek ropy naftowej zazwyczaj wykazuje tendencję do uspokojenia, co oznacza, że nie obserwujemy znacznego wzrostu zmienności w dniu publikacji tych danych. Możemy więc wnioskować, że w przypadku cen ropy naftowej te dane są bardziej ciekawostką dla inwestorów niż czynnikiem, który determinuje decyzje dotyczące zakupu lub sprzedaży tego surowca.

Zrozumienie danych i różnych wskaźników rynkowych jest kluczowe w procesie inwestowania. Dlatego nie powinniśmy pozwolić sobie wprowadzenie w błąd przez nagłówki lub brak zrozumienia danych. Rozumienie, które informacje są istotne w szumie informacyjnym, jest szczególnie ważne w trafnej interpretacji tego, co się dzieje na rynku.

Źródło: Conotoxia analiza własna

 

Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 73.02% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

5 wrz 2023 10:58

Wyniki spółek detalicznych: pozytywne zaskoczenie w drugim kwartale

1 wrz 2023 9:49

Taylor Swift: w królestwie biznesu i inwestycji

30 sie 2023 14:11

BRICS otwiera nową erę w finansach. Które waluty skorzystają z odwrotu od dolara?

24 sie 2023 10:43

Spółki rozchwytywane przez superinwestorów. Raport 13F

23 sie 2023 9:26

Lista ważnych problemów chińskiej gospodarki

18 sie 2023 9:29

Słaby rubel z możliwością odbicia?

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.