Jaki jest potencjał poszczególnych sektorów indeksu SPX?

15.11.2023 09:50|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

Jeśli przyjrzelibyśmy się prognozom analityków dostępnych na portalu Finviz, zauważylibyśmy, że przy obecnych wycenach nie możemy mówić o przewartościowaniu bądź  niedowartościowaniu indeksu S&P 500, o czym zresztą mieliśmy okazję już pisać. Postanowiliśmy jednak sięgnąć głębiej i przeanalizować wyceny na poziomie poszczególnych sektorów, takich jak technologiczny, finansowy, dóbr konsumpcyjnych, energetyczny czy usług komunikacyjnych.

Spis treści:

  1. Wartość sektora technologicznego (XLK)
  2. Wartość sektora konsumpcyjnego (XLY)
  3. Wartość sektora energetycznego (XLE)
  4. Wartość sektora finansowego (XLF)
  5. Wartość sektora usług komunikacyjnych (XLC)

Wartość sektora technologicznego (XLK)

Prognozowana na najbliższe 5 lat średnioroczna stopa wzrostu zysków akcji indeksu S&P 500 (US500) wynosi 7,9 proc., przy stopie wypłaty zysków akcjonariuszom w postaci dywidendy i programów skupów akcji własnych na poziomie 79 proc. Przy tych założeniach wartość S&P 500 wynosiłaby ok. 4260, co jest w okolicach obecnych wartości tego indeksu.

Jeżeli jednak podzielimy go na poszczególne sektory, zauważymy, że niektóre znamionują oznaki przewartościowania, podczas gdy inne wykazują potencjał do wzrostu. Analizując prognozy analityków dotyczące przyszłych zysków, obecnie najbardziej przewartościowanym sektorem jest sektor technologiczny. Prognozy zakładają, że średnioroczna stopa wzrostu zysków wyniesie 14,4 proc., przy relatywnie wysokiej stopie reinwestycji zysków na poziomie 54,22 proc. (stopa wypłaty zysków 45,78 proc.). Istnieje wszakże istotny problem dla tego sektora związany z poziomem zadłużenia, mierzonego stosunkiem zadłużenia do kapitału własnego, który przekracza średnią i wynosi 1,86. To oznacza, że obecnie spółki technologiczne mają niemal dwa razy więcej długu niż kapitału własnego, co może istotnie zwiększać przyszłe ryzyko związane z prowadzoną działalnością. To z kolei może wpływać na wzrost przewidywanego kosztu kapitału z 8,7 proc. dla indeksu S&P 500 do 12,2 proc. (4,6 proc.+1,86*[8,7 proc.-4,6 proc.]) dla spółek technologicznych. W takim przypadku wartość funduszu Technology Select Sector SPDR Fund (XLK) wyniosłaby 28,24, czyli znacznie poniżej obecnych wartości. Może to oznaczać, że trudno oczekiwać, aby akcje spółek technologicznych generowały tak wysokie stopy zwrotu w najbliższych latach, jak miało to miejsce od 2008 r.

model wyceny funduszu XLK

Źródło: Conotoxia (analiza własna)

wykres notowań funduszu XLK

Źródło: Conotoxia MT5, XLK, Dzienny

Wartość sektora konsumpcyjnego (XLY)

Podobnie prezentuje się sytuacja w sektorze dóbr konsumpcyjnych. Jego cechą charakterystyczną są jedne z najwyższych wskaźniki zadłużenia przewyższające wartość kapitałów własnych na poziomie 2,29, co znacząco podnosi poziom kosztu kapitału do 14 proc. Przewidywana średnioroczna stopa wzrostu zysków dla akcji tego sektora wynosi 11 proc., przy jednym z najwyższych – aż 94,76 proc. – wskaźniku wypłaty zysków dla akcjonariuszy. Oznacza to, że mimo ożywienia w gospodarce akcje funduszu Consumer Discretionary Select Sector SPDR Fund (XLY) mogą borykać się ze zbyt niskim poziomem inwestycji oraz trudnościami związanymi z wysokim stopniem zadłużenia. 

model wyceny funduszu XLY

Źródło: Conotoxia (analiza własna)

wykres notowań funduszu XLY

Źródło: Conotoxia MT5, XLY, Dzienny

Wartość sektora energetycznego (XLE)

Według prognoz analityków pozytywnie prezentują się obecnie wartości spółek sektora energetycznego. Oczekiwana stopa wzrostu zysków wynosi tu 12,2 proc., przy wskaźniku wypłaty zysków na poziomie 52,22 proc. Te wartości w połączeniu ze stosunkowo niskim poziomem zadłużenia (stosunek długu do kapitałów własnych wynoszący 0,62)  mogą sugerować, że akcje z tego sektora mogą nadal oferować atrakcyjne stopy dywidendy dla swoich akcjonariuszy przy jednoczesnym utrzymaniu stopni wzrostu zysków zbliżonych do tych charakterystycznych dla spółek technologicznych. Przyjęte założenia wskazują, że wartość funduszu Energy Select Sector SPDR Fund (XLE) wynosi ok. 130 USD. Należy jednak mieć na uwadze, że wyniki spółek z tego sektora są silnie uzależnione od czynników zewnętrznych, czyli notowań cen surowców i energii na rynkach, które cechują się szczególnie wysoką nieprzewidywalnością.

Zaloguj się i wykorzystaj okazję!

model wyceny funduszu XLE

Źródło: Conotoxia (analiza własna)

wykres notowań funduszu XLE

Źródło: Conotoxia MT5, XLE, Dzienny

Wartość sektora finansowego (XLF)

Jeszcze na początku tego roku słyszeliśmy o bankructwach dużych banków w Stanach Zjednoczonych, takich jak np. Silicon Valley, co skutkowało znaczną przeceną tego sektora. Od tamtej pory sytuację załagodziły interwencje płynnościowe ze strony Fed. Analitycy prognozują, że średni wzrost zysków w tym sektorze może być jednym z wyższych, wynosząc średnio rocznie 11,7 proc. Średni poziom reinwestycji zysków akcji wynosi to 30,71 proc., przy względnie niskim stosunku długu do kapitałów własnych na poziomie 1,19. To sprawia, że koszt kapitału wynosiłby 9,5 proc., co sugeruje, że fundusz Financial Select Sector SPDR Fund (XLF) obecnie może wykazywać oznaki niedowartościowania na rynku. Zdaniem analityków oznacza to, że ma on potencjał do szybszego wzrostu niż indeks S&P 500.

model wyceny funduszu XLF

Źródło: Conotoxia (analiza własna)

wykres notowań funduszu XLF

Źródło: Conotoxia MT5, XLF, Dzienny

Wartość sektora usług komunikacyjnych (XLC)

Sektor, który według analityków charakteryzuje się najwyższą oczekiwaną stopą wzrostu zysków, to usługi komunikacyjne, obejmujące gigantów, takich jak Meta (Facebook), Alphabet (Google) czy Netflix. Przewidywana średnioroczna stopa wzrostu wynosi 21,5 proc. W znacznej mierze wydaje się, że jest ona generowana przez najwyższy poziom inwestycji zysków na poziomie 85,38 proc. Dodatkowo spółki z tego sektora charakteryzują się podwyższonym stosunkiem zadłużenia do kapitału własnego wynoszącym 1,54. To z kolei podnosi oczekiwaną stopę zwrotu do poziomu 10,9 proc. Niemniej jednak pomimo takiego wysokiego potencjału wzrostu fundusz Communication Services Select Sector SPDR Fund (XLC) wykazuje oznaki przewartościowania, co sugeruje, że podobnie jak w przypadku sektora technologicznego akcje spółek z tego sektora mogą rosnąć wolniej niż od 2008 r.

model wyceny funduszu XLC

Źródło: Conotoxia (analiza własna)

 

Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.95% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

14 lis 2023 14:24

Cena ropy naftowej Brent i WTI spada, oddalając się od fundamentów. Rosnące oczekiwania niedoborów na rynku.

7 lis 2023 16:41

Jaka jest wartość indeksu SPX i Nasdaq 100?

30 paź 2023 13:38

Wpływ Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) na region i kursy walut: EUR/PLN, EUR/CZK oraz EUR/HUF

27 paź 2023 11:44

Sytuacja w Strefie Gazy. Jaki wpływ może mieć wojna w Izraelu na notowania ropy naftowej?

26 paź 2023 9:39

ETF na bitcoina blisko realizacji: jakie to niesie możliwości dla rynku kryptowalut?

25 paź 2023 10:36

Jak inwestować w obligacje, gdy rentowności są najwyższe od roku 2007?

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.