Sezon wynikowy za III kwartał bieżącego roku zdaje się być udany, przekraczając oczekiwania analityków o aż 79,5 proc. Ten wynik wydaje się być jednym z czynników, które wywołały wzrosty na giełdowych indeksach. Przykładowo, indeks S&P 500 wzrósł o imponujące 6,4 proc. w zaledwie jeden tydzień. Niemniej jednak, warto zastanowić się, czy nadal może być opłacalne inwestowanie w główne amerykańskie indeksy. W tym celu ocenimy je na podstawie dostępnych prognoz, bowiem jak mówi profesor Aswath Damodaran: "keep your eyes on the price" (ang. “patrz na cenę”) przed podjęciem decyzji inwestycyjnych.
Spis treści:
Jaka jest wartość indeksu SPX?
Aby odpowiedzieć na pytanie o wartość dowolnego aktywa, musimy zrozumieć pojęcie wartości, które obecnie posiada wiele różnych definicji. W finansach wartość jest określana jako obecna wartość przyszłych przepływów pieniężnych po uwzględnieniu ich dyskontowania na dziś. Przepływy pieniężne mogą być zdefiniowane jako bezpośrednie zyski, które inwestor otrzymuje z tytułu inwestycji, takie jak dywidendy czy programy odkupu akcji. Dyskonto zaś to stopa procentowa, która określa oczekiwany zwrot z inwestycji w kontekście ryzyka. Często jako punkt odniesienia dla dyskonta przyjmuje się rentowność 10-letnich obligacji skarbowych. Jeśli akcje generowałyby niższy zwrot niż inwestycja w obligacje, to nasuwa się pytanie: czy w ogóle ma sens w nie inwestować?
Źródło: Aswath Damodaran
Według danych Yardeni Research, obecnie stopa dywidendy dla indeksu S&P 500 wynosi 1,61 proc., a większość zysków dla inwestorów jest wypłacana w formie programów odkupu akcji (Buyback). Stopa odkupu akcji za ostatnie 12 miesięcy wynosi 2,19 proc. Dlatego też całkowity zwrot dla akcjonariuszy wynosi 3,73 proc. (1,61 proc. + 2,19 proc.). To stanowi aż 79,8 proc. zysków spółek z tego indeksu, co oznacza, że znaczna część jest wypłacana akcjonariuszom.
Źródło: Yardeni Research, Standard & Poor’s
Od 2008 roku średnioroczny wzrost indeksu S&P 500 wynosił 8,7 proc., co przyjmuje się jako stopę dyskonta. Analitycy Standard & Poor's przewidują, że średnioroczny wzrost zysków przez najbliższe 5 lat może wynieść 7,9 proc. W wyniku tego obliczenia, wartość indeksu S&P 500 wynosiłaby 4257,67, co jest w okolicach obecnej ceny indeksu. Mogłoby to oznaczać, że obecnie indeks S&P 500 nie jest ani przewartościowany, ani niedowartościowany.
Źródło: Conotoxia (analiza własna)
Źródło: Conotoxia MT5, US500, Daily
Jaka jest wartość indeksu Nasdaq 100?
Indeks Nasdaq 100 w znacznej mierze opiera się na technologii i charakteryzuje się wyższym poziomem reinwestycji zysków, głównie ze względu na większy potencjał zysków z reinwestycji. Stopa wypłaty zysków dla akcjonariuszy tego indeksu jest niższa niż w przypadku S&P 500 i wynosi 53,5 proc., przy rentowności dywidend na poziomie 0,65 proc. i rentowności programów odkupu akcji na poziomie 2,76 proc. Całkowity zwrot dla akcjonariuszy wynosi więc 3,41 proc. (0,65 proc. + 2,76 proc.).
Od 2008 roku indeks średniorocznie wzrastał o 10,9 proc., co przyjmuje się jako stopę dyskontową. Prognozowana ważona stopa wzrostu zysków przez analityków na najbliższe 5 lat wynosi 16,13 proc. W wyniku tych obliczeń, wartość indeksu Nasdaq 100 wynosiłaby 12291,06, co mogłoby oznaczać korektę o 19 proc. w porównaniu z obecną wartością. Wydaje się więc, że indeks Nasdaq 100 wykazuje oznaki przewartościowania, a jego potencjał wzrostu może być znacznie ograniczony w najbliższych latach.
Zaloguj się i wykorzystaj okazję!
Źródło: Conotoxia (analiza własna)
Źródło: Conotoxia MT5, US100, Daily
Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.95% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.