5 najmocniejszych trendów ostatniego tygodnia

21.11.2023 11:26|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

Jak głosi giełdowe przysłowie, „trend is your friend" (trend jest twoim przyjacielem). Wskazuje ono na to, że trendy na rynku mają tendencję do utrzymywania się zgodnie z tzw. strategią momentum. Dlatego przyjrzyjmy się pięciu najmocniejszym trendom zeszłego tygodnia na rynkach finansowych. Postaramy się zrozumieć przyczyny tych ruchów giełdowych, by zbadać możliwość ich kontynuacji.

Spis treści:

  1. SYNTHETIX (SNXUSD)
  2. ARK Innovation ETF (ARKK)
  3. Pallad (XDPUSD)
  4. Natgas (XNGUSD)
  5. S&P 500 (US500)

SYNTHETIX (SNXUSD)

Rosnące oczekiwania co do akceptacji pierwszego funduszu ETF na rzecz bitcoin spot zdają się wpływać na cały rynek kryptowalut. Najszybciej spośród nich rośnie ostatnio synthetix – o 36 proc. w ciągu ostatniego tygodnia. Głównym celem kryptowaluty synthetix jest umożliwienie użytkownikom inwestowania w różne aktywa – waluty, surowce czy akcje – poprzez stworzenie ich syntetycznych reprezentacji na blockchainie. Dlatego też podmioty korzystające z kryptowaluty to często instytucje finansowe, które świadczą za pośrednictwem jej takie usługi i których zwiększony napływ oczekuje się wraz z wdrożeniem ETF-u. Wzrosty doprowadziły do przebicia rocznego oporu na poziomie 3,38 USD.

wykres SNXUSD

Źródło: Conotoxia MT5, SNXUSD, Daily

ARK Innovation ETF (ARKK)

Coraz bardziej narasta presja na wcześniejsze obniżki stóp procentowych względem wcześniejszych oczekiwań. Otoczenie niskich stóp procentowych znacząco sprzyja spółkom nastawionym na rozwój ze względu na łatwiejszy dostęp do tanich środków. To mogło być powodem wzrostów notowań funduszu ARK Innovation ETF od słynnej Cathie Wood o 9,5 proc. Należy wspomnieć, że obecnie cena funduszu jest na kluczowym 2-letnim wsparciu, na poziomie 45 USD. 

wykres Ark innovation ETF

Źródło: Conotoxia MT5, ARKK, Daily

Pallad (XDPUSD)

Cena palladu wzrosła o 9,4 proc., przekraczając poziom 1000 USD, po niemal ciągłym spadku z poziomu 3000 USD w ciągu ostatniego roku. Według danych SFA Oxford metal ten jest głównie używany w przemyśle motoryzacyjnym (81,2 proc. popytu), przemyśle (16,3 proc.) oraz jubilerstwie (2,5 proc.). Metal zmaga się od pewnego czasu z brakiem wzrostu zapotrzebowania pomimo ciągłego wzrostu ilości pozyskiwanego palladu z recyklingu (wzrost o 4 proc. rok do roku), co doprowadziło do ogólnego spadku popytu o 2,1 proc. rok do roku.

Czy w związku z tym obecny wzrost to jedynie krótkotrwałe odbicie, czy też trend ten będzie kontynuowany?

wykres cen Palladu

Źródło: Conotoxia MT5, XPDUSD, Daily

Natgas (XNGUSD)

Kolejnym surowcem, który odnotował największy spadkowy trend w minionym tygodniu, jest gaz tracący na wartości 9,4 proc. Według danych S&P Global obecnie znajdujemy się w punkcie równowagi między produkcją a konsumpcją gazu. Najnowsza prognoza amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej (EIA) przewiduje średnią cenę tego surowca na poziomie 3,25 USD/mBTU w przyszłym roku. Należy jednak zauważyć, że sezon grzewczy jeszcze się w pełni nie rozpoczął, a ewentualne niedobory będą zależały od warunków pogodowych tej zimy.

wykres popyt i podaż gazu ziemnego

Źródło: S&P Global

wykres cena gazu ziemnego

Źródło: Conotoxia MT5, XNGUSD, Daily

S&P 500 (US500)

Miniony tydzień okazał się wyjątkowo korzystny dla ogólnego rynku akcji. Główny indeks S&P 500 zanotował wzrost o 2,52 proc.. Co interesujące, przewyższył nawet technologiczny indeks Nasdaq 100, który zakończył tydzień zyskiem na poziomie 2 proc. To już ponad 19 proc. wzrostu od początku roku na indeksie S&P 500. Dynamiczny rozwój rozpoczął się od wtorkowych danych dotyczących inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych, które okazały się niższe od oczekiwań. Obecnie brakuje jedynie 1,4 proc. do osiągnięcia historycznych szczytów na tym indeksie.

wykres indeks SPX

Źródło: Conotoxia MT5, US500, Daily

 

Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.95% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

16 lis 2023 14:57

Jak inwestowali najwięksi – Warren Buffett, Michael Burry czy Bill i Melinda Gates w III kwartale?

15 lis 2023 9:50

Jaki jest potencjał poszczególnych sektorów indeksu SPX?

14 lis 2023 14:24

Cena ropy naftowej Brent i WTI spada, oddalając się od fundamentów. Rosnące oczekiwania niedoborów na rynku.

7 lis 2023 16:41

Jaka jest wartość indeksu SPX i Nasdaq 100?

30 paź 2023 13:38

Wpływ Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) na region i kursy walut: EUR/PLN, EUR/CZK oraz EUR/HUF

27 paź 2023 11:44

Sytuacja w Strefie Gazy. Jaki wpływ może mieć wojna w Izraelu na notowania ropy naftowej?

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.