Jak głosi giełdowe przysłowie, „trend is your friend" (trend jest twoim przyjacielem). Wskazuje ono na to, że trendy na rynku mają tendencję do utrzymywania się zgodnie z tzw. strategią momentum. Dlatego przyjrzyjmy się trzem najmocniejszym trendom zeszłego tygodnia na rynkach finansowych. Postaramy się zrozumieć przyczyny tych ruchów giełdowych, by zbadać możliwość ich kontynuacji.
Spis treści:
Srebro (XAGUSD)
Przebicie poziomu 2000 USD w cenie złota mogło wywołać rajd ceny srebra. W ub. Tygodniu wzrosła ona o 5,2 proc. Oba kruszce wykazują długoterminowy wysoki poziom zależności względem siebie. Według danych The Silver Institute popyt na srebro w 2023 r. spadł o 6 proc. względem zeszłego roku, a podaż w tym czasie wzrosła o 2 proc. Cena uncji metalu znajduje się obecnie przed kluczowym oporem na poziomie 25 USD.
Źródło: Conotoxia MT5, XAGUSD, Daily
NATGAS (XNGUSD)
Okazuje się, że tegoroczna zima może być cieplejsza, niż się wcześniej spodziewano, co wywołuje obecnie kontynuację wyprzedaży notowań gazu ziemnego, którego cena w zeszłym tygodniu spadła o 6,1 proc., stając przed wcześniej ciężkim do przebicia poziomem 2,8 USD.
Źródło: Conotoxia MT5, XNGUSD, Daily
Według danych S&P Global obecnie znajdujemy się w punkcie równowagi między produkcją a konsumpcją gazu. Najnowsza prognoza amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej (EIA) przewiduje średnią cenę tego surowca na poziomie 3,25 USD/mBTU w przyszłym roku.
Źródło: S&P Global
Ropa naftowa (XTIUSD)
Notowania ropy naftowej nadal spadają, tym razem o kolejne 3,7 proc. w ciągu minionego tygodnia, co oznacza już 21 proc. ubytku od tegorocznych szczytów. Mimo że raporty OPEC dotyczące danych popytu i wydobycia wskazują na narastające niedobory tego surowca, spadki cen trwają. Już w najbliższy czwartek (30.11) odbędzie się spotkanie OPEC+, czyli największego kartelu zajmującego się ropą naftową (odpowiedzialnego za aż 32,6 proc. światowego wydobycia). Podczas tego spotkania może zapaść decyzja o dalszym ograniczeniu wydobycia, co może stanowić istotny czynnik odwracający spadkowy trend cen tego surowca.
Źródło: Conotoxia MT5, XTIUSD, Daily
Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72.95% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.