Jak decyzja ws. stóp procentowych wpłynie na kurs EUR/USD i SPX? Na co zwracać uwagę przed posiedzeniem FOMC?

31.01.2024 16:08|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

Już dziś poznamy nową decyzję dotyczącą stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Będzie to pierwsze posiedzenie w tym roku i może okazać się kluczowe dla rynków w całym I kw. br. Kolejne posiedzenie FOMC odbędzie się dopiero pod koniec marca. Zastanówmy się zatem, jakie czynniki historycznie wpływały na decyzje FOMC, jaka jest obecna sytuacja gospodarcza oraz jak rynki oceniają nadchodzące posiedzenia, aby zrozumieć, czego możemy się spodziewać na dzisiejszym spotkaniu.

Spis treści:

  1. Jakie czynniki historycznie najmocniej wpływały na decyzje FOMC?
  2. Jak prezentuje się obecna sytuacja gospodarcza USA?
  3. Jak rynki wyceniają najbliższe posiedzenia FOMC?
  4. Jaki wpływ dzisiejsze spotkanie może mieć na kurs USD i SPX?

Jakie czynniki historycznie najmocniej wpływały na decyzje FOMC?

Jak możemy przeczytać w statucie Fedu, jego głównym celem jest utrzymanie stabilności cen, czyli inflacji na poziomie ok. 2 proc., oraz wsparcie gospodarki poprzez promowanie pełnego zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych. Aby osiągnąć te cele, Fed stosuje różne narzędzia polityki pieniężnej, które wpływają na popyt i podaż sald, głównie banków, utrzymywanych w Rezerwie Federalnej. Najpopularniejszym z nich są  ostatnio znacząco wykorzystywane stopy procentowe.

Jakie czynniki miały największy wpływ na decyzje dotyczące stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych? Analiza długoterminowych korelacji między stopami procentowymi a wymienionymi czynnikami pokazuje, że największy wpływ na decyzje dotyczące zmian stóp procentowych historycznie miała inflacja, charakteryzująca się korelacją na poziomie 0,66. Na drugim miejscu znajduje się odczyt PKB, z korelacją wynoszącą 0,51. Warto też uwzględnić stopę bezrobocia, którą charakteryzuje korelacja wynosząca 0,09. Ta zależność jest zauważalna głównie w okresach kryzysów gospodarczych. Należy jednak podkreślić, że interpretacja tych czynników jako oddzielnych elementów wymaga ostrożności, ponieważ wykazują one wysokie wzajemne powiązania. Na przykład, prawie zawsze ujemne odczyty PKB negatywnie wpływają na rynek pracy.

wykres porównanie wskaźników

Źródło: Fred

Jak prezentuje się obecna sytuacja gospodarcza USA?

Z grudniowego posiedzenia FOMC wynikało, że dane ekonomiczne wskazywały na spowolnienie wzrostu gospodarczego USA przy utrzymaniu się silnego rynku pracy i malejącej inflacji. Wzrost zatrudnienia zwolnił, a wskaźniki inflacji spadały. Rynek finansowy reagował, przewidując łagodniejszą politykę pieniężną. Oczekiwania co do obniżki stóp procentowych spadły, ale polityka monetarna pozostawała restrykcyjna, z sygnałami łagodzenia. FOMC utrzymał stopy procentowe i kontynuował redukcję bilansu Fed, zwracając uwagę na ryzyka inflacji i spowolnienia.

Prognozy ekonomiczne przewidywały spowolnienie wzrostu PKB oraz spadek inflacji PCE do poziomu 2 proc. w 2026 r. Tempo wzrostu gospodarczego zwolniło, ale zatrudnienie pozostało silne. Polityka pieniężna pozostała restrykcyjna z dalszym ograniczaniem bilansu Fed, przy umiarkowanym ryzyku inflacji i zatrudnienia oraz niepewności co do perspektyw gospodarczych.

Od grudniowego posiedzenia dowiedzieliśmy się o dwóch odczytach inflacji. Inflacja CPI okazała się delikatnie wyższa od prognoz, podczas gdy inflacja PCE była niższa od oczekiwań. Ponadto wstępny odczyt tempa PKB wykazał wzrost na poziomie 3,3 proc., przewyższając oczekiwania, które wynosiły 2 proc. Bilans Fedu wciąż nieustannie topnieje, spadając już o 13 proc. rok do roku.

wykres zmiana bilansu Fed

Źródło: Fred

Jak rynki wyceniają najbliższe posiedzenia FOMC?

Według narzędzia CME FedWatch, które oblicza prawdopodobieństwo przyszłych stóp procentowych na podstawie wyceny kontraktów terminowych, obserwujemy, że istnieje 97,9-procentowe prawdopodobieństwo utrzymania stóp procentowych na obecnym posiedzeniu. Wynika z niego również, że istnieje 87-proc. prawdopodobieństwo najbliższej obniżki, która może nastąpić już w maju, a do końca br. stopy mogą spaść nawet o 1,5 pkt proc. Stąd obecnie rynek nie wycenia, czy nastąpią obniżki stóp procentowych, ale raczej, kiedy to się stanie.

tabela prawdopodobieństw stóp procentowych

Źródło: CME Group, FedWatch

Jaki wpływ dzisiejsze spotkanie może mieć na kurs USD i SPX?

Wydaje się, że członkowie FOMC uważają, że poziom konsumpcji jest nadal wystarczająco silny, aby jeszcze w marcu nie rozpoczynać obniżek stóp procentowych. W czwartym kwartale gospodarka USA wzrosła o 3,3 proc. w ujęciu zannualizowanym, co wyraźnie przewyższało oczekiwania rynkowe. Konsumpcja prywatna wzrosła o 2,8 proc., niemal wyrównując wyniki z poprzedniego kwartału. Szczegóły danych nie wskazują na rosnące ryzyko recesji, ale z każdym miesiącem rośnie prawdopodobieństwo, że wzrost gospodarczy zostanie spowolniony z powodu wyczerpywania się oszczędności zgromadzonych podczas pandemii oraz pełnego wpływu cyklu podwyżek stóp procentowych. Z tego powodu bardziej realnym terminem rozpoczęcia luzowania wydaje się majowe posiedzenie. Natomiast Europejski Bank Centralny (EBC) może zacząć redukcję dopiero w lecie. Realizacja takiego scenariusza doprowadziłby do wzrostu kursu EUR/USD. Problemy z kontynuacją wzrostu wartości dolara amerykańskiego potwierdzają negatywne perspektywy USD, w których obecny wzrost powinien mieć charakter jedynie korekty w trendzie spadkowym.

wykres EURUSD

Źródło: Conotoxia MT5, EURUSD, Daily

Wzrost oczekiwań na obniżkę stóp procentowych w najbliższej przyszłości może również wpłynąć na rynek akcji poprzez spadające koszty kredytów, co z kolei może korzystnie oddziaływać na wartość akcji. Dlatego wydaje się, że ważniejsza niż sama decyzja w sprawie stóp procentowych będzie konferencja prezesa Jerome'a Powella. Wypowiedzi szefa Fed, zwłaszcza jeśli zapowie szybsze obniżki stóp procentowych, mogą kształtować narrację na cały obecny kwartał. W takim scenariuszu jest wysokie prawdopodobieństwo, że wpłynie to pozytywnie na cenę indeksu S&P 500.

wykres US500

Źródło: Conotoxia MT5, US500, Daily

 

Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

29 sty 2024 14:17

Wpływ Księżyca na inwestycje w SPX, złoto i EUR/USD: mit czy faktyczny trend?

24 sty 2024 14:29

Czy warto inwestować w akcje po przebiciu historycznych szczytów (ATH) na indeksach SPX, Nasdaq 100 i DAX 40?

22 sty 2024 13:38

Czy akcje Tesli to dobra inwestycja? Jak duży sukces wycenia rynek?

17 sty 2024 14:07

Gdzie płynie kapitał inwestycyjny? Analiza przepływu funduszy ETF

12 sty 2024 15:24

Czy cena miedzi wzrośnie? Co kieruje ceną miedzi na rynkach?

10 sty 2024 14:44

Demokratyzacja rynku: Jak ETF na bitcoina zmienia grę finansową

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.