Wpływ Księżyca na inwestycje w SPX, złoto i EUR/USD: mit czy faktyczny trend?

29.01.2024 14:17|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

W obliczu wszechobecnego postępu technologicznego i analizy danych niektórzy inwestorzy zaczynają szukać odpowiedzi na pytania dotyczące rynków finansowych w naturze. Jednym z takich zagadnień, które od wieków intryguje zarówno inwestorów, jak i obserwatorów rynku, jest wpływ cyklu księżycowego na zwroty z akcji (Lunar cycle effects in stock return), zaproponowany przez dwóch profesorów z Uniwersytetu Michigan. Teoria ta zakłada, że przez tysiące lat ludzie wierzyli, iż cykle Księżyca mają wpływ na ludzkie zachowanie, zwłaszcza podczas pełni, zwiększając ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych, przemocy i innych odstępstw. To zjawisko nie mogło nie wpłynąć na rynki finansowe i inwestorów. Postarajmy się podejść do tej kwestii w sposób analityczny i zbadać efekty zjawiska na najważniejszych rynkach.

Spis treści:

  1. Czym jest wpływ cyklu księżycowego na zwroty z akcji?
  2. Czy w trakcie pełni Księżyca zauważamy zwiększoną zmienność na SPX, złocie i EUR/USD?
  3. Czy inwestowanie w trakcie pełni Księżyca w SPX, złoto i EUR/USD jest sensowne?
  4. Wnioski

Czym jest wpływ cyklu księżycowego na zwroty z akcji?

Przez wieki ludzie wierzyli, że cykle Księżyca wpływają na ludzkie zachowanie, osiągając szczyt podczas pełni, co miałoby zwiększać skłonność do zaburzeń psychicznych i przemocy. Te przekonania sięgają starożytnej Grecji i Rzymu, przetaczają się też przez średniowiecze, aż do współczesności. Księżyc i jego cykle od dawna uważane są za istotne w religijnych ceremoniach i kalendarzach.

Badania nad wpływem cyklu księżycowego na zachowanie ludzkie są rozległe, a niektóre z nich sugerują istnienie korelacji między fazami Księżyca a nietypowym zachowaniem. Niemniej jednak dogłębne analizy naukowe podważają te przekonania, argumentując, że efekty cyklu księżycowego są mało istotne lub praktycznie nieistniejące.

Badania dotyczące wpływu cyklu księżycowego na inwestycje i zwroty z akcji stały się przedmiotem zainteresowania, ponieważ istnieje powszechne przekonanie, że nietypowe zachowanie osiąga szczyt bądź zwiększoną zmienność w okresie pełni Księżyca. Jednakże na rynkach finansowych przekonania inwestorów często przekładają się na notowania instrumentów finansowych. Dlatego też niezależnie od tego, czy pełnia Księżyca ma wpływ na nasze emocje, czy nie, zbadajmy to zjawisko na rynkach finansowych.

Czy w trakcie pełni Księżyca zauważamy zwiększoną zmienność na SPX, złocie i EUR/USD?

Aby zbadać, czy w czasie pełni Księżyca zauważamy zwiększoną zmienność na rynkach finansowych, zmierzymy ją dla trzech popularnych instrumentów: EUR/USD, indeksu S&P 500 oraz złota w porównaniu do sesji bez pełni od 2000 r.

Efekt cyklu księżycowego a zmienność

Źródło: Conotoxia analiza własna

Jak widać, średnia dzienna zmienność praktycznie nie różni się dla dni w trakcie pełni od dni bez pełni. Stąd trudno jest wysnuć wniosek o zwiększonej zmienności w trakcie pełni. Czy jednak pełnia Księżyca miała wpływ na stopy zwrotu z aktywów?

Czy inwestowanie w trakcie pełni Księżyca w SPX, złoto i EUR/USD jest sensowne?

Pełnie występują średnio co 30 dni kalendarzowych. Dlatego w celu zbadania efektu cyklu księżycowego na stopy zwrotów poszczególnych klas aktywów najpierw zbadajmy, jaki procent inwestycji po okresie 3 i 15 dni zakończył się zyskiem.

Skuteczność Efektu cyklu księżycowego

Źródło: Conotoxia analiza własna

Niezależnie od okresu i klasy aktywów skuteczność wydaje się podobna, czy zainwestowalibyśmy w trakcie pełni, czy w innym okresie. Złoto wydaje się wykazywać korzyść na rzecz teorii cyklu księżycowego w okresie 15 dni od wystąpienia pełni. Jednak różnica ta jest na tyle mała, że można ją uznać za błąd statystyczny.

W przypadku średnich stóp zwrotów dla tych dwóch okresów przedstawiają się one następująco.

Stopa zwrotu Efektu cyklu księżycowego 3 dni

Źródło: Conotoxia analiza własna

Stopy zwrotu na 3 dni po wystąpieniu pełni, mimo że okazały się wyższe dla złota i EUR/USD, można nazwać różnicami marginalnymi. Średnia stopa zwrotu wahała się między 0,02 a 0,17 proc. W przypadku indeksu S&P 500 średnia stopa zwrotu nie wykazała żadnej różnicy, czy kupiliśmy ten indeks w trakcie pełni, czy nie.

Stopa zwrotu Efektu cyklu księżycowego 15 dni

Źródło: Conotoxia analiza własna

Po wydłużeniu tego okresu różnice pokazują delikatną przewagę efektu cyklu Księżyca dla EUR/USD i złota. Jednakże również w tym przypadku średnie zwroty wahały się między 0,02 a 0,65 proc. dla wszystkich klas aktywów. Ciężko jednak nazwać strategię, która w najlepszym przypadku przynosi średni zwrot mniejszy niż 0,2 proc. ponad zwyczajny okres, za przełomową. Takie odchylenie również zdaje się być związane z pewnego rodzaju błędem statystycznym.

Wnioski

Nieważne, z jakiej perspektywy badamy – czy to zmienność, stopy zwrotu czy skuteczność – nie znajdujemy jednoznacznych dowodów na istnienie efektu cyklu księżycowego na rynkach finansowych. Pomimo długotrwałych przekonań o wpływie faz Księżyca na ludzkie zachowanie, dane nie potwierdzają jednoznacznie istnienia tego efektu.

Średnia dzienna zmienność na rynkach finansowych, w tym dla EUR/USD, indeksu S&P 500 i złota, praktycznie nie różni się w czasie pełni od dni bez pełni. Brak znaczących różnic wskazuje na stabilność zmienności w trakcie pełni księżyca.

Analiza stóp zwrotu dla różnych okresów po wystąpieniu pełni sugeruje, że różnice te są marginalne i nie mają istotnego wpływu na decyzje inwestycyjne. Nawet jeśli stopy zwrotu dla złota i EUR/USD są nieznacznie wyższe po pełni, różnice te są minimalne i mogą być uznane za błąd statystyczny. Dlatego raczej tego typu metodę należy potraktować bardziej z uśmiechem na twarzy niż jako sztywną strategię inwestycyjną.

 

Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

24 Jan 2024 14:29

Czy warto inwestować w akcje po przebiciu historycznych szczytów (ATH) na indeksach SPX, Nasdaq 100 i DAX 40?

22 Jan 2024 13:38

Czy akcje Tesli to dobra inwestycja? Jak duży sukces wycenia rynek?

17 Jan 2024 14:07

Gdzie płynie kapitał inwestycyjny? Analiza przepływu funduszy ETF

12 Jan 2024 15:24

Czy cena miedzi wzrośnie? Co kieruje ceną miedzi na rynkach?

10 Jan 2024 14:44

Demokratyzacja rynku: Jak ETF na bitcoina zmienia grę finansową

9 Jan 2024 12:43

Czy AI od Nvidii to dobra inwestycja? Jak duży sukces wycenia rynek?

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.