Rewolucja AI napędza boom na półprzewodniki. Czy to już szczyt, czy dopiero początek nowego wzrostu?

13.02.2024 12:55|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

Będący w centrum uwagi rynków finansowych sektor półprzewodników odnotował oszałamiający wzrost o 83 proc. w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Mogło do tego dojść głównie dzięki dynamicznemu rozwojowi sztucznej inteligencji (AI). Ta technologia, która rewolucjonizuje niemal każdy aspekt naszego życia, zwiększa zapotrzebowanie na zaawansowane mikroprocesory i układy scalone, stawiając producentów półprzewodników w samym sercu technologicznej transformacji. W obliczu tego fenomenalnego wzrostu wielu inwestorów zastanawia się, czy sektor półprzewodników wciąż kryje w sobie potencjał na zyski, czy też najlepsze okazje już minęły. W tym artykule przyjrzymy się bieżącemu stanowi branży, jej kluczowym graczom oraz wyzwaniom i możliwościom, aby ocenić, czy inwestowanie w akcje sektora półprzewodników mogą się opłacać w najbliższych latach?

Spis treści:

  1. Sektor półprzewodników: Nvidia, Intel, TSMC czy AMD?
  2. Czy warto jeszcze inwestować w sektor półprzewodników?

Sektor półprzewodników: Nvidia, Intel, TSMC czy AMD?

Sektor półprzewodników, stanowiąc fundament nowoczesnej technologii, od dawna jest postrzegany jako wskaźnik przyszłych trendów technologicznych. Obecne od smartfonów po samochody mikroprocesory i układy scalone, centra danych i zaawansowane systemy komputerowe są niezbędne w naszym codziennym życiu. Z rosnącym zastosowaniem sztucznej inteligencji w różnych dziedzinach znaczenie półprzewodników stale się zwiększa, otwierając nowe możliwości dla innowacji i zysków.

Zgodnie z danymi World Semiconductor Trade Statistics w grudniu 2023 r. globalne zamówienia na półprzewodniki wzrosły o 19,1 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem, kończąc tym samym okres spowolnienia w branży. Od 2008 r. sektor ten wykazuje średnioroczny wzrost na poziomie 6,9 proc.

wykres zamówienia półprzewodnikówŹródło: Conotoxia analiza własna, Dane WSTS

Wśród producentów półprzewodników dominującą pozycję na rynku zajmuje tajwański TSMC, posiadając 59 proc. udziału, za nim plasuje się południowokoreański Samsung, z 13 proc. udziałem, a trzecie miejsce zajmuje UMC, również firma z Tajwanu, z 6 proc. udziału w rynku.

wykres udział w rynku półprzewodników

Źródło: CounterPoint Research

Istnieją też firmy, które przyjmują model biznesowy fabless", koncentrując się na projektowaniu półprzewodników bez zajmowania się ich produkcją. Przykładem może tu być Nvidia, która stanowi 38,6 proc. kapitalizacji całego sektora. Podobne role pełnią Broadcom i AMD, z udziałami odpowiednio 13 i 6 proc.

tabela cieplna kapitalizacja spółek półprzewodnikowych

Źródło: Finviz

Chociaż Nvidia jest najdroższą spółką w sektorze półprzewodników pod względem kapitalizacji, zajmuje dopiero trzecie miejsce pod względem wielkości sprzedaży, z 10,5 proc. udziałem w rynku. TSMC, będący producentem dla firm takich jak Nvidia, AMD czy Apple, mimo znacznie niższej kapitalizacji, wyprzedza Nvidię o 60 proc. pod względem wartości sprzedaży.

wykres udział w rynku półprzewodników

Źródło: Conotoxia analiza własna

Czy warto jeszcze inwestować w sektor półprzewodników?

Oprócz wyboru indywidualnych spółek z sektora półprzewodników do naszego portfela inwestycyjnego istnieje możliwość zainwestowania w cały sektor. Przykładem funduszu, który umożliwia taką inwestycję, jest iShares Semiconductor ETF (SOXX).

Zgodnie z zasadą profesora Aswatha Damodarana z Uniwersytetu Nowojorskiego, która głosi „zawsze zwracaj uwagę na cenę” (keep your eyes on the price), analiza prognoz przyszłych zysków dla spółek półprzewodnikowych może dostarczyć cennych wskazówek. Dane od profesora Damodarana wskazują, że średnia prognozowana stopa wzrostu zysków dla tych spółek na najbliższe 5 lat wynosi 12,71 proc., przy czym firmy te reinwestują średnio 51,1 proc. swoich zysków w sektor. To sugeruje, że obecna wartość wewnętrzna funduszu mogłaby się kształtować na poziomie ok. 555 USD, co jest o ok. 12 proc. niższe niż obecna cena funduszu SOXX. Jest to jeden z potencjalnych sygnałów przewartościowania sektora. Jeśli jednak spodziewamy się, że rozwój sektora będzie przebiegał szybciej, niż przewidują prognozy, to wciąż istnieje potencjał dla dalszego wzrostu wartości w tym sektorze.

tablea wycena SOXX na podstawie prognoz

Źródło: Conotoxia analiza własna

 

Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

2 Feb 2024 13:39

Indie przebijają kapitalizacją giełdę w Hongkongu! Czy warto inwestować w Indiach?

31 Jan 2024 16:08

Jak decyzja ws. stóp procentowych wpłynie na kurs EUR/USD i SPX? Na co zwracać uwagę przed posiedzeniem FOMC?

29 Jan 2024 14:17

Wpływ Księżyca na inwestycje w SPX, złoto i EUR/USD: mit czy faktyczny trend?

24 Jan 2024 14:29

Czy warto inwestować w akcje po przebiciu historycznych szczytów (ATH) na indeksach SPX, Nasdaq 100 i DAX 40?

22 Jan 2024 13:38

Czy akcje Tesli to dobra inwestycja? Jak duży sukces wycenia rynek?

17 Jan 2024 14:07

Gdzie płynie kapitał inwestycyjny? Analiza przepływu funduszy ETF

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.