Superinwestorzy masowo sprzedawali akcje w ostatnim kwartale. Wiemy, z których sektorów!

15.02.2024 13:15|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

Prawie wszyscy zarządzający aktywami o wartości przekraczającej 100 milionów dolarów złożyli już swoje raporty 13F za IV kw. 2023 r. Dowiedzieć możemy się z nich, co kupowali i sprzedawali najlepsi z najlepszych w ostatnim kwartale. Przeanalizujmy zatem, jakie akcje i sektory były na świeczniku takich inwestorów jak Warren Buffett czy Michael Burry.

Spis treści:

  1. Co kupowali i sprzedawali superinwestorzy?
  2. Jak inwestował Warren Buffett w IV kw. 2023 r.?
  3. Michael Burry całkowicie zmienia swoją strategię w IV kw. 2023 r.!
  4. Wnioski

Co kupowali i sprzedawali superinwestorzy?

W okresie rosnącej popularności tematyki rozwoju sztucznej inteligencji i przy wzroście indeksu technologicznego Nasdaq 100 o 10,8 proc. w ciągu trzech minionych miesięcy najlepsi inwestorzy masowo sprzedawali akcje, przede wszystkim z sektora technologicznego, co stanowiło 1,066 proc. ich całkowitego portfela. Analiza zakupów akcji netto (całkowite zakupy minus sprzedaż) z poszczególnych sektorów pokazuje, że w ostatnim kwartale 2023 r. superinwestorzy wyprzedawali akcje z niemal wszystkich sektorów, co łącznie stanowiło 2,9 proc. wartości wszystkich posiadanych aktywów. Wyprzedaż akcji spółek technologicznych wydaje się kontynuować trend zauważony już w III kw. 2023 r.

wykres sektory superinwestorzy

Źródło: Dataroma, zakupy netto w IV kw. 2023 r.

Pomimo ogólnego trendu wyprzedaży akcji spółek technologicznych najczęściej kupowaną firmą był Alphabet (Google), którego akcje nabyło aż ośmiu superinwestorów. Na drugim miejscu znalazł się Microsoft, a za nim Amazon i Visa.

Jak inwestował Warren Buffett w IV kw. 2023 r.?

Warren Buffett, znany ze swojego konserwatywnego podejścia do długoterminowego inwestowania, dokonał znaczących zmian w swoim portfelu. 

  • Najbardziej rzucała się w oczy sprzedaż 77 proc. udziałów w firmie HP Inc., producencie komputerów i drukarek, co stanowiło 0,7 proc. wartości całego portfela. 
  • Drugą co do wielkości transakcją był zakup akcji Chevron Corp., giganta branży paliwowej, który zwiększyła portfel o 0,68 proc. 
  • Na trzecim miejscu znajduje się korekta udziałów w Apple, największej pozycji w portfelu Buffetta, która wpłynęła na portfel funduszu o 0,55 proc.

tabela zmiany Buffett

Źródło: Dataroma

wykres Apple

Źródło: Conotoxia MT5, Apple, Daily

Michael Burry całkowicie zmienia swoją strategię w IV kw. 2023 r.!

Michael Burry, znany z przewidzenia kryzysu finansowego w 2008 r. i słynący z częstych zmian w swoim portfelu inwestycyjnym, dokonał kilku znaczących ruchów. Pod koniec III kw. Ub.r. Burry otworzył pozycje na spadek sektora półprzewodników. Za pomocą opcji postawił na spadki wartości funduszu iShares Semiconductor ETF (SOXX), co w tamtym momencie stanowiło 47,86 proc. wartości jego portfela, oraz zakupił opcje na spadek akcji Booking Holdings Inc., stanowiące 7,79 proc. wartości portfela. Jednak w ostatnim kwartale 2023 r. zamknął te pozycje na stracie. Zdaje się, że tym samym zmienił mocno swoje podejście, dokonując licznych nowych zakupów do swojego portfela i całkowitej sprzedaży aż 4 największych dotychczasowych pozycji. Burry całkowicie sprzedał akcje: 

  • globalnego producenta samochodów Stellantis N.V., który posiada takie marki jak Peugeot, Citroën, Fiat, Jeep czy Dodge, akcje te stanowiły aż 17,43 proc. wartości całego portfela akcji;
  • jednego z największych przewoźników armatorów tankowców na świecie, zajmującym się transportem ropy naftowej oraz produktów naftowych Euronav NV, o łącznej wartości 9,36 proc. całego portfela;
  • Hudson Pacific Properties, firmą inwestycyjną z sektora nieruchomości (REIT), która specjalizuje się w posiadaniu, zarządzaniu, rozwijaniu i nabywaniu nieruchomości biurowych i mediowych głównie na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych;
  • amerykańską firmą energetyczną, działającą głównie w sektorze wydobycia i produkcji ropy naftowej oraz gazu ziemnego Crescent Energy, o łącznej wielkości 5,76 proc. całego portfela.

Portfel Michaela Burry’ego zmienił się drastycznie względem tego co mogliśmy obserwować przez większość 2023 r., gdy wielokrotnie próbował on wyłapać odwrócenie trendu wzrostowego na szerokim rynku akcji. Wydaje się jednak, że po wielu miesiącach walki z hossą na rynku postanowił on pogodzić się z panującym trendem rynkowym, obstawiając spółki głównie z sektora dóbr konsumenckich (stanowiących łącznie 29,4 proc. portfela) takich jak chińskie Alibaba i JD.com czy amerykański Amazon.

tabela zmiana Burry

Źródło: Dataroma

Wnioski

Podczas analizy transakcji dokonanych przez superinwestorów w ostatnim kwartale należy uwzględnić, że wiele z tych inwestycji zostało zrealizowanych ponad dwa miesiące temu. Może to wpływać na aktualność obrazu sytuacji inwestycyjnej na rynku. Co interesujące, w okresie, gdy dominowały dyskusje o sukcesach i przełomach w dziedzinie sztucznej inteligencji, czołowi inwestorzy koncentrowali się na poszukiwaniu możliwości inwestycyjnych w innych obszarach.

 

Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.98% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

 

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

14 Feb 2024 13:39

OPEC podnosi prognozy wydobycia. Mimo to dane są zaskakujące!

13 Feb 2024 12:55

Rewolucja AI napędza boom na półprzewodniki. Czy to już szczyt, czy dopiero początek nowego wzrostu?

2 Feb 2024 13:39

Indie przebijają kapitalizacją giełdę w Hongkongu! Czy warto inwestować w Indiach?

31 Jan 2024 16:08

Jak decyzja ws. stóp procentowych wpłynie na kurs EUR/USD i SPX? Na co zwracać uwagę przed posiedzeniem FOMC?

29 Jan 2024 14:17

Wpływ Księżyca na inwestycje w SPX, złoto i EUR/USD: mit czy faktyczny trend?

24 Jan 2024 14:29

Czy warto inwestować w akcje po przebiciu historycznych szczytów (ATH) na indeksach SPX, Nasdaq 100 i DAX 40?

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.