TSMC na czele rewolucji półprzewodnikowej dzięki miliardowemu wsparciu z USA

10.04.2024 12:28|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

Administracja prezydenta Joe Bidena przeznaczyła 11,6 miliarda dolarów na wsparcie produkcji półprzewodników w USA. W ramach Ustawy o „CHIPS and Science Act” z 2022 r. tajwański gigant TSMC, obok firm takich jak Intel Corp. i Samsung Electronics Co., otrzyma największe wsparcie w formie dotacji i pożyczek na budowę fabryk w Arizonie. Nowa fabryka TSMC będzie tworzyć najnowocześniejsze technologicznie półprzewodniki 2-nanometrowe, wykorzystywane w dużej mierze przy rozwoju sztucznej inteligencji. Te inwestycje są szczególnie istotne dla Stanów Zjednoczonych, ponieważ zapewniają utrzymanie konkurencyjności kraju na arenie międzynarodowej. W związku z tym pojawia się pytanie: czy inwestycja w Taiwan Semiconductor Manufacturing Company obecnie stanowi dobry wybór?

Spis treści:

  1. Czym się zajmuje TSMC?
  2. Sytuacja finansowa TSMC
  3. Ile warte są akcje TSMC?

Czym się zajmuje TSMC?

Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) jest liderem na światowym rynku niezależnych producentów kontraktowych półprzewodników. Specjalizuje się w wytwarzaniu układów scalonych dla czołowych globalnych firm technologicznych, w tym Apple, AMD, Nvidia i Qualcomm. TSMC świadczy usługi produkcyjne wykorzystujące najnowocześniejsze technologie, umożliwiając produkcję półprzewodników o minimalnych rozmiarach, dochodzących do 7 nanometrów i mniejszych. Te zaawansowane układy scalone są niezbędne do budowy najnowocześniejszych procesorów i kart graficznych, odgrywając kluczową rolę w rozwoju sztucznej inteligencji. TSMC jest jedną z kluczowych spółek w tym segmencie.

wykres sprzedaż chipów 7nm i mniejszych

Źródło: TSMC raport kwartalny

Firma ta pełni istotną rolę w światowym łańcuchu dostaw półprzewodników, wspierając działające według modelu „fabless” przedsiębiorstwa (np. Nvidia czy AMD), które specjalizują się w projektowaniu i sprzedaży m.in. kart graficznych. Dzięki temu, niezależnie od tego, która z firm odniesie sukces w obszarze sztucznej inteligencji, TSMC z dużym prawdopodobieństwem na tym skorzysta.

wykres przychody TSMC

Źródło: MacroMicro

Według danych serwisu Statista, TSMC obecnie posiada aż 61,2 proc. udziału w rynku producentów półprzewodników, sukcesywnie zwiększając swoją pozycję na przestrzeni ostatnich 5 lat. Na drugim miejscu plasuje się Samsung, który ma 11,3 proc. udziału w rynku, trzecie miejsce zajmuje amerykańska firma GlobalFoundries z 5,8 proc. udziałem w sprzedaży na tym rynku.

wykres udział w rynku TSMC

Źródło: Counterpoint

Sytuacja finansowa TSMC

Intel, jeden z głównych konkurentów TSMC, produkuje półprzewodniki używane w procesorach i kartach graficznych. Mimo rosnącej popularności sztucznej inteligencji Intel odnotował stratę w wysokości 482 milionów dolarów z działalności produkcyjnej chipów w 2023 r. Spowodowało to spadek wartości akcji, które zanotowały znaczące osłabienie pomimo ogólnej hossy spółek powiązanych z AI.

wykres Intel

Źródło: Conotoxia MT5, Intel, Weekly

W marcu TSMC odnotowało wzrost zysku netto o 34,3 proc. rok do roku, wychodząc tym samym z wielomiesięcznego spowolnienia. Średnioroczna stopa wzrostu zysków za ostatnie 15 lat wyniosła imponujące 13,4 proc.

wykres zamówienia półprzewodników

Źródło: MacroMicro

 

Marża zysku netto TSMC wciąż należy do najwyższych w historii firmy i osiąga poziom 40 proc., przy średniej branżowej na poziomie 14 proc., co świadczy o silnej pozycji konkurencyjnej TSMC. Wysoka marża jest rezultatem wzrostu udziału w sprzedaży chipów o rozmiarze 7 nm i mniejszych, które charakteryzują się znacznie wyższymi marżami. Rentowność kapitału własnego (ROE) firmy wynosi 28 proc., przy średniej branżowej wynoszącej 14,4 proc., co dowodzi, że TSMC wykorzystuje posiadany kapitał znacznie efektywniej niż konkurencja.

Przewaga TSMC wyraża się także w dużej zdolności do samofinansowania. Stosunek zadłużenia do kapitału własnego wynosi tylko 0,28. Firma nie napotyka problemów z płynnością finansową, co potwierdza wskaźnik szybkiej płynności na poziomie 2,13. Oznacza to, że przez co najmniej 2 lata TSMC mogłaby utrzymać się wyłącznie z najbardziej płynnych aktywów.

Podsumowując, mimo niedawnych spadków przychodów i zysku TSMC i cały rynek półprzewodników utrzymuje silną pozycję finansową dzięki wysokiej marży zysku netto, efektywnemu wykorzystaniu kapitału oraz zdolności do samofinansowania. Niski stosunek zadłużenia do kapitału własnego i wysoki wskaźnik szybkiej płynności podkreślają stabilność firmy. TSMC pozostaje liderem w produkcji zaawansowanych chipów, co zapewnia przewagę konkurencyjną na rynku półprzewodników.

Ile warte są akcje TSMC?

Aby ocenić, czy inwestycja w akcje TSMC jest opłacalna, kluczowe jest zrozumienie ich wartości. Jak podkreśla profesor Aswath Damodaran: keep your eyes on the price" (patrz na cenę) przed podjęciem decyzji inwestycyjnych.

Analizując dostępne dane, zauważamy ostrożne podejście analityków do przyszłości sektora półprzewodników. Według konsensusu oczekuje się, że zysk na akcję wzrośnie o 23,5 proc. w ciągu najbliższych 12 miesięcy, z prognozowanym średnim wzrostem na poziomie 4,3 proc. w ciągu najbliższych pięciu lat. Biorąc pod uwagę minimalne zadłużenie spółki, możemy założyć, że oczekiwana stopa zwrotu będzie równa długoterminowej średniej stopie zwrotu dla indeksu S&P 500, wynoszącej 8,9 proc. rocznie, która posłuży nam jako stopa dyskontowa. 

Mimo znacznych inwestycji spółka wypłaca dużą część wypracowanych zysków inwestorom, bo aż 83 proc. w postaci dywidend i skupu akcji własnych. To sugeruje, że obecna wartość akcji może wynosić 181 USD, co daje potencjał wzrostu na poziomie 24,4 proc. Do końca roku ich wartość wewnętrzna mogłaby oscylować w okolicach nawet 191,7 USD. To oznacza, że nawet przy przyjęciu konserwatywnych założeń akcje TSMC nadal mogą posiadać potencjał do wzrostu.

wycena TSMC

Źródło: Conotoxia analiza własna

 

Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71,48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

 

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

4 Apr 2024 14:53

Bitcoin i ethereum czy altcoiny: co wybrać?

29 Mar 2024 12:47

Jak decyzja BoJ wpłynie na kurs Nikkei 225 i USDJPY?

27 Mar 2024 13:46

Trump Media i Reddit na giełdzie: Początek nowej ery IPO?

12 Mar 2024 15:53

Halving bitcoina. Czy cena kryptowaluty przebije 100 tys. USD?

15 Feb 2024 13:15

Superinwestorzy masowo sprzedawali akcje w ostatnim kwartale. Wiemy, z których sektorów!

14 Feb 2024 13:39

OPEC podnosi prognozy wydobycia. Mimo to dane są zaskakujące!

71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71.48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.