Należące do Microsoft OpenAI zaprezentowało nowe funkcje ChatGPT i ogłosiło wiosenną aktualizację chata, wprowadzając model GPT-4o. Przyjrzyjmy się, jakie nowości zostały wprowadzone i jaki będą miały wpływ na rynek.
Spis treści:
Nowości w GPT-4o
Innowacje obejmują przetwarzanie mowy w czasie rzeczywistym, możliwość przerywania odpowiedzi chatbotowi oraz zmianę tembru głosu na mniej mechaniczny. Planowane jest także umożliwienie korzystania z chatbota bez konieczności logowania, choć data wdrożenia nie jest jeszcze znana.
Firma podkreśliła, że GPT-4 będzie dostępny dla wszystkich użytkowników, w tym korzystających z darmowej wersji, a subskrybenci ChatGPT Plus otrzymają większe limity pojemności. Program Gemini ma ułatwiać rozwiązywanie zadań z matematyki na podstawie zdjęć i naturalnych rozmów głosowych.
Czy to koniec nauki języków?
Opinię publiczną szczególnie zainteresowało przetwarzanie mowy w czasie rzeczywistym, umożliwiając np. płynne tłumaczenie tekstu na inny język, a także odczytywanie emocji mówiącego. Sprawiło to, że w zaledwie 4 sesje akcje platformy do nauki języków Duolingo spadły o 26 proc.
Źródło: Tradingview
OpenAI ogłosiło również partnerstwo z Apple. Oczekuje się, że ChatGPT będzie częścią oferty AI Apple w iOS 18, choć jego rola w codziennym użytkowaniu iPhone'ów jest jeszcze niejasna. Apple rozwija także własne projekty związane ze sztuczną inteligencją, które mogą mieć priorytet przed integracją z ChatGPT. Szczegóły poznamy na WWDC 10 czerwca. Mimo tych ogłoszeń, nie obserwujemy znaczących wzrostów cen akcji technologicznego giganta.
Źródło: Conotoxia MT5, Apple, Daily
Ta branża najbardziej zyskuje na rozwoju AI
Wydaje się, że GPT-4o jeszcze bardziej wzmocni funkcjonowanie takich dziedzin jak programowanie w czasie rzeczywistym, edukacja poprzez nowe funkcje nauki z AI, telemedycyna oraz obsługa klienta. Nasuwa się pytanie, która z firm jako pierwsza wdroży nowe funkcjonalności. Jednak obecnie największymi beneficjentami pod względem biznesowym nie są firmy oferujące rozwiązania AI, lecz producenci półprzewodników i kart graficznych, które są niezbędne do obsługi ogromnej mocy obliczeniowej potrzebnej do działania sztucznej inteligencji. Stąd zauważamy zwiększanie przychodów takich firm jak Nvidia, której sprzedaż wzrosła o 265 proc., oraz tajwańskiego giganta TSMC ze wzrostem o 60 proc. rok do roku. Fundusz iShares Semiconductor ETF, obejmujący akcje spółek z sektora półprzewodników, zyskał 107 proc. w ciągu ostatnich 12 miesięcy i wydaje się, że to właśnie one mogą być największym beneficjentem boomu na AI.
Źródło: SOXX, Daily
Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione. Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wyników.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71,48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.