Jak wykorzystać zmienność na rynkach? Analiza strategii małych kroków

06.05.2024 09:44|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

Jak maksymalizować skuteczność naszej strategii inwestycyjnej? Najprostszym sposobem jest umiejętność wykorzystania zmienności danego aktywa, co można osiągnąć np. poprzez ustawianie niskich poziomów zleceń Take Profit. Przyjrzyjmy się dokładniej, jaka jest zmienność danych aktywów, jak możemy ją wykorzystać oraz jaka byłaby skuteczność strategii „małych kroków”?

Spis treści:

  1. Jaka jest skuteczność strategii małych kroków?
  2. Jak często zamykają się pozycję w strategii małych kroków?
  3. Czy warto stosować strategię małych kroków?

Jaka jest skuteczność strategii małych kroków?

Jeśli przeanalizujemy najpopularniejsze aktywa wśród inwestorów Conotoxia Ltd. (Invest.Cinkciarz.pl), zobaczymy, że od 2020 roku najbardziej zmiennym z nich jest zdecydowanie bitcoin (ze zmiennością 62 proc. rocznie). Na drugim miejscu znajduje się ropa naftowa (54 proc. rocznie), a znacznie dalej plasuje się indeks Nasdaq 100 (26 proc.).

zmienność poszczególnych aktywów

Źródło: Conotoxia analiza własna

Przeanalizujmy, jak często od dowolnego punktu wejścia od 2020 roku cena przebijała poziomy 0,1 proc., 0,3 proc. i 0,5 proc. w ciągu następnych 24 godzin. Okazuje się, że wzrost o 0,1 proc. niezależnie od momentu wejścia umożliwiał osiągnięcie następujących skuteczności w ciągu 24 godzin:

  • Na bitcoinie: aż 97 proc.,
  • Na ropie: 96 proc.,
  • Na indeksie Nasdaq 100: 93 proc.,
  • Na indeksie DAX 40: 91 proc.,
  • Na złocie: 91 proc.,
  • Na parze USD/PLN: 89 proc.,
  • Na parze EUR/USD: 80 proc.

Jak widać, procent zamykanych transakcji o wzroście o 0,1 proc., niezależnie od momentu wejścia od 2020 roku, nie spada poniżej 80 proc. Można również zauważyć zależność między zmiennością danego aktywa a skutecznością takiego podejścia. Co interesujące, w przypadku próby spekulacji na spadkach o 0,1 proc. skuteczność jest prawie identyczna dla każdego z aktywów, z odchyleniem o zaledwie 1 punkt procentowy.

Wzrost o 0,3 proc. niezależnie od momentu wejścia. umożliwiał osiągnięcie następujących skuteczności w ciągu 24 godzin:

  • Na bitcoinie: aż 90 proc.,
  • Na ropie: 89 proc.,
  • Na indeksie Nasdaq 100: 80 proc.,
  • Na indeksie DAX 40: 75 proc.,
  • Na złocie: 72 proc.,
  • Na parze USD/PLN: 66 proc.,
  • Na parze EUR/USD: 47 proc.

Wraz ze wzrostem wymaganej stopy zwrotu odpowiednio spadała skuteczność strategii. Dla pary walutowej EUR/USD spadłaby ona poniżej 50 proc. Mimo to wciąż dla wielu aktywów jest względnie wysoka. Rozszerzyła się również różnica w przypadku próby spekulacji na spadkach na niekorzyść tego podejścia – nawet o 3 punkty procentowe.

Wzrost o 0,5 proc. niezależnie od momentu wejścia umożliwiał osiągnięcie następujących skuteczności w ciągu 24 godzin:

  • Na bitcoinie: aż 83 proc.,
  • Na ropie: 82 proc.,
  • Na indeksie Nasdaq 100: 69 proc. proc.,
  • Na indeksie DAX 40: 61 proc.,
  • Na złocie: 55 proc.,
  • Na parze USD/PLN: 46 proc.,
  • Na parze EUR/USD: 26 proc.

Charakterystyka zmienności poszczególnych aktywów staje się bardziej widoczna przy zwiększeniu oczekiwanego wzrostu do 0,5 proc.. Powyżej poziomu skuteczności 80 proc. pozostały tylko bitcoin i ropa naftowa. Natomiast najgorzej radziłaby sobie ta strategia na parach walutowych. Dla EUR/USD skuteczność spada nawet do 26 proc.

Jak często zamykają się pozycję w strategii małych kroków?

Znając skuteczność danej strategii na poszczególnych aktywach naturalnie pojawia się pytanie, jak długo należałoby oczekiwać na realizację zysku w poszczególnych sytuacjach?

W przypadku wzrostu kursu o 0,1 proc. obserwujemy, że znaczna część udanych transakcji dla większości aktywów występuje w ciągu pierwszej godziny. Przykładowo, mediana czasu trwania transakcji dla bitcoina, ropy naftowej, indeksu Nasdaq 100, indeksu DAX 40 oraz złota wynosi mniej niż jedną godzinę.

wykres czas trwania dla 0,1%

Źródło: Conotoxia analiza własna

Przy wzroście o 0,3 proc. większość transakcji dla różnych aktywów zamyka się wciąż w pierwszej godzinie. Dla bitcoina mediana czasu trwania do osiągnięcia oczekiwanego wzrostu wynosi mniej niż 60 minut. Dla ropy naftowej czas wzrósł do 2 godzin, podczas gdy dla indeksów Nasdaq 100 i DAX 40 wynosi on 3 godziny. Dla złota oraz pary walutowej USD/PLN okres ten wydłuża się do 4 godzin. Najdłuższy czas osiągania tych poziomów notuje para EUR/USD, gdzie mediana czasu trwania wynosi aż 8 godzin.

wykres czas trwania dla 0,3%

Źródło: Conotoxia analiza własna

Proporcje czasu trwania zaczynają się wyrównywać przy wzroście o 0,5 proc. dla bitcoina i ropy naftowej transakcje nadal często zamykają się w pierwszej godzinie, choć mediana czasu trwania pozycji wynosi 2 godziny. W przypadku indeksów Nasdaq 100 i DAX 40 rośnie do 4 godzin. Dla złota mediana wynosi 5 godzin, a dla pary walutowej USD/PLN trzeba średnio czekać o godzinę dłużej. Mediana czasu trwania dla pary EUR/USD wynosi ponad 12 godzin.

wykres czas trwania dla 0,5%

Źródło: Conotoxia analiza własna

Czy warto stosować strategię małych kroków?

Strategia krótkoterminowych transakcji może odpowiadać inwestorom pragnącym zwiększyć skuteczność poprzez wykorzystanie charakterystycznej zmienności danego instrumentu. Należy jednak pamiętać, że nawet strategia z ponad 90 proc. skutecznością może nie być idealnym rozwiązaniem, szczególnie, gdy stosujemy zbyt dużą dźwignię finansową i nie zabezpieczamy się przed potencjalnymi stratami. Ważne jest, aby mieć to na uwadze, ponieważ niezależnie od tego, ile procent zysku jesteśmy w stanie wygenerować, dalej prawdopodobna jest utrata kapitału. Dlatego zalecane jest posiadanie planu na wypadek tych nieprzewidywalnych 10 proc. prawdopodobieństwa straty.

 

Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71,48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

25 kwi 2024 14:16

Te produkty drożeją najszybciej! Czy warto inwestować w akcje ich producentów?

23 kwi 2024 15:46

Najlepsi zyskują tu ponad 200 proc.! Poznaj liderów branży konopnej

18 kwi 2024 13:51

Drony Shahed i nie tylko. Jak inwestować w rynek militarny i czy Europa powinna produkować drony?

17 kwi 2024 12:13

Czym jest Żelazna Kopuła Izraela i czy mogłaby się sprawdzić w Europie?

16 kwi 2024 13:33

Złoto czy bitcoin – co będzie lepszą inwestycją na wypadek eskalacji konfliktu Izraela z Iranem?

11 kwi 2024 9:38

Bartosz Sawicki z Cinkciarz.pl ponownie najskuteczniejszym analitykiem walutowym na świecie!

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.