Jedna z największych firm zajmujących się obrotem pozagiełdowym (OTC), Citadel Securities, oraz czołowy bank inwestycyjny, BlackRock, postanowiły sfinansować utworzenie nowej giełdy papierów wartościowych w Teksasie. Ma ona stanowić konkurencję dla Nowojorskiej Giełdy Papierów Wartościowych (NYSE) i Nasdaq, oferując znacznie mniejszą biurokrację, pełną digitalizację oraz przewidywalność standardów notowań i kosztów. Powstanie nowego parkietu w Stanach Zjednoczonych jest ogromnym wydarzeniem. Zastanówmy się jednak, co dokładniej wiemy o tej inicjatywie, jakie zmiany może ona przynieść oraz jak możemy na tym skorzystać, inwestując.
Spis treści:
Dlaczego Teksas?
Prezes i CEO Texas Association of Business (TAB), Glenn Hamer, wydał oświadczenie wspierające utworzenie Texas Stock Exchange (TXSE). Decyzja o stworzeniu nowej giełdy wynika z niezadowolenia korporacji z obciążeń regulacyjnych na New York Stock Exchange (NYSE) i Nasdaq. Hamer podkreśla, że Teksas szybko staje się centrum usług finansowych dzięki politykom pro-biznesowym wprowadzonym przez teksańskie władze.
Teksas, z siedzibą 52 firm z listy Fortune 500, wydaje się idealnym miejscem na nową giełdę, która ma konkurować z NYSE i Nasdaq. Przedsiębiorcy wybierają Teksas ze względu na niskie podatki i brak uciążliwych regulacji. Stan prowadzi również w dziedzinie eksportu, inwestycji zagranicznych i tworzenia miejsc pracy, trzykrotnie przewyższając średnią krajową.
Hamer podkreśla, że środowisko pro-biznesowe w Teksasie wciąż się rozwija, dzięki nowym specjalistycznym sądom biznesowym, finansowaniu szkół wyższych oraz rosnącej liczbie uniwersytetów badawczych. TAB wspiera inicjatywę utworzenia TXSE i docenia liderów finansowych, którzy przyczyniają się do umocnienia pozycji Teksasu jako lidera w usługach finansowych.
Dlaczego jest to tak ważne wydarzenie?
Łączna kapitalizacja wszystkich akcji notowanych na NYSE i Nasdaq stanowi 28 bilionów dolarów, czyli blisko połowę kapitalizacji wszystkich giełd razem wziętych.
Źródło: VisualCapitalist
Nowy podmiot, który jest bardziej otwarty na debiuty zagraniczne, oferuje niższe koszty regulacyjne oraz mniejsze opłaty, może przetasować znaczną część rynku i otworzyć Stany Zjednoczone na kapitał, który dotychczas nie miał możliwości debiutu na amerykańskich rynkach.
Kto zarobi na TXSE?
Parkiet Texas Stock Exchange (TXSE) zadeklarował, że zebrał około 120 milionów dolarów od takich instytucji finansowych jak m.in. BlackRock i Citadel Securities. Ta w pełni elektroniczna giełda będzie dążyć do rejestracji w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). TXSE planuje rozpoczęcie handlu w 2025 roku, a w 2026 roku otworzy się na pierwsze debiuty. Nie znamy dokładnej struktury właścicielskiej nowej giełdy, jedynie możemy domyślać się, że te dwa podmioty najwięcej na tym skorzystają. Ale ile? Na przykładzie debiutu parkietu Nasdaq w 1971 roku, akcje giełdy zyskały ponad 20 000 proc. od tego czasu, co daje średnioroczną stopę zwrotu na poziomie 10 proc.
Cena akcji Nasdaq inc.
Źródło: Macrotrends
BlackRock, który jest jednym z największych zarządzających aktywami w Stanach Zjednoczonych i obiektem wielu teorii i tajemnic, może szczególnie skorzystać na tej transakcji, np. poprzez wyłączność, bądź preferencyjne warunki oferowania swoich instrumentów finansowych takich jak np. ETFy.
Źródło: Conotoxia MT5, BlackRock, Daily
Pozostaje nam teraz czekać na dalsze informacje dotyczące wprowadzenia teksańskiej giełdy, której utworzenie zdaje się być bardzo pozytywną informacją dla większości inwestorów.
Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione. Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wyników.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71,48 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.