UE nie jest gotowa na kolejny kryzys gazowy – ostrzega Europejski Trybunał Obrachunkowy

26.06.2024 15:16|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

Według Europejskiego Trybunału Obrachunkowego (ECA) system dostaw gazu w UE wciąż nie jest całkowicie szczelny i wymaga dalszych działań, aby przygotować się na kolejny kryzys gazowy. Mimo wprowadzenia przez UE szeregu środków nadzwyczajnych nie jest jasne, jakie korzyści one przyniosły. Cena gazu ziemnego na rynkach od 2023 roku utrzymuje się w okolicach 3 USD/mmBtu. Czy na długo? Przyjrzyjmy się kluczowym danym z tego rynku i spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, jak mogą się kształtować ceny gazu.

Spis treści:

  1. Wciąż krytyczna sytuacja w Europie?
  2. Sytuacja na rynku popytu i podaży
  3. Cenowe prognozy

Wciąż krytyczna sytuacja w Europie?

W 2021 roku 45 proc. gazu dostarczanego do UE pochodziło z Rosji. Inwazja tego kraju na Ukrainę w 2022 roku zmusiła jednak UE do dywersyfikacji dostaw. Spowodowało to spadek udziału Rosji do 8,7 proc. w 2023 r. Zanim do tego doszło, byliśmy świadkami rekordowych wzrostów cen surowca, co zmusiło państwa członkowskie do subsydiowania energii. Wprowadzono m.in platformę AggregateEU oraz obowiązek napełniania magazynów gazu do 90 proc.

wykres poziom zapasów UE

Źródło: Swiss Federal Office of Energy SFOE

Aktualnie poziom napełnienia magazynów gazu w Unii Europejskiej jest stosunkowo wysoki i wynosi 75 proc. Niemniej jednak nadal istnieją wyzwania związane z dostępnością cenową oraz bezpieczeństwem dostaw.

Sytuacja na rynku popytu i podaży

Największym na świecie odbiorcą gazu są Stany Zjednoczone, konsumując 22 proc. światowej produkcji surowca. Na drugim miejscu plasuje się Rosja z 11 proc. udziałem, a na trzecim Chiny z 10 proc. Cała Unia Europejska odpowiada za 8 proc. globalnego popytu na gaz.

wykres popyt na gaz

Źródło: OurWorldInData

W Stanach Zjednoczonych obserwujemy zdecydowaną nadprodukcję w stosunku do zapotrzebowania, co może wpływać na spadki cen energii.

wykres popyt i podaż USA

Źródło: EIA

Cenowe prognozy

Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej (EIA) prognozuje, że średnia cena gazu w 2025 roku wyniesie 3,2 USD/mmBtu. Taki poziom sugeruje utrzymanie się cen na zbliżonych do obecnych poziomach, co jest zgodne z obserwowanymi trendami spadku zarówno popytu (z Rosji i Europy), jak i podaży (z Rosji), przy jednoczesnym wzroście importu z Azji. Pomimo ostrzeżeń Europejskiego Trybunału Obrachunkowego w krótkim okresie nie widać powodów do niepokoju na tym rynku.

 

Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione. Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wyników.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 71,48% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

 

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

11 cze 2024 14:42

Nowa giełda w Teksasie: zmiana gry na amerykańskim rynku finansowym

5 cze 2024 16:38

Top 5 najszybciej rosnących giełd 2024 r. Zobacz, co je czeka w przyszłości?

28 maj 2024 15:07

Czego możemy dowiedzieć się o inwestowaniu od wybitnego polskiego matematyka finansowego z Oxfordu?

24 maj 2024 11:13

ETF ETH ATH?

22 maj 2024 14:55

Cena złota na szczytach. Kiedy koniec wzrostów?

15 maj 2024 14:49

OpenAI przedstawia GPT-4o. Ta branża zyskuje najwięcej na rozwoju AI

79.03% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79.03% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.