Dlaczego Warren Buffett sprzedał akcje Apple’a?

08.08.2024 16:35|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

Berkshire Hathaway, fundusz Warrena Buffetta sprzedał niemal połowę swoich udziałów w firmie Apple stanowiących największą pozycję w portfelu Funduszu. Dzięki temu wehikuł inwestycyjny zgromadził rekordową ilość gotówki i krótkoterminowych obligacji skarbowych o łącznej wartości ponad 270 mld dol. Dlaczego podjął taką decyzję?

Spis treści:

  1. Rekordowa ilość gotówki i krótkoterminowych obligacji skarbowych Buffetta
  2. Dlaczego Buffett sprzedał akcje Apple’a?
  3. Wskaźnik C/Z Apple

Rekordowa ilość gotówki i krótkoterminowych obligacji skarbowych Buffetta

Obecnie Berkshire Hathaway posiada więcej krótkoterminowych obligacji skarbowych USA niż Rezerwa Federalna. Na koniec drugiego kwartału 2024 r. fundusz zwiększył swoje zasoby tych obligacji o 81 proc. w porównaniu z końcem 2023 r., osiągając wartość 234,6 mld dol. Jest to zatrważająca kwota biorąc pod uwagę, że Rezerwa Federalna obecnie ma ich 195,3 mld dolarów. Oczekuje się, że przyniosą one firmie Buffetta ok. 12 mld dol. bezpiecznych zysków rocznie. Jest to rekordowa ilość, nawet jeśli weźmiemy proporcję gotówki i wspomnianych krótkoterminowych obligacji jako procent wszystkich aktywów. Stanowiła ona pod koniec czerwca 25 proc. całego bilansu funduszu. Do tej pory praktycznie nie przekraczała ona poziomu 16 proc.

wykres gotówka Berkshire Hathaway

Źródło: Conotoxia Opracowanie Własne

Dlaczego Buffett sprzedał akcje Apple’a?

Sprzedaż akcji Apple’a zaskoczyła wielu inwestorów śledzących poczynania „Wyroczni z Omaha", ponieważ zaledwie trzy miesiące wcześniej Warren Buffett chwalił działania tej spółki. To przypomina nam o podstawowej zasadzie inwestycyjnej propagowanej przez profesora Uniwersytetu Nowojorskiego Aswatha Damodarana: „keep your eyes on the price" (patrz na cenę). Nawet najlepsza spółka może być przewartościowana, co najwyraźniej dostrzega teraz legendarny inwestor. Gdy Buffett kupował pierwsze akcje Apple’a w 2016 r., wskaźnik ceny do zysku (C/Z) firmy wynosił 12. Obecnie wzrósł on do 32. Oznacza to, że chociaż fundamenty biznesowe spółki pozostały niezmienione, jej akcje są teraz relatywnie niemal trzy razy droższe niż wcześniej, co może świadczyć o jej rynkowym przewartościowaniu.

Wskaźnik C/Z Apple

wykres wskaźnik C/Z Apple

Źródło: Macrotrends

Słynny inwestor zdaje się sugerować, że obecnie wśród największych amerykańskich spółek, które mogłyby być potencjalnymi inwestycjami dla tak dużego funduszu, nie ma wielu atrakcyjnych okazji, obserwujemy wręcz przesycenie. Wśród innych transakcji, które przeprowadził Berkshire Hathaway, znalazła się sprzedaż akcji Bank of America za 3,8 miliarda dolarów. Dotychczas była drugą co do wielkości pozycją w jego portfelu, którego zawartość szczegółowo poznamy już w najbliższych dniach. 15 sierpnia upływa bowiem ostateczny termin raportu 13F, w którym superinwestorzy z kapitałem ponad 100 mln dolarów zobowiązani są do przekazania swoich transakcji dokonanych na amerykańskiej giełdzie w ostatnim kwartale.

wykres Berkshire Hathaway

Źródło: Conotoxia MT5, BerkshireHa, Daily

 

Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione. Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wyników.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79,03% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

7 sie 2024 15:05

Krajobraz po bitwie. Jak wyglądają rynki po „czarnym poniedziałku”?

31 lip 2024 14:52

Bank Japonii podnosi stopy procentowe do najwyższego poziomu od 16 lat!

31 lip 2024 9:55

Wpływ Igrzysk Olimpijskich na francuską gospodarkę i indeks CAC40

25 lip 2024 15:45

Dlaczego indeksy SPX i Nasdaq 100 spadają? 

24 lip 2024 13:07

ETH ETF: debiut ETF-ów na Ethereum. Dlaczego rynek reaguje negatywnie?

19 lip 2024 9:09

Dlaczego spółki wycofują się z giełd?

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.