Bank Japonii zdecydował się podnieść stopy procentowe z 0,1 do 0,25 proc., co – choć było przewidywane przez część analityków – wywołało poruszenie na rynkach. Natychmiastowym efektem tej decyzji było umocnienie się jena i spadek kursu pary USD/JPY o 1,4 proc. To dobry moment, aby przyjrzeć się bliżej obecnej sytuacji gospodarczej Japonii i zastanowić się, jak ta fundamentalna zmiana może wpłynąć na tamtejsze spółki.
Spis treści:
- Nieudany eksperyment gospodarczy czas zakończyć
- Umocnienie jena a wpływ na rynki?
- Jaka przyszłość czeka japoński biznes?
Nieudany eksperyment gospodarczy czas zakończyć
O gospodarce Japonii mówi się, że jest polem doświadczalnym dla reszty świata. Jednak nawet Japonia będąca wyspą nie istnieje w gospodarczym limbo. Prowadzony niemal nieprzerwanie od 2001 r. program luzowania ilościowego poprzez skupowanie zadłużenia Japonii z rynku nie napędził rozwoju gospodarczego. Obecnie PKB Japonii jest na tych samych poziomach co w 1993 r.!
Źródło: Tradingeconomics
Pomimo najwyższego na świecie poziomu zadłużenia, który w 2023 r. wynosił 266 proc. PKB, Japonia zdołała uniknąć kryzysu finansowego dzięki wyjątkowej strategii gospodarczej. Bank Japonii (BoJ) skupił ok. 54 proc. całego długu publicznego kraju, co stanowi znaczną część jego zobowiązań. Badania przeprowadzone przez amerykański Fed podkreślają, że Japonia od ponad dwóch dekad skutecznie zarządza swoim zadłużeniem dzięki specyficznej strukturze własności, m.in. funduszy emerytalnych oraz strategii inwestowania na globalnych rynkach akcji przez rząd. Duże zasoby aktywów, takie jak fundusze emerytalne, pozwalają Japonii utrzymać wysoki poziom zadłużenia przy minimalnych kosztach jego obsługi. W Stanach Zjednoczonych sytuacja jest inna – mniejsza różnica między stopą zwrotu z aktywów a kosztem pożyczek oraz odmienna struktura oszczędności i inwestycji sprawiają, że japońska strategia nie jest tam możliwa do zastosowania.
Umocnienie jena a wpływ na rynki?
W ciągu ostatnich dwóch tygodni jen japoński umocnił się o 7,6 proc. względem dolara. Warto jednak pamiętać, że wcześniej przez trzy lata JPY stracił do USD 45 proc. Obecny wzrost japońskiej waluty jest w dużej mierze spowodowany rosnącą presją na Bank Japonii, aby podniósł stopy procentowe w odpowiedzi na inflację, która wynosi 2,8 proc. i nieznacznie przekracza cel inflacyjny Banku.
Źródło: Conotoxia MT5, USDJPY, Daily
Osłabienie jena przyniosło szczególne korzyści japońskim przedsiębiorstwom, które w dużym stopniu opierają się na eksporcie, ale nie pokazywały znacznego rozwoju w ostatnich latach. Słabsza waluta lokalna naturalnie zwiększała zyski z eksportu, co było jednym z głównych czynników wzrostu głównego japońskiego indeksu Nikkei 225 o 44 proc. w ciągu minionych trzech lat, przebijając tym swoje historyczne szczyty. Zyski spółek wchodzących w skład tego indeksu wzrosły w tym okresie łącznie o 32 proc. Z tego też względu obecne dynamiczne umocnienie jena przyczyniło się do ostatniej wyprzedaży akcji z tego rynku, które spadły o 9,5 proc. od swoich szczytów.
Źródło: Conotoxia MT5, JP225, Daily
Jaka przyszłość czeka japoński biznes?
Jeśli umocnienie japońskiej waluty będzie kontynuowane, możemy być świadkami odwrócenia trendu wzrostowego na japońskim rynku. Obecnie tamtejsze firmy, zamiast konkurować innowacyjnością na rynkach międzynarodowych, czerpią największe korzyści z dewaluacji jena. Wydaje się jednak, że obecne umocnienie waluty jest chwilowe, ponieważ mimo podwyżki stóp procentowych są one nadal znacznie poniżej poziomu inflacji, co istotnie nie zmienia podstaw ekonomicznych, które stoją za słabością japońskiej waluty.
Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione. Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wyników.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79,03% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.