26 lipca odbyła się ceremonia otwarcia XXXIII Letnich Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024. Niestety, skandal podczas uroczystości, związany z parodią chrześcijańskiej „ostatniej wieczerzy”, zamiast ogólnego zachwytu, wywołał kontrowersje. Relatywnie wysokie ceny biletów wpływają na to, że do Francji przyjedzie ok. 1,5 miliona turystów, mimo że organizatorzy liczyli na 3 mln. Jak Igrzyska, których organizacja kosztuje szacunkowo 9,7 mld euro, mogą wpłynąć na gospodarkę i biznes we Francji?
Spis treści:
- Jakie znaczenie dla gospodarki Francji będą miały Igrzyska Olimpijskie?
- Wpływ Igrzysk Olimpijskich na indeks CAC40
- Co czeka indeks CAC40?
Jakie znaczenie dla gospodarki Francji będą miały Igrzyska Olimpijskie?
Szacuje się, że Igrzyska przyniosą francuskiej gospodarce 12 mld USD, generując jednocześnie 5,7 mld USD z podatków. To oznaczałoby, że podniosą PKB Francji o ok. 0,8 proc. rocznie. Mimo głosów krytyki dotyczących gorszych wyników od oczekiwań w sektorze lotniczym oraz przeszacowanej liczby odwiedzających w branży turystycznej cała gospodarka radzi sobie stosunkowo dobrze, odnotowując w II kwartale 1,1 proc. wzrost PKB.
Źródło: Tradingeconomics
Wpływ Igrzysk Olimpijskich na indeks CAC40
Mimo intensywnej promocji Francji tamtejsza giełda odnotowuje 1,2-proc. spadek w ciągu ostatniego miesiąca i znajduje się 9,6 proc. poniżej swoich szczytów, co może być wynikiem zawirowań związanych z wyborami do Zgromadzenia Narodowego.
Źródło: Conotoxia MT5, F40, Daily
Aby lepiej zrozumieć wpływ Igrzysk na biznes, warto przyjrzeć się sektorom objętym indeksem giełdowym. Zobaczymy, że znaczący wpływ, bo aż 19,3 proc., ma sektor dóbr konsumenckich, który obejmuje takie luksusowe marki jak LVMH i Hermes.
Źródło: Conotoxia opracowanie własne
Inną spółką z indeksu, która już dostrzega wpływ Igrzysk Olimpijskich na swoje wyniki, jest grupa hotelarska Accor SA. Operatorzy hoteli w Paryżu postanowili obniżyć ceny oraz znieść wymogi dotyczące minimalnego pobytu, aby przyciągnąć podróżnych. Początkowe ceny noclegów, które wynosiły średnio 342 euro, spadły teraz do 258 euro za noc. To znaczny spadek w porównaniu do poprzednich miesięcy, kiedy ceny były o 70 proc. wyższe niż w lipcu 2023 r.
Niska frekwencja oraz obawy związane z wysokimi cenami i bezpieczeństwem spowodowały, że popyt na noclegi podczas igrzysk był niższy niż oczekiwano. W odpowiedzi hotelarze oferują rabaty sięgające nawet 70 proc. oraz znoszą restrykcje dotyczące dat przyjazdu i długości pobytu. Accor zrewidował swoje prognozy, przewidując mniejsze zyski,niż wcześniej zakładano. Mimo że niektóre luksusowe hotele wciąż utrzymują wysokie ceny, ogólna tendencja to ich spadek oraz elastyczność w ofertach, mająca na celu przyciągnięcie podróżnych. Inwestorzy zareagowali bardzo negatywnie na te informacje: po wcześniejszych trudnych miesiącach akcje spółki spadły o kolejne 4 proc. od rozpoczęcia Igrzysk. Obecnie są już o 30,8 proc. poniżej swoich szczytów z 2015 r.
Źródło: Tradingview
Co czeka indeks CAC40?
Przypomnijmy podstawową zasadę inwestowania według Profesora Uniwersytetu Nowojorskiego Aswath Damodarana: „Keep your eyes on the price” (patrz na cenę), gdyż nawet najlepsza spółka, za którą przepłacimy, może okazać się nietrafioną inwestycją. Dlatego sprawdźmy, ile warty może być CAC40 na podstawie prognoz zysków. W ciągu ostatnich 10 lat indeks ten wygenerował średnioroczną stopę zwrotu na poziomie 7 proc.
Użyjmy średniorocznej stopy zwrotu z indeksu S&P 500, która wynosiła 8,9 proc. w ciągu ostatnich 10 lat, jako stopy dyskontowej.
Jeśli chodzi o zyski, przyjmijmy, że francuskie spółki kontynuują reinwestycje średnio 25 proc. swoich zysków, a przy średniej rentowności kapitałów własnych (ROE) na poziomie 13 proc. W rezultacie oczekiwana stopa wzrostu zysków w nadchodzących latach wynosiłaby 3,3 proc. Możemy w takim przypadku dojść do wniosku, że obecna wartość indeksu jest o 31 proc. powyżej swojej wartości wewnętrznej.
Oznacza to, że francuskie spółki mogą mieć trudny okres, aby wygenerować lepszą stopę zwrotu dla inwestorów od swoich amerykańskich odpowiedników.
Źródło: Conotoxia analiza własna
Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)
Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione. Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wyników.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79,03 rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.