Superinwestorzy, w tym Warren Buffett i Michael Burry, wyprzedają akcje! 

20.08.2024 12:42|Zespół Analityków, Conotoxia Ltd.

Otrzymaliśmy już praktycznie wszystkie raporty 13F za II kwartał od superinwestorów zarządzających kapitałem powyżej 100 mln dolarów. Dokumenty te ujawniają transakcje dokonywane przez głównych graczy na amerykańskim rynku.

Spis treści:

  1. Superinwestorzy na giełdach: znacznie więcej sprzedawali, niż kupowali
  2. Buffett niczym Sknerus McKwacz siedzi obecnie na ogromnej ilości gotówki
  3. Michael Burry i rosnący zakład na Chiny
  4. Wnioski

Superinwestorzy na giełdach: znacznie więcej sprzedawali, niż kupowali

Pomimo dynamicznych wzrostów rynkowych w II kwartale 2024 r. wielu superinwestorów wyprzedawało akcje, zamiast je kupować. Największe wyprzedaże dotyczyły akcji z sektora finansowego, dóbr konsumpcyjnych i technologicznego. Z kolei największe zakupy koncentrowały się na spółkach z sektora przemysłowego, dóbr podstawowych i opieki zdrowotnej, co zdaje się wskazywać na defensywne podejście inwestorów. 

wykres zakupy superinwestorów

Źródło: Dataroma

Największym zainteresowaniem cieszyły się akcje funduszu Berkshire Hathaway Warrena Buffetta, który przyciągnął 9 superinwestorów. Na drugim miejscu znalazła się spółka zajmująca się opieką zdrowotną United Health Group, która zyskała 8 inwestorów. Mimo ogólnego defensywnego nastawienia do sektora technologicznego trzecią najpopularniejszą spółką okazał się gigant technologiczny Microsoft.

Buffett niczym Sknerus McKwacz siedzi obecnie na ogromnej ilości gotówki

Największe zmiany zaszły w Berkshire Hathaway. Warren Buffett sprzedał niemal połowę swojej największej inwestycji – Apple. Ta wyprzedaż doprowadziła do rekordowego poziomu gotówki i krótkoterminowych obligacji rzędu 276,9 miliarda dolarów. 

wykres Berkshire Hathaway

Źródło: Conotoxia MT5, BerkshireHa, Daily

Buffett w II kwartale skoncentrował się na wyprzedaży akcji, całkowicie pozbywając się Snowflake i Paramount Global oraz redukując pozycje w Chevronie. Zdaje się, że wysoki poziom bezpieczeństwa doprowadził do tego, że akcje Warrena Buffetta już przebiły swoje historyczne szczyty po czarnym poniedziałku”.

tabela portfel Buffetta

Źródło: Dataroma

Michael Burry i rosnący zakład na Chiny

Michael Burry, znany z przewidzenia kryzysu finansowego w 2008 r., zwiększył swoje inwestycje w chińskie spółki Baidu i Alibaba. Pod koniec II kwartału akcje z Chin notowane na amerykańskiej giełdzie stanowiły aż 45,9 proc. wszystkich inwestycji. Jego portfel przeszedł znaczące zmiany. Wyprzedał on całe złoto zakupione kwartał wcześniej, pozbył się również spółek transportowych, naftowych i finansowych. 

wykres Baidu

Źródło: Conotoxia MT5, Baidu, Daily

Nowe inwestycje obejmują Shift4 Payments, firmę oferującą rozwiązania płatnicze, Molina Healthcare, dostawcę usług zdrowotnych w programach Medicaid i Medicare, oraz Hudson Pacific Properties, spółkę zarządzającą nieruchomościami komercyjnymi, w tym biurowcami i studiami filmowymi. Wartość jego portfela akcji zmniejszyła się o połowę w porównaniu do pierwszego kwartału, co może sugerować, że Burry, podobnie jak Buffett, stawia na płynność kapitału i wysokie przychody z odsetek.

tabela porfel Burrego

Źródło: Dataroma

Wnioski

Wydaje się, że obecnie superinwestorzy podchodzą do dzisiejszych realiów rynkowych z dużym dystansem. Trudno w ich decyzjach inwestycyjnych szukać np. pogoni za tak popularnymi dziś spółkami zajmującymi się sztuczną inteligencją. Prędzej można to interpretować jako wzrost obaw i zabezpieczenie majątku.

 

Grzegorz Dróżdż, CAI MPW, Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione. Wyniki osiągnięte w przeszłości nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wyników.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 79,03 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

 

Podoba Ci się ten artykuł?
Podziel się nim ze znajomymi!


Zobacz również:

14 sie 2024 9:23

Dlaczego OPEC nie widzi recesji w USA? Co dalej z ceną ropy?

8 sie 2024 16:35

Dlaczego Warren Buffett sprzedał akcje Apple’a?

7 sie 2024 15:05

Krajobraz po bitwie. Jak wyglądają rynki po „czarnym poniedziałku”?

31 lip 2024 14:52

Bank Japonii podnosi stopy procentowe do najwyższego poziomu od 16 lat!

31 lip 2024 9:55

Wpływ Igrzysk Olimpijskich na francuską gospodarkę i indeks CAC40

25 lip 2024 15:45

Dlaczego indeksy SPX i Nasdaq 100 spadają? 

76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76.23% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Handel na kontraktach CFD jest świadczony przez Conotoxia Ltd. (lic. 336/17 CySEC) mającą prawo do wykorzystywania znaku towarowego Cinkciarz.pl.